После синоћњег уласка косовских специјалаца у северни део Косовске Митровице јутрос је дошло до повлачења њихових снага, али и брзог повратка.
Како јавља репортер РТ Балкан из Косовске Митровице, око 10 сати на раскрсници код Бошњачке махале, у насељу Три солитера уочена је група од око 10 "косовских полицајаца" и мања група близу канцеларија ИОК у Северној Митровици.
Поводом последњих дешавања на северу КиМ, полиција тзв. Косова је саопштила да континуирано прати и оцењује безбедносну ситуацију и у складу са чиме је предузела "неопходне мере повећавајући капацитете у циљу обезбеђивања безбедности, одржавања јавног реда и мира, заштите живота и имовине као и спречавања инцидената и разних кривичних дела".
"Ситуација је стабилна и контролисана од стране полиције, али праћена инцидентима различите природе, у којима појединци или криминалне групе вођене различитим интересима врше кривична дела с циљем застрашивања и нарушавања сигурности грађана у општинама на северу (тзв.) Косова", наводи се у саопштењу полиције објављеном на Фејсбуку.
Из полиције додају да ће и поред инцидената, као што је јуче био случај "покушај тешког убиства и изазивања опште опасности" и данас "застрашивање" двоје новинара медија, наставити са својим обавезама у интересу одржавања реда и јавне безбедности, као и заштите уставног поретка.
"У јучерашњој пуцњави повређен је припадник полиције, који је након указане лекарске помоћи стабилно. У осталим случајевима није било повређених особа, осим значајне материјалне штете на објектима и возилима. Косовска полиција спроводи интензивне истраге у циљу идентификације осумњичених умешаних у ова кривична дела, као и њиховог привођења пред правосудне органе", додају из полиције.
Подсећамо, око 300 косовских специјалаца, у пратњи бројних оклопних возила, ушло је синоћ из правца јужне Косовске Митровице у Северну Митровицу.
Специјалци су се распоредили по ободу града и блокирали северни део Митровице. Окупљени грађани су се током ноћи разишли, а ситуација је јутрос мирна, преноси РТС.
Косовска полиција је саопштила да ће наредних дана повећати присуство на северу "Косова" и навела да је то у циљу одржавања јавног реда.
Аљбин Курти је "наставио са противправним и насилним акцијама са циљем окупације севера КиМ", рекао је директор Канцеларије за Косово и Метохију Петар Петковић и нагласио да Курти жели да изазове насиље и протера српски народ са КиМ, где напада вртиће, људе у Великој Хочи.
Београд ће размотрити повратак до 1.000 припадника безбедносних снага на КиМ по Резолуцији 1244, рекао је Петковић, а међународној заједници поручио је да не треба да буде изненађена одлукама Београда који је одлучан да сачува српски народ у јужној покрајини.
9. дец 2022 • 21:10
Шаиновић: Улазак српских полицајаца и војника на КиМ треба да одобри Кфор
Уласком тзв. косовских полицајаца и специјалаца на север КиМ нарушена је безбедност Срба, а тиме и Бриселски споразум што значи повратак на Резолуцију 1244, став је Николе Шаиновића, бившег премијера Србије и потпредседника владе Југославије, преноси Спутњик.
"Постоји процедура која подразумева сагласност Кфора, односно, НАТО јер је Кфор тамо у мандату Уједињених нација сачињен од земаља Алијансе, иако је раније било и других. Командант Кфора је тамо да спроводи Резолуцију 1244. Присуство наших снага у моменту одлучивања је била једна од најважнијих ствари, поред очувања суверенитета", објашњава Шаиновић за Спутњик.
То су, како напомиње, витални елементи мировног споразума, али то се није десило а као што се види, мир није успостављен.
"Зато је тај захтев легитиман и има утемељење у документу Уједињених нација. До сада се на тај захтев одговарало ћутањем, али мислим да је сада моменат да се Кфор изјасни. Синоћ је с наше стране то и речено да би се добио одговор", сматра Шаиновић.
Уколико пак Кфор одбије да да сагласност, он ће, каже даље Шаиновић, морати да наведе тачан разлог за такав став, с обзиром да је и ова тачка споразума о повратку до 1.000 припадника српске војске и полиције у истој равни као и одлука о постојању мисије Кфора, чија је дужност по Резолуцији да обезбеђује мир и стабилност.
Он објашњава такође да српске снаге, уколико би се вратиле на Косово, не би биле под командом Кфора већ под јурисдикцијом Србије.
"Значи, осигуравале би ситуацију по функцији коју имају по Резолуцији 1244, дакле, безбедност српске заједнице, наших манастира и осталог. Кфор би наравно ту био као мировне снаге. Тај наш контингент је био спреман још крајем 1999. године али је то тада одбијено и надаље се није више ни покушавало до сада. А сада зато што је долазак косовске полиције на север Косова који личи на успостављање контроле над севером мимо Бриселског споразума. Тај споразум је практично сада суспендован овим потезом Приштине и враћамо се на пуну снагу примене Резолуције 1244", каже Шаиновић.
На питање шта ако Кфор одбије захтев Београда, наш саговорник објашњава да се онда ствар сели у Савет безбедности УН, где ће Србија тражити да се тај договор спроведе.
"Ми сад то тражимо званично и чекамо да се изјасне. Кад се то деси онда иде друга фаза – где, кад и како би се то спровело. Ако одбију, онда иде даља расправа о томе, држава то тражи, о томе може да отвори расправу у СБ УН и да захтева спровођење Резолуције 1244 у целости. Наравно, у СБ Америка може да уложи вето али у сваком случају Запад је сада дошао у позицију да се због Украјине стално позива на међународно право. Е па ево, ово је међународно право и релевантна Резолуција СБ и то је на истом терену", закључује Шаиновић.
Скуп подршке српском народу на КиМ у Црној Гори
У недељу, 11. децембра у 17 часова, испред зграде општине Андријевица, одржаће се скуп подршке српском народу на Косову и Метохији.
