Спорт

Пешић о Симанићу, стању у српској кошарци и одговорности према народу

Селектор кошаркашке репрезентације Србије, Светислав Пешић, открио да је ситуација са Боришом Симанићем у Манили била драматична, објаснио са свиме се све суочио његов тим на Светском првенству и још једном упозорио да се ситуација у српској кошарци мора хитно мењати
Пешић о Симанићу, стању у српској кошарци и одговорности према народуGetty © Yong Teck Lim

Селектор Пешић је, гостујући на РТС-у, рекао да је Симанић красан момак и да је срећан што је видео да га сви воле и подржавају после губитка бубрега.

"Све што се десило је једна несрећна околност за Боришу и за његове најближе... Срећна је околност да је професор Драган Радовановић дуго година са екипом и да је баш он био ту. Иако је то изгледало поприлично безазлено, Радовановићева процена је била, очигледно, правилна. Он је одмах тражио да се Симанић смести у болницу и дошла је хитна помоћ и он је отишао са њим", истакао је селектор.

Пешић је до детаља испричао шта се дешавало те ноћи у Манили.

"То је био викенд када су професори, хирурзи ван зграде и требало је некако стићи до њих. Гага је желео да се одмах на лицу места направе сви могући тестови, снимци, да би се донела одлука. То је после некако ишло добро. Опет бих рекао због Гаге који, наравно, није могао да учествује, али је био присутан од почетка па до краја једног процеса."

Пешић је посебно истакао да је Бориша "један красан момак, да је скроман и да имао је фантастичну сезону у Сарагоси".

"Кад се ово десило, то је био прво шок за све. Ту се показао на неки начин тимски дух, та веза играча који су једноставно као фамилија."

Селектор је додао да нико у тиму није спавао док је Симанић био у болници.

"Гага нам је слао поруке да види која смо крвна група, јер није било довољно крви. Добро је, сад је он одлично. Како је био, прошло је оно најгоре. Сад га треба подржати и даље. Биће то сигурно за једно две недеље још боље. Задовољан је и срећан. Срећан је што је део екипе и што је видео да га сви воле и да га подржавају. Њему је некако лакше", закључио је Пешић.

Пешић се осврнуо и на финале са Немачком. 

"Ми смо пред ту утакмицу имали доста пехова. Богдановић је био врло лоше, требало му је времена да уђе у утакмицу. Неки грип или прехладу је имао, али једноставно он је желео да игра, што је сасвим нормално. Наш највећи проблем је била повреда Огњена Добрића већ у другом минуту, која је скратила ротацију. Милутинов је доживео повреду само два дана пре финала, добио је ударац у потколеницу и то га је пореметило. Повреде и болести су саставни део једног процеса, како у клупском такмичењу, а поготово овде где нема времена за било какву регенерацију. Мора да се игра и у таквим условима", објаснио је Пешић.

Селектор је истакао да је процес прављења тимског духа започет у септембру 2021. године, када је дошао на место тренера репрезентације Србије.

"Урадили смо фантастичне ствари. Не побеђује се утакмица када се дође на утакмицу. Значи, лоша припрема - лоши резултати, то је један процес који траје. Иако се репрезентација, поготово у нашим условима, променила. То је тема о којој не бих у дубину ишао, нити у ширину, али то је тако. Желим да кажем да добру атмосферу стварају, пре свега играчи. Играчи желе да играју за репрезентацију, поготово они који су одлучили да дођу. Све то што се дешавало у Манили, почело је већ тамо када се завршило Европско првенство", закључио је селектор.

Да ли нам је потребна АБА лига?

Кошаркаши су дочекани у Београду како доликује, што је Пешић већ доживео 2002. године.

"Била је фантастична атмосфера на дочеку, на овом спектаклу који су ти дечаци и девојчице направили. Ја сам то доживео када смо се вратили из Индијанаполиса, али ово је било на неки други начин. Можда само више емоција, немам појма... Схватиш и осетиш колико имаш одговорности према тим људима, према навијачима, према народу, колико је то важно за њих да репрезентација постиже високе спортске резултате. Ја се сада питам - шта ми треба да урадимо, а да то увек буде, да увек будемо на сваком такмичењу, да увек долазимо са медаљама? Како стићи до тога? На овај начин како ми данас радимо, немогуће. Систем такмичења је превазиђен", рекао је Пешић. 

Он је упозорио одмах након финала да ствари морају да се мењају у српској кошарци, а сада је мало и објаснио на који начин.

"Мислим да ми немамо пирамиду система такмичења у којој је најважнија ствар да се производе играчи. Ми имамо у свим лигама играче који немају апсолутно никакву перспективу за будућност великих наших клубова или за репрезентацију. Оно што ће се кроз годину - две, вероватно ће Црвена звезда и Партизан добити позивницу за Евролигу, а после тога ће постати сувласници такмичења. Шта ћемо онда? Ми не треба да играмо АБА лигу. Не да укинемо, него ми морамо да се вратимо тамо где припадамо. Значи, ми морамо да имамо професионалну српску лигу. И то одмах, сада - на крају овог олимпијског циклуса. Оног тренутка када Црвена звезда и Партизан дефинитивно добију сигурност да ће сваке године играти Евролигу", објаснио је Пешић. 

Затим је објаснио да су Литванци формирали професионалну лигу и да је сваки клуб добио правила понашања.

"Апсолутно све је регулисано. И они играју своју лигу и играју европска такмичења. Шта се код нас дешава? Осим Црвене звезде и Партизана, нико не игра у Европи. Ниједан клуб. И то већ годинама. И ми желимо да развијемо нашу кошарку? Шта то значи? То значи оног тренутка кад ми направимо професионалну српску лигу, јединствену српску лигу, онда ће из те српске лиге бити проходност за европска такмичења. Ми би требало да се повезујемо са Европом, са светом. Ми морамо да се повезујемо са Европом. Ми морамо да будемо у Европи. Не у овом простору бивше Југославије, коју ја волим и дан данас, иако више не постоји", додао је селектор.

Пешић је истакао да мора да се мисли на будућност.

"Са аспекта наших интереса, ми морамо врло брзо, пре свега клубови морају да изразе интерес како желе даље и где желе да се такмиче. Ја све ово говорим за будућност. Јер после Олимпијских игара ће доћи неки други селектор овде. Па после њега ће долазити други. Значи, од овог резултата, од овог сребра, шта смо добили? Видели смо људе који су дошли да подрже кошаркашку репрезентацију. Не репрезентацију, него кошарку Србије. Замислите колико ми имамо навијача. И сви би требало да навијају и за Црвену звезду и за Партизан и обрнуто како год хоћете. И за Мегу. Њима би требало понудити адекватан систем такмичења."

На крају је Пешић објаснио да кошарка у Србији стоји на четири стуба.

"Данас у Србији кошарка стоји као и сто на четири стуба. Први је селекција. Други је применљива методика тренинга на људе које бираш - од младих до репрезентације. Треће, учешће, утицај на правила ФИБА. Ми смо мењали правила ФИБА. Ми смо утицали. Радомир Шапер је мењао правила лиге. Ми смо данима проводили разговоре у Минхену. И четврто, најважније, све може да буде овако и онако, али ако нема система такмичења, где ће ти потенцијали да се развију, ми ћемо да останемо овде где смо", закључио је Пешић.

image