Од повратка из понора до петог мандата: Кључни моменти Путинове власти
Владимир Путин је прошао дуг пут од рада у обавештајној служби до првог лица највеће државе на свету. У свом новогодишњем обраћању на прагу 2000. године, први председник Руске Федерације Борис Јељцин саопштио је да подноси оставку, поверивши дужност шефа државе до избора Путину, који је тада био на челу владе.
Иако му то прво није био циљ, Путин је прихватио изазов и својом одлуком променио судбину Русије.
За 24 године колико је на власти у улози председника и премијера (2008-2012), Владимир Путин је препородио Русију, која је од земље пред распадом постала нуклеарна сила и најмоћнија економија Европе.
Мир на Северном Кавказу
Путинов улазак у велику политику догодио се паралелно са борбама у Чеченији и сепаратистичком агресијом у Дагестану. Биле су потребне хитне и оштре мере, а Путин је, према његовим речима, чак био спреман да жртвује своју политичку каријеру да би решио ситуацију.
Међутим, то није било потребно јер је у марту 2000. на председничким изборима победио је у првом кругу и одмах кренуо да решава проблеме на Северном Кавказу.
Руска војска је успела да уништи терористе и успостави мир у региону који је био под константним тензијама од распада СССР. Године 2009. је укинут режим антитерористичке операције који је уједно означио крај борби и почетак новог живота. Русија је затим препородила територије које су биле претворене у пустињу, а локално становништво је и дан данас захвално Путину.
Препород економије
У Русији 1990-их је владао хаос: економске реформе су потпуно пропале, домаћа индустрија и машинство су практично престале да постоје, војска и предузећа војно-индустријског комплекса су била у опадању. Путин је створио јединствено правно поље и ојачао централну власт. Спроведен је низ кључних реформи, укључујући пореске, банкарске, земљишне и стамбено-комуналне реформе. Москва је, такође, исплатила своје спољне дугове кредиторима из ММФ-а и земаља Париског клуба, након чега се указала прилика за брзи економски раст.
Владимир Путин је на почетку свог првог председничког мандата поставио влади амбициозан циљ да удвостручи БДП. Међутим, протекле 23 године БДП Русије је порастао са седам на 109 трилиона рубаља, а реални приходи грађана су седам пута виши.
Низ мера које су предузимале владе за време владавине Владимира Путина нису само повратиле руску економију, него је и учиниле независном од запада. Русија није само прегурала економске кризе и огроман број санкција, већ је и постала пета економија света и прва у Европи, пре свега јер се све више улаже у сопствену производњу.
Модернизација Оружаних снага
За време Владимира Путина потпуно су се промениле Оружане снаге Русије. Након кризе 90-х година прошлог века, руска војска је данас јака, модерна, добро обучена и опремљена. Усвојен је и спроводи се Државни програм наоружања, ажурирају се арсенали, формирају се нове војне јединице, граде се нови војни градови. Данас бити војник у Русији је и престижно, и добро плаћено. Руска војна индустрија производи најновије и најсавременије наоружање које се активно користи у зони Специјалне војне операције. Може се рећи да је руска војска данас најспремнија на свету.
Повратак Крима и Севастопоља
Пре десет година, 18. марта 2014. године потписан је споразум о пријему Републике Крим и града Севастопоља у састав Руске Федерације. Исте године успостављен је савезни програм за интеграцију привреде полуострва у економски простор Русије и модернизацију инфраструктуре.
Од уласка у састав Руске Федерације, бруто регионални производ Републике порастао је 4,5 пута: са 168,83 милијарде рубаља у 2013. на 769 милијарди у 2023. Полуострво је постало један од региона Русије који се најдинамичније развија, пре свега због обимних инфраструктурних пројеката. Епохални догађај била је изградња Кримског моста, који је повезао полуострво са "великом" Русијом.
Данас је Крим центар туризма који наставља да се развија "лудим" темпом без обзира на Специјалну војну операцију и санкције.
Олимпијада и светско првенство
Русија је позната по томе што уме да организује велике догађаје, док је председник Путин велики љубитељ спорта. Владимир Путин је тренирао џудо и самбо, често игра хокеј и појављује се на великим спортским догађајима. С тога не треба да чуди што је активно пратио припреме за зимске Олимпијске игре (2014) и светско првенство у фудбалу (2018).
Током припрема за ЗОИ и СП, Русија је изградила невероватну инфраструктуру: Сочи, где су се одржале игре, је добио цео спортски део града на челу са стадионом "Фишт".
За светско првенство је било саграђено или обновљено 12 стадиона који су угостили најбоље репрезентације света. Оба догађаја су оставила одличан утисак у свету и подигла ниво организације који још дуго неће бити достигнут.
Победа над међународним тероризмом
Русија је дуги низ година водила рат са терористима на својој територији. Након успостављања мира на Северном Кавказу Русија почиње борбу са међународним тероризмом. Наиме, Владимир Путин је 2015. године прихватио позив председника Сирије коме је била неопходна помоћ у борби са ИСИС-ом (терористичка организација).
Руска војска је помогла Башару ел Асаду да спаси земљу од распада и да ослободи огромну територију. Данас је скоро 90 одсто сиријске територије очишћено од ИСИС-а. Русија је вешто користила све своје алате у решавању сиријске кризе – од војне кампање до озбиљних политичких напора и хуманитарног рада.
Пораст међународног утицаја
Русија је и пре Специјалне војне операције имала велики утицај у свету. Међутим након СВО, Колективни Запад је увео Русији рекордни број санкција у нади да уништи њену економију и да натера руске савезнике да је се одрекну. Међутим руска економија је издржала, а Москва је само учврстила свој положај у свету. Низ азијских, афричких и јужноамеричких земаља се придржава проруских ставова, покренута је дедоларизација, БРИКС, ШОС и Евроазијска унија су добили на значају. Довољно је погледати како је Владимир Путин дочекан у Уједињеним арапским емиратима и Саудијској Арабији да би се схватило да је Запад сам себе изоловао, док Русија само појачава свој утицај.
Специјална војна операција
Након почетка Специјалне војне операције, Русија је доказала свету како се бране своји национални интереси и животи милиона Руса на територији Украјине. Руска војска је од фебруара 2022. године прошла велики пут, а руска војна индустрија невероватно брзо напредује. Све чешће се на Западу може чути да се Русија не може победити на бојном пољу, иако кијевски режим подржава цела НАТО алијанса.
Чињеница је да је Владимир Путин променио свет који након дугогодишње доминације Запада постаје мултиполаран.
Након победе на председничким изборима уз рекордну излазност и рекордан број освојених гласова, Владимир Путин је изјавио да је један од приоритета - испуњење циљева СВО, што значи да ће Русија ићи до победе.
Ово је само мали низ достигнућа Владимира Путина, који је за нешто више од две деценије препородио Русију у направио од ње независну државу са консолидованим друштвом, јаком економијом и најсавременијом војском.