Скуп организује Демократски фронт и интелектуалци из Васојевића који су поручили - "Браћо, подржимо наш народ на Косову и Метохији! Сви заједно, нема предаје".
Подршка винарима из Велике Хоче из Херцеговине
Градоначелник Мирко Ћурић и представници винарија из Требиња, први су се одазвали позиву председника Одбора за помоћ Косову и Метохији, Милораду Арлову, да помогну породици Срђана Петровића из Велике Хоче, коме је полиција самопроглашеног Косова запленила 42 хиљаде литара вина.
Сви требињски винари једногласни су у намери да помогну и покажу солидарност колеги, коме је нанета велика материјална штета и нарушен мир, преноси РТРС.
Породични посао винара, Срђана Петровића из Велике Хоче дуг један век, нестао је у трену када му је полиција самопроглашеног Косова отуђила 42 хиљаде литара вина. Колико је потребно напора и зноја, да би се одржао посао и породична традиција знају требињски винари, који су пружили подршку Петровићу.
"Једна од идеја је била да Аграрни фонд, који има наше продавнице у Бањалуци, Сарајеву да се ту донирају боце вина и да се да рекламна цена. Битно је да брзо реагујемо, да тај човек дође овде и да виде да нису сами", рекао је винар Драган Анђелић.
"Сви у Републици Српској смо уз Србе са КиМ, трудићемо се да им помогнемо колико год будемо могли. Зато смо и данас овде да пронађемо решења и начине како помоћи онима којима је учињена неправда", каже градоначелник Требиња Мирко Ћурић.
Он напомиње да су ступили у контакт са Петровићем који жели да до краја године дође у Требиње.
"Он је то схватио као једну поруку која му је важна у овом тренутку и тада ћемо издефинисати на који начин ћемо да помогнемо, да ли је у питању новац, вино или ракија. Сматрам да је то веома значајно", навео је Ћурић.
ЦИК: Ми не дајемо препоруке о одлагању избора
Централна изборна комисија тзв. Косова одржала је вечерас ванредну седницу поводом избора у четири општине на северу КиМ на којој је закључено да ово тело не даје препоруке да ли избори треба да се одложе или не, преноси Кљан Косова.
Председник ЦИК-а Крешник Радонићи рекао је да ЦИК само организује изборе и не даје препоруке и да су то задужене друге инстанце.
Очекује се да ће ускоро председници привремених институција у Приштини Вјоси Османи бити упућено писмо у коме ће бити саопштен став ЦИК.
Међународна заједница је позвала Владу тзв. Косова да одложи изборе на северу заказане за 18. и 25. децембар.
Јовановић: Србија има право да покрене питање враћања српске војске и полиције на КиМ
Одредба Резолуције 1244 Савета безбедности Уједињених нација о обавези враћања до хиљаду српских војника и полицајаца на Косово је подједнако обавезујућа као и све друге одредбе тог документа. Србија има право да покрене то питање јер не постоји застаривост императивних резолуција СБ УН, каже за "Косово онлајн" Владислав Јовановић, бивши амбасадор СР Југославије при УН.
"Резолуција 1244 у Савету безбедности изгласана под главом број 7 Повеље Уједињених нација која наређује и прети употребом силе Уједињених нација ако се нешто што је усвојено не изврши. То значи, каже он, да ако се не спроведе оно што је СБ УН наредио, да ће одговорни бити принуђени да то спроведу", објашњава Јовановић.
Петковић разговарао са шефом Мисије ОЕБС на КиМ
Директор Канцеларије за Косово и Метохију Петар Петковић разговарао је са шефом Мисије ОЕБС на Косову и Метохији Мајклом Давенпортом о тренутној безбедносној ситуацији у покрајини, са посебним освртом на последње догађаје и синхронизоване притиске на српски народ јужно и северно од Ибра.
Петковић је оценио да Приштина једностраним и нелегалним потезима промовише огољено насиље над Србима и прети да им укине сва људска, грађанска и политичка права, саопштено је из Канцеларије за КиМ.
Петковић је подсетио на јучерашње догађаје, указавши на ситуацију у Великој Хочи, где су припадници РОСУ и Царинске управе привремених приштинских институција отели 42.000 литара вина од породице Петровић, док је за то време РОСУ полиција са оклопним возилима и ратним наоружањем упала у вртић у Лепосавићу док су деца спавала, што је недопустиво.
"Да Приштина жели инциденте и да на сваки начин изазива нову кризу, доказ је и синоћно слање 300-350 косовских полицајаца РОСУ са дугим цевима и оклопним возилима у Косовску Митровицу", оценио је Петковић и подсетио на недавни упад косовске полиције са дугим цевима у просторије општина на северу КиМ, док се у Тирани одржавао Самит ЕУ - Западни Балкан.
Права српског народа на КиМ погажена су и именовањем Ненада Рашића за министра за заједнице и повратак Привремених институција самоуправе у Приштини, оценио је Петковић, указавши на чињеницу да је на последњим изборима на КиМ, листа коју је креирао Рашић, освојила само 0,173 одсто гласова.
"Све наведено показује да Приштина противправним и насилним акцијама припрема окупацију севера Косова и Метохије и прави простор да насилно наметне одржавање противправних избора, које Курти жели да спроведе у четири општине на северу Косова и Метохије", подвукао је директор Петковић.
Са друге стране, истиче, Београд нити жели нити повлачи потезе који могу да доведу до тензије и нових криза на терену и у том смислу су са наше стране испуњене све до сада преузете обавезе проистекле из Бриселског споразума, док Приштина готово десет година одбија да отпочне процес формирања Заједнице српских општина.
На крају разговора Петковић је нагласио да Београд подржава рад и активности ОЕБС-а у области заштите права Срба и других неалбанских заједница на КиМ и успостављању владавине закона и безбедног окружења за све грађане, али је указао да постоји потреба да те активности на терену буду много интензивније и да се Мисија ОЕБС и јавно огласи поводом поменутих догађаја.
