Клубови из Суперлиге Србије проживљавају прави кошмар у Европи, а након забрињавајућег почетка, ужасан учинак настављен је и након петог кола у Лиги шампиона, Лиги Европе и Лиги конференције.
Црвена звезда, ТСЦ и Чукарички поражени доживели су нове поразе, после којих српски тимови имају 22 неуспеха из 25 одиграних сусрета.
Црвено-бели су изгубили на гостовању код Јанг Бојса 2:0 и изгубили готово све шансе да преживе у Европи. Да би то учинили, морају да савладају Манчестер сити у последњој рунди, а да "млади момци" изгубе од Лајпцига.
Храбри ТСЦ је скупо продао кожу против фаворизованог Вест Хема, али није издржао до краја – чекићари су у самом финишу постигли победоносни погодак за минимални тријумф (1:0).
Чукарички је био још ближи боду у дуелу са Ференцварошом у Лесковцу. "Брђани" су имали предност, а онда и реми до последњих тренутака утакмице. Тада је судија прво оштетио српски клуб јер није свирао фаул, након чега су Мађари извели напад и преко Александра Пешића дошли до великог славља – 2:1.
Био је ово пети узастопни пораз изабраника Игора Матића у трећем по јачини европском такмичењу, уз гол-разлику 2:14.
Једини тријумф Србији од почетка европске сезоне донели су фудбалери Партизан још летос у квалификацијама против Сабаха, док су по један реми у групној фази Звезда и ТСЦ.
Од почетка групне фазе, на збирно 15 наступа, суперлигаши су постигли само девет голова и примили чак 30.
То се умногоме одразило и на национални коефицијент од којег зависи број клубова неке земље у континенталним такмичењима.
Наша земља у нову сезону ушла са 11. места на табели националних коефицијената и историјском стартном позицијом са чак пет клубова. Брзо су отпали Партизан и Војводина, а споменута три клуба су наставили даље.
Међутим, лоши резултати довели су до тога да се Србија на овој листи стрмоглаво срозала на 17. позицију.
Тренутни укупни коефицијент износи 27,775 бодова, а након најновијих резултата Србију је претекао Израел победом Макабија из Тел Авива над Брејдабликом (28,125).
Оно што је сигурно, до краја ће Србију надмашити Украјина (27,400) и Грчка (27,125), па ће наши клубови у наредну сезону највероватније ући са 19. места.
Све се то дешава у години у којој је репрезентација обезбедила пласман на Европско првенство 2024. године у Немачкој, у којој држава издваја никад више новца за фудбал, али и у којој клубови доводе и плаћају играче огромним износима.
Српски представници имају још једну шансу да поправе учинак у Европи или га, што је у овом тренутку реалније, додатно погоршају.