"У супротном, последњи догађаји у покрајини прете да потпуно сахране Бриселски споразум и пониште све до сада договорено, али и да доведу до озбиљног угрожавања мира и опасне дестабилизације региона што, Београд нипошто не жели", закључио је директор Канцеларије за Косово и Метохију.
Чека се извештај ЦИК
Председништво тзв. Косова, након вести у приштинским медијима да је председница привремених приштинских институција Вјоса Османи донела одлуку да одложи изборе на северу КиМ, саопштило је да се још увек чека извештај Централне изборне комисије, преноси Љајми.
Саветник председнице тзв. Косова Беким Купина рекао је да је Османи објаснила процедуру коју треба поштовати у оваквим случајевима.
"Османи је јуче објаснила процедуру која се примењује у оваквим случајевима. Чекамо извештај ЦИК", кратко је рекао Купина.
Османи је јуче изјавила да ће одлуку о одржавању избора у општинама на северу КиМ, који су заказани за 18. децембар, саопштити у наредним данима.
Вучић се обраћа грађанима
Председник Србије Александар Вучић обратиће се јавности сутра у 19 сати, преносе београдски медији.
Он ће показати документе и фотографије и известити народ о дешавањима на Косову и Метохији.
Српска листа: Британија помаже Приштини каљујући образ часних Срба
Српска листа саопштила је данас да Велика Британија у тренутку када албански специјалци "витлају дугим цевима" над српском децом помаже Приштини тако што настоји да укаља образ часних Срба.
"Најоштрије осуђујемо клеветничке потезе које износе осведочени непријатељи српског народа стављањем на некакве црне листе потпредседника Српске листе Милана Радоичића и остале Србе који су доказане патриоте и носиоци отпора окупацији севера Косова и Метохије од стране Аљбина Куртија", наведно је у саопштењу Српске листе.
Они наводи и да су паралелно са спровођењем институционалног насиља и репресије од стране до зуба наоружаних специјалаца према Србима јужно и северно од Ибра, "осведочени србомрсци" активирали своје агентуре са циљем сламања отпора српског народа тако што етикетирају слободомислеће Србе који не пристају на предају.
"Нема те листе црне, црвене или неке друге боје која може да умањи поштовање које међу Србима на КиМ, има потпредседник Радојичић. Провидни потези и етикетирање без иједног доказа против њега, а који иду у корист Аљбину Куртију да север представи као легло криминала, показују сву нервозу оних који више од две деценије желе да Србе виде на коленима, асимилиране или протеране са својих огњишта", истиче Српска листа.
Поручују да није жалосно, било би смешно да се у тренутку када се над децом "витла дугим цевима" албанских специјалаца, Британци се сете да помогну "свом чеду у Приштини тако што ће настојати да каљају образ часних Срба".
Велика Британија увела је раније данас санкције против 30 људи широм света који су окарактерисани као корумпиране политичке личности и кршиоци људских права међу којима су и потпредседник СЛ Милан Радоичић, Звонко Веселиновић и Слободан Тешић.
Рашић: Тражио сам од Куртија да одложи изборе
Министар за заједнице и повратак у влади такозваног Косова Ненад Рашић рекао је да ће од Аљбина Куртија затражити одлагање избора.
То је, како је навео, неопходно да сви смире страсти да не би дошло до ескалације сукоба.
Рашић кога због блиске сарадње са Албанцима називају и "Куртијевим Србином" устврдио је да Србија безбедносне трупе може да пошаље на "Косово" само уз одобрење Кфора, које, како верује, није сигуран да би добила.
"Колико се сећам, по самој Резолуцији 1244, Србија на 'Косово' може да пошаље 1.000 припадника безбедносних снага, само уз одобрење и координацију са Кфором. А у овом случају, нисам сигуран да КФОР и помишља на ту опцију", навео је за "Данас" Ненад Рашић.
На питање шта је стварни разлог распоређивања Косовске полиције на север Косова, он је за рекао да је, колико му је познато, полиција послата на захтев грађана, Албанаца и Бошњака, због тога што су тврдили да су се осећали небезбедно.
Рашићев долазак на министарску функцију оспоравали су иначе и портпарол ЕУ Петер Стано који је тврдио да тај избор није у складу са Уставом такозваног Косова, али и Срби јер сматрају да он не може да представља њихову заједницу будући да је на изборима добио мање од 1 одсто гласова.
Петковић Куртију: Неће ти проћи
Формирање Заједнице српских општина није ствар жеље Аљбина Куртија, већ обавеза Приштине проистекла из Бриселског споразума, поручио је директор Канцеларије за Косово и Метохију Петар Петковић.
Како он наводи, то што се Курти хвали да је највећи противник ЗСО, питање је за међународну заједницу, али и стручњаке из других области ван политике.
"То што би слањем својих фаланги страха на север Косова и Метохије, малтретирањем Срба у Великој Хочи и дечице у Лепосавићу, Курти да обесмисли Бриселски споразум и побегне од формирања Заједнице српских општина и насилно покушава да окупира српске средине, неће му проћи", поручио је Петковић, а пренео портал "Косово онлајн".
Он се упитао и чему слање стотина до зуба наоружаних специјалаца у српске средине, када ниједном Албанцу у мешовитим срединама на северу КиМ не фали длака с главе, док Србе јужно и северно од Ибра даноноћно малтретирају.
"Када су жеље Аљбина Куртија у питању, свима је добро познато да је његова једна једина опсесија то да Срба не буде на Косову и Метохији, да протера и затре сваки српски траг на простору КиМ и да протера државу Србију са КиМ. Али добио је више пута лекцију да узалуд сања нове Погроме и Олује, јер то председник Александар Вучић никада неће дозволити", саопштио је Петковић.
Османи одлаже изборе
Председница такозваног Косова Вјоса Османи одлучила је да одложи ванредне изборе у Северној Митровици, Лепосавићу, Звечану и Зубином Потоку. преноси "Демокрација".
Одлука о померању гласања у четири општине на северу Косова и Метохије, како се очекује биће објављена данас или почетком следеће недеље.
ЕУ осуђује нападе и позива на деескалацију
ЕУ је забринута за безбедносну ситуацију на северу КиМ, изјавио је портпарол ЕУ за спољну политику Петер Стано, а пренео Танјуг.
"ЕУ осуђује насиље и насилне нападе, и позива на деескалацију и одговорност у корист локалног становништва. Еулекс и Кфор су присутни на терену и патролирају", рекао је Стано који је намерно остао недоречен, не објашњавајући ко, по његовом мишљењу, чини насиље.
Он је додао и да фокус треба да буде на нормализацији односа између "Косова" и Србије, што је, како каже, кључно за европски пут обе стране, али и за смиривање ситуације.
"ЕУ и државе чланице су више пута позивале на смиривање, а последњи пут на самиту ЕУ-ЗБ у Тирани", рекао је Стано.
Божиновић: Упад на север порука Србији да прихвати француско-немачки план
Бивши амбасадор Србије у Немачкој Милован Божиновић, оценио је да је упад 'косовских' специјалних јединица на север КиМ синхронизована порука Београду да мора да прихвати оно што је за Србију неприхватљиво - француско-немачки план.
У изјави за Танјуг, Божиновић је рекао да је то врста насиља Запада који ради синхронизовано са Приштином, али и порука за Србе са КиМ да морају да се договоре са 'Косовом', а не са Београдом.
Османи: Неће се остварити хегемонистички сан Србије
Председница такозваног Косова Вјоса Османи рекла је да "отворена претња политичком и војном агресијом" из Србије доказује да се "у тој земљи наставља хегемонистички менталитет".
Овоме се зато, тврди она, мора супротставити цео демократски свет, који је како оцењује "највећи ударац оваквом начину размишљања задао 1999.године".
"Синоћње рањавање припадника 'косовске полиције' је кривично дело и усмерено је против уставног поретка и суверенитета 'Косова'", рекла је она и додала да напади на новинаре представљају флагрантно кршење права на слободно информисање.
Правосудне институције, наводи она, морају одмах да реагују.
Османи је додала и да на територији Косова никада неће бити српских полицајаца и војника.
"Хегемонистички сан Србије се никада неће остварити!", поручила је председница "Косова"
Како је Зоран Ђинђић захтевао повратак српске војске и полиције на КиМ
У првим месецима 2003. године, тадашњи премијер Србије Зоран Ђинђић захтева да отпочну преговори о статусу Косова како оно не би иза леђа Србије добило независност, и тражи да се, у складу са Резолуцијом 1244, српске војне и полицијске снаге врате на Косово и Метохију.
Он пише Грегорију Џонсону, НАТО команданту у југоисточној Европи, председницима Русије и САД Владимиру Путину и Џорџу Бушу и премијеру Велике Британије Тонију Блеру, али и Савету безбедности УН и његовим чланицама. Он напомиње да је забринут због развоја догађаја на КиМ и указује да Резолуција 1244 гарантује суверенитет СР Југославије на КиМ, али и повратак српских снага безбедности у покрајину...
Додик: Није само Курти иза свега, већ и земље Квинте
Председник Републике Српске Милорад Додик нагласио је да Република Српска свим својим капацитетима стоји уз Србију у очувању њеног суверенитета у складу с Резолуцијом 1244.
Он је данас са председником Србије Александром Вучићем разговарао о тренутним дешавањима на Косову и Метохији.
"Потпуно смо свесни да иза свега што се дешава на Косову и Метохији не стоји само Аљбин Курти, него и земље Квинте, и то показује њихову лицемерну политику", поручио је Додик на Твитеру.
Двојица лидера су се, како је истакао Додик, сагласили да "јединствен одговор Србије и Републике Српске гарантује заштиту нашег народа на Косову и Метохији који је свакодневно изложен терору привремених косовских институција".
Коалиција НАДА: Време је за корениту промену политике према јужној покрајини
Последњи је моменат за корениту промену политике према јужној српској покрајини, сматра коалиција НАДА коју чине Нови ДСС и ПОКС.
"Та промена подразумева да се више никакви уступци не смеју чинити сецесионистима и да се мора гарантовати потпуна безбедност Срба на Косову и Метохији, између осталог и инсистирајући на Резолуцији 1244 која предвиђа повратак до 1.999 припадника наших снага безбедности на Косово и Метохију", поручио је председник Новог ДСС-а и један од лидера коалиције Милош Јовановић.
Он је позвао председника Србије да хитно сазове састанак свих релевантних политичких чинилаца "јер ово није питање једног човека него историјско и главно национално и државно питање".
Лидер ПОКС-а и Јовановићев коалициони партнер Војислав Михаиловић додао је у заједничком саопштењу и да је "крај нашем такозваном европском путу због инсистирања ЕУ да се лажна држава Косово фактички мора признати кроз тзв.правно обавезујући споразум".
Старовић: Србија има право да тражи враћање безбедносних снага
Доскорашњи државни секретар Министарства спољних послова Србије Немања Старовић саопштио је на Твитеру да Србија према Резолуцији 1244 има право да тражи повратак више стотина припадника безбедносних снага на Косово и Метохију.
"Премијерка Србије Ана Брнабић саопштила је данас да ће, због сталног малтретирања Срба у покрајини, Србија тражити повратак наоружаног особља на 'Косово' у складу са Резолуцијом 1244, која јасно дефинише право на такво распоређивање, као и обим снага за повратак (стотине, не хиљаде)", нагласио је Старовић објављујући фотографије тог дела документа.
Север Косовске Митровице сада
На улицама у северном делу Косовске Митровице поново се гомилају снаге "косовске полиције". Грађани сведоче да је ситуација мирна, али се напетост осећа, као и страх за безбедност како се ближи мрак страх је све већи.
Оштећене гласачке кутије у Северној Митровици, присуство косовске полиције подигло тензије
Гласачке кутије у оштећеном изборном центру у северном делу подељеног града Митровице на Косову и Метохији где живе Срби. Појачано је присуство косовске полиције што је подигло тензије на северу покрајине.
Курти: Не можемо да третирамо амбасадоре Квинте као министре
Премијер привремених приштинских институција Аљбин Курти изјавио је данас у косовском парламенту да Влада "Косова" не може да третира амбасадоре Квинте као министре, преноси Коха.
Курти је рекао да постоји координација са међународним факторима и да "ни они не желе да буду третирани као министри".
"Стално координирамо са међународним факторима. Али морате разумети, и они очекују од нас да будемо на висини задатка у нашој земљи. Они су амбасадори Квинте, али не могу да постану министри. Министри долазе и одлазе, а држава остаје. Координација са међународним факторима не може да се одвија тако што их третирамо као министре и постајемо њихови заменици, јер ни они то не желе. Налазимо се у осетљивој, али и прогресивној фази у демократском и цивилизацијском смислу праштања", рекао је Курти.
Курти је навео да "Косовска полиција" никада није била мотивисана против Срба, и додао да се према њима посебно води рачуна, "управо због погрешних тумачења".
"То нису политичке одлуке и радње, већ су оне државне које су предвиђене 'Уставом' и законом у чијој смо служби сви", додао је Курти.
Курти је захтев Србије да Косово оснује Заједницу српских општина оценио као "детињаст", преноси Газета експрес.
Додао је и да би Србија, ако стварно жели ЗСО, требало да призна независност Косова.
"Да Србија заиста жели ЗСО, прва ствар коју би требало да уради да призна независност Косова. Нама ово не треба, а они оно не желе и морамо том питању да дајемо толики приоритет", рекао је Курти.
Он је упитао и зашто је Србија чекала да на власт дође он као највећи противник ЗСО да би се то питање спровело.
"Да ли је тачно да је Србија чекала да ја постанем премијер да би то спровела? Да то спроведе највећи противник ЗСО? Они не желе ЗСО као вредност за себе, већ као оружје против Косова", рекао је Курти.
Синиша Љепојевић: Србија ће тешко вратити снаге на КиМ
Спољнополитички коментатор Синиша Љепојевић оценио је да је тешко изводљиво враћање 1000 припадника српских безбедносних снага на КиМ, иако ту могућност предвиђа Резолуцијa1244.
"Мислим да је тешко изводиво, јер постоје Бриселски споразуми из 2013. године и после тога потписано је још неколико споразума где je Србија нажалост прихватила одређене услове и повукла је све своје институције на целом 'Косову', па и са севера 'Косова'", оценио је Љепојевић гостујући на Телевизији К1.
Њему, како наводи, није "ништа јасно шта се ту дешава".
"Влада Албанаца у Приштини има потребу да стално доказује своју државност и њима овакве тензије одговарају. Они мисле да време потврђује да су каква-таква држава. Није ми јасно шта би могла Србија да уради у институционалном смислу. Србија су везане руке у великој мери", сматра Љепојевић.
Одлучност Срба на Косову и Метохији, по његовом мишљењу, јесте једина нада за Србију.
"Одлучност Срба је уствари једини проблем за Албанце и Запад и једина нада и за Србију. Ти људи су веома одлучни и издржали су 20 година терора и то је једна истинска одлучност. То би требало да се зна и да се подржи неким инструменталним потезима. 'Косово' је амерички пројекат и албанска страна готово ништа не може да уради без Америке", закључује Љепојевић.
Албански посланици: Нападе подржава Србија
За ситуацију на северу Косова и Метохије, Албанци очекивано, криве Србе.
Посланик владајућег покрета "Самоопредељење" у приштинској скупштини Артан Абраши, навео је да је ту реч о "терористичким нападима које подржава Србија".
"Они желе проширење и контролу, желе да одрже српске изборе на Косову као да је то њихова територија. Желе да убијају и пале. Због тога се појачавају напади на наше институције", жали се он, а преноси "Економија онлајн".
На својој Фејсбук страници он је, између осталог, поручио: "'Косово' се неће предати. Север се неће предати".
Шеф посланичке групе ПДК Абелард Тахири рекао је да "Косову" више него икада потребна координација са САД.
Он је према наводима "Економије онлајн", истакао и да је ситуација на северу КиМ, "званична потврда о присуству криминалних група које несумњиво потичу из Србије".
Званичник ЕУ: Еулекс не може да замени српске полицајце
Неименовани званичник Европске уније упозорио је за "Радио Слободна Европа" да је ситуација на северу "Косова" озбиљна, и подсетио на упозорења из Брисела да до оваквих ситуација доводе акције обе стране.
Према изворима у Бриселу, постоји координација и са мисијом Кфора на терену а европска мисија Еулекса помаже "косовским" властима још од када је дошло до масовних оставки косовских Срба у институцијама Косова.
Извори овог медија објашњавају да припадници Еулекса, као секундарне снаге у осигуравању безбедности, помажу "косовској" полицији у обезбеђивању реда и мира.
Они међутим упозоравају да те снаге не могу да попуне празнину насталу оставком српских полицајаца, јер је број Срба који су некад чували ред, несразмеран постојећем броју припадника Еулекса којих је знатно мање.
Брнабић: "Имамо право и сву намеру да на КиМ вратимо наше трупе"
Куртијеви поступци и његова "политика 19. века" опасност су не само за Србе, већ и за Албанце и читаву Европу, оцењује председница Владе Србије Ана Брнабић.
"Изузетно сам забринута. Тешко је било спавати синоћ. Курти нас је све, и Србе и Албанце, довео на ивицу рата", истакла је она.
Брнабић ЕУ криви за игнорантско понашање и напомиње да КФОР и Еулекс не раде свој посао.
"Они не штите Србе ни јужно ни северно од Ибра. Свакодневно гледамо кршење и Кумановског и Бриселског споразума. Близу смо одлуке да према Резолуцији 1244 затражимо повратак наших снага на КиМ. Зато што су Срби тамо физички животно угрожени. Укључујући и децу у вртићима", наглашава премијерка.
Брнабић додаје и да Србија има "право и сву намеру" да на КиМ врати одређени број трупа.
Председница владе каже да не може да разуме партнере у ЕУ, ни НАТО, ни Кфор, ни Еулекс, јер на територији КиМ нити има владавине права, нити основних људских права, нити ико контролише да ли се Срби и остали неалбанци осећају безбедно.
"Нико апсолутно ништа не ради. Доведени смо на ивицу оружаних сукоба. Довео нас је до тога један неодговорни појединац. Председник Вучић је више од десет пута говорио да ће доћи до тога. Курти ризикује сваки дан, доводи до одређене нестабилности и довољна је само искра", наводи Брнабић.
На питање новинара да разјасни да ли ће Србија послати војску на север (будући да је, како је он навео, по Резолуцији 1244, дозвољено да доле буду присутни само деминери и они који имају везе са цивилним властима) Брнабићева је рекла да ће се захтевати све што је у складу са Резолуцијом 1244.
Разбијен излог на српској продавницу у Коретишту
Директор Канцеларије за Косово и Метохију Петар Петковић саопштио је да је синоћ у Коретишту на продавници која је у власништву Србина Срђана Тодоровића разбијен излог.
Петковић је на Твитеру истакао да су овакви, наизглед изоловани напади, део шире кампање да се Срби застраше.
"Има ли краја Куртијевом насиљу над српским народом на КиМ? На продавници Срђана Тодоровића у Коретишту код Гњилана синоћ је разбијен излог. Овакви наизглед изоловани напади су део кампање терора и ширег плана да се Срби застраше и отерају са својих огњишта. Стоп насиљу над Србима", поручио је Петковић.
Снаге Еулекса све бројније
Снаге Еулекса видно су појачане код моста на Ибру у Северној Митровици, преноси РТК.
Курти поново шаље специјалце?
Како јавља репортер РТ Балкан из Косовске Митровице, око 10 сати на раскрсници код Бошњачке махале и у насељу Три солитера уочена је група од око 10 "косовских полицајаца" и једна мања група близу канцеларија ИОК у Северној Митровици.
Веља: Србија прети полицијском и војном агресијом
Шеф кабинета председнице Бљерим Веља оценио је да се изјава директора Канцеларије за КиМ Петра Петковића да Србија разматра могућност слања до 1.000 порипадника безбедносних снага на Косово, може схватити као претња, преноси Газета експрес.
"Србија прелази са прикривених насилних акција својих нелегалних структура на Косову, на отворену претњу употребом полицијских и војних снага за извршење агресије на Косово. Према руским принципима, ово је флагрантна претња да угрози мир и стабилност Косова и шире у региону", рекао је Веља.
Ћаљај: Османи већ донела одлуку о одлагању избора
Посланик ДПК Рашит Ћаљај изјавио је да има информацију да ће ванредни локални избори у четири српске општине на на северу "Косова" сигурно бити одложени, преноси "Економија онлајн".
Ћаљај наводи да је, на основу инфрмација које он има, председница тзв. Косова Вјоса Османи већ донела одлуку о одлагању избора.
"Проблем који сада имамо је то што је сада веома важан тренутак, везан за изборе. Сигуран сам 100 одсто да ће избори бити одложени, чак и по информацијама које имам, знам да је председница донела одлуку о одлагању избора, али не знамо како ће она ту одлуку упаковати и оправдати", рекао је Ћаљај.
Ћаљај истиче да су недавне акције полиције у координацији са ЦИК биле намерне како би се "опипао пулс" и додаје да је акција повећања броја полициајаца на северу, која је изведена синоћ, закаснела.
"Требало их је послати раније", рекао је Ћаљај.
Трајковић: Срби немају полицијску заштиту
Поводом најновије ситуације на северу КиМ огласила се председница Европског покрета Срба Рада Трајковић која је оценила да је стање на северу КиМ алармантно.
Она је на Твитеру написала да локални Срби немају полицијску заштиту.
"У безбедносном вакуму узрокованом несмотреном одлуком Вучића, већ сведочимо покушајима пљачки и општем колапсу. Политички представници су секундарни али КС СРБ полицајци се хитно морају вратити у службу!", написала је на свом Твитер налогу Трајковић.
Роде: Одложити изборе
Амбасадор Немачке на тзв. Косову Јорн Роде изјавио је да избори треба да буду одложени.
"Очигледно је да тренутна ситуација не дозвољава да избори буду одржани", написао је Роде на Твитеру.
Игор Симић: Учинићемо све да сачувамо мир, али овде кључа
Потпредседник Српске листе Игор Симић изјавио је да је ситуација на КиМ тренутно мирна, али напета, преноси РТС. Симић је додао да је за Србе на КиМ ноћас била још једна непроспавана ноћ због једностраних потеза Приштине која је синоћ "покушала да окупира север Косова и Метохије слањем више од 250, 300 албанских припадника специјалних снага из јужног дела".
"Ноћ у којој су родитељи морали да размишљају да ли могу да пошаљу своју децу у школу, да ли они могу да оду на посао, да ли могу да оду до продавнице да купе своје потрепштине. То су основне и ствари које се подразумевају свуда где је нормалан живот. Овде је питање шта урадити и како наставити даље. Ако узмете у обзир да је у мање од 16 часова Аљбин Курти са својим специјалцима изазвао кризу у Великој Хочи отимајући имовину од Срба и породице Петровић, упад специјалаца Росу у обданиште док српска деца спавају у општини Лепосавић и синоћни покушај десанта и окупације северног дела Косовске Митровице – то најбоље осликава ситуацију и како се грађани осећају на северу КиМ и не само Срби, већ и Албанци, Бошњаци, Роми, Горанци и сви остали који су били синоћ затечени оваквим потезима додатне дестабилизације прилика од стране Приштине", наводи Симић.
Додао је да се свако међу Србима на КиМ труди да својој деци обезбеди нормалан живот.
"Али како? Замислите само ту ситуацију када вам до зуба наоружани специјалци, који су до сада изазвали стотине инцидената, пребијали Србе, дођу на пар метара од узглавља деце која мирно спавају у вртићу или када око ваших станова и кућа се одједном појаве непозната наоружана лица у пола ноћи демонстрирајући силу и покушавајући да застарше голоруки, обичан народ који само жели да живи живот достојан човека на својим огњиштима", додаје Симић.
"План је јасан – створити такве услове да Срби одустану и повуку се", истакао је он.
На питање где се у овом тренутку налазе специјалци, Симић каже да се на ободима града у мешовитим мултиетничким насељима још увек налазе неке јединице које су са југа противправно, без икаквог разлога дошле на север Косова и пре свега у Северну Митровицу.
"Оно што желим да посебно нагласим је да изговор који су они користили у томе да је потребно да дођу, апсолутно не стоји. Овде није било никавих дестабилизација прилика – овде и Срби и Бошњаци и Албанци и Горанци су јуче имали апсолутно нормалан дан", наглашава Симић.
Подсетио је да смо у преходних неколико година имали сијасет напада на Србе.
"Када смо ми инсистирали да се повећа присуство полиције јужно од Ибра, тамо где су Срби најугроженији, тамо где трпе највеће притиске, нико из Приштине се није сетио да пошаље ни додатну патролу, а камоли стотине до зуба наоружаних специјалаца. Тако да је то лицемрје које Аљбин Курти и његови полтрони показују, јер је план јасан – створити такве услове, извршити такав притисак на Србе на српску децу, на српске пољопривреднике који се боре да својој деци обезебеде кору хлеба у Великој Хочи како би Срби одустали, како би се Срби повукли са ових простора", истиче Симић.
"Људи не могу на овај начин да живе у 21. веку", поручио је Симић.
Говорећи о томе како ће се Срби понашати у наредим данима, Симић каже да ниједан инцидент месецима уназад на КиМ нису изазвали српски грађани који мирно и достојанствено у немогућим условима покушавају да сачувају пре свега мир за себе и своје породице.
"Покушавајући да дамо простор преговарачима да кроз дијалог, и на томе посебно инсистира и руководство Српске листе, да се кроз дијалог решавају отворена питања између Београда и Приштине, односно између Срба и Албанаца", рекао је Симић.
Указао је да, нажалост, не можемо да предвидимо потезе Приштине.
"Тако да ће и наши потези, потези наших грађана апсолутно зависити од ситуације на терену. Оно што могу да потврдим је да смо ми опредељни за мир и да ћемо учинити све да сачувамо мир, али верујте ми овде кључа, људи не могу на овај начин да живе живот у 21. веку на тлу Европе, док Приштина гази основна људска права, све потписане споразуме, малтретира српски народ, а међународна заједница ћути", закључио је Симић.
Вучић се састао са министром одбране и начелником генералштаба
Председник Србије Александар Вучић састао се са министром одбране Милошем Вучевићем и начелником генерштаба ВС Миланом Мојсиловићем.
"Током ноћи и јутра са министром одбране Милошем Вучевићем и начелником Генералштаба ВС Миланом Мојсиловићем...нема предаје!", написао је Вучић на Инстаграму.
РТ Балкан у северном делу Косовске Митровице: На улицама нема "косовске полиције"
Јединице косовске полиције које су синоћ после 20 сати из јужног ушле у северни део Косовске Митровице повукле су се рано јутрос из насеља у северном делу града која су током ноћи контролисале.
Како јавља наш репортер из Косовске Митровице, око 7 сати на улицама нису виђене њихове снаге.
Вела: Режим у Србији прелази у отворене претње
Шеф кабинета Председништва тзв. Косова Бљерим Вела изјавио је да је српски режим прошао пут "од тајног деловања у нелегалним структурама до отворених претњи да ће извршити агресију на 'Косово'".
"Режим у Србији прелази са прикривених насилних акција сопствених нелегалних структура на 'Косову' на отворену претњу употребом полицијских и војних снага за извршење агресије на 'Косово'. Као и у случају Русије, ово је флагрантна претња миру и стабилности у региону и шире", написао је он на Твитеру.
Вела је реаговао након што је Србија поручила да ће вратити војску на Косово и Метохију. Директор Канцеларије за КиМ у Влади Србије Петар Петковић рекао је да Србија разматра могућност слања безбедносних снага на КиМ, неколико сати након што је "косовска полиција" повећала своје присуство на северу КиМ.
Петковић: Последњи позив међународној заједници
Директор Канцеларије за КиМ Петар Петковић казао је да сви су јуче могли да гледају синхронизован напад косовског премијера Аљбина Курртија на Србе и северно и јужно од Ибра.
"Они у Приштини не презају ни од чега, они су упали у Велику Хочу јер власник виарије Петровић није платио некакве порезне акцизе. Од пандемије коронавируса, он то вимо није продавао, држао је у подруму. Иако је јуче покушао да се договори са њима нису хтели да чују, већ су му конфисковали 42.000 литаре вина. Начин на који су то урадили био је безобразан, буквално су 25 врста вина преточили у једну цистерну", рекао је Петковић.
Петковић је додаје нико не може да схвати и разуме шта то Курти ради.
"Ово је последњи позив међународној заједници, јер народ неће више да трпи зулум Аљбина Куртија", казао је Петковић.
Директор Канцеларије за КиМ истакао је и да је упад Косовске полиције у двориште вртић а у Лепосавићу чиста провокација.
"Намерно то раде, желе да изаову инциденте, да изазову нову кризу, да заплаше народ. Повод навод за то је била нека пљачка, а касније се испоставило да су је тај аутомбил дошлао са југа, а када нису могли да опљачкају банку, он се упутио ка југу Митровице. Идеја је била да се инсценира цео тај догађај како би кренули са акцијама које су се десиле током вечери", објашњва Петковић.
Он је додао и да мора да прокоментарише чињеницу, да јуче није било реаговања Раде Трајковић, ни Ненада Рашића.
"Јуче ни слова ни речи од Раде, ни од Рашића. Ни на један начин нису осудуили бруталан напад на голоруки народ, и све оне сцене у Великој Хочи, све што се дешавало синоћ, то није тема за њих, јер они подржавају Куртија и спроводе његову политику и оправдавају оно што је Курти урадио. А синоћ се десило то да је око 300-350 полцајаца буквално умарширало на север Косова из јужног дела", рекао је Петковић.
Шоле: Изборе за општинску власт на северу Косова треба одложити
Саветник Стејт департмента Дерек Шоле рекао је да изборе за општинску власт на северу Косова треба одложити и да ће о том питању разговарати са косовским челницима током посете Приштини наредне недеље.
Шоле је за Глас Америке рекао да САД сматрају да „није право време за изборе, с обзиром на осетљивост тренутка".
"Видели смо насиље у последња 24 сата. Напето је време и желимо да будемо сигурни да постоје услови за одржавање слободних и поштених избора. Зато сматрамо да ове изборе треба одложити док не дође време и када могу да се одрже без подстицања нестабилности и насиља", рекао је он.
Амерички званичник је додао да су у току разговори са лидерима у Приштини и да је амерички амбасадор Џеф Ховенијер веома уклјучен у њих.
"Бићу тамо следеће недеље и то ће бити једна од главних тема у разговорима са косовском председницом и премијером док чекамо да радимо на заједничком путу напред", рекао је Шоле.
Свечља: Влада у Београду организује нападе на Косову
Министар унутрашњих послова тзв. Косова Џељаљ Свечља је у интервјуу за РТК рекао да је на неким локацијама повећан број полицајаца у Северној Митровици и то само због повећања безбедности за становнике ових насеља.
"Да би се успоставио ред и закон, да би се грађанима гарантовао безбедан боравак у својим домовима, у њиховим насељима иу њиховим резиденцијама, донета је одлука да се појача присуство полиције", рекао је Свечља.
Изразио је оптимизам да ће истраге о недавним случајевима напада на северу донети резултате врло брзо.
"'Косовска полиција' у сарадњи са другим агенцијама и у блиској координацији са Специјалним тужилаштвом наставља истраге свих напада који су се десили како на полицијске службенике, тако и на грађане, становнике овог дела. Оптимиста сам да ће они врло брзо изаћи са правим резултатима и предложити праве мере у смислу гоњења и привођења правди свих који су умешани у хулиганска дела или терористичке акте", наставио је он.
Свечља је за РТК казао да ови случајеви нису спонтани, већ да их организују и воде стручни људи, на челу са Владом Београда.
"Не само политички и финансијски подржани, већ и у смислу координације", рекао је он.
Упитан да ли у овој ситуацији могу да се одрже избори на том делу територије, министар је рекао да институције које су позване да дају одговарајуће процене ових дана раде на томе да се јасно сагледају како околности, тако и ризици за сваки изборни процес.
"Сада не може да предвиди шта ће се десити наредних дана, боље је то препустити професионалцима и на основу њих доносити мериторне политичке одлуке", додао је он.
На питање о америчким захтевима за одлагање избора, Свечља је рекао да они у континуитету координирају са савезницима и партнерским земљама и дефинитивно поручио да ће ови апели бити узети у обзир са максималном озбиљношћу.
Код Србовца лакше повређен припадник "Косовске полиције"
У селу Србовац у општини Звечан синоћ су припаднике "Косовске полиције" напала наоружана лица, саопштила је "Косовска полиција".
Наводе да је до инцидента дошло око 23.00 у тренутку када су полицијске јединице биле на редовној дужности, у патроли. Из полиције поручују да су наоружане особе дугим пушкама извршиле напад из возила марке Ауди са КМ регистарским ознакама.
У саопштењу се наводи да је лакше повређен један службеник, а да је на полицијском аутомобилу причињена знатна материјална штета.
Повређеном полицајцу је указана медицинска помоћ. На лице места изашле су надлежне полицијске јединице ради вршења увиђаја.
Дрецун: Крајњи циљ Куртија је да пошаље КБС на север Косова
Председник Одбора за Косово и Метохију у Скупштини Србије Милован Дрецун каже да иза наводних напада експлозивним направама на северу Косова не стоје Срби, а да је главни циљ иза изазивања инцидената да се на северу Косова за стално стационира велики број специјалаца, као и да се тамо пошаљу припадници Косовских безбедносних снага.
"Детонације које су прексиноћ (у среду) одјекнуле у Бошњачкој махали биле су у делу у ком живе само Албанци, али се све приписује Србима да би се поништио ефекат мирног, демократског протеста Срба који је резултирао изласком из косовских институција. Такође, ту није реч о експлозивним направама, јер нема доказа за тако нешто. Чуле су се детонације које могу да изазову топовски удари", каже Дрецун за "Косово онлајн".
Он додаје да косовски премијер Аљбин Курти хоће да пласира медијску слику која је погрешна, о томе како протест Срба није миран.
"Његова тежња је да прикаже Србе као насилнике и да се ради о некаквим српским бандама и о бившим припадницима Косовске полицијске службе који су из ње изашли, да би се створила прича како постоје паралелне формације Срба на северу", напомиње Дрецун.
Како подсећа, после таквих извештаја одмах су уследиле реакције међународних представника.
"Говорили су 'осуђујемо насиље', а практично се одговорност пребацује на Србе. То је смишљена кампања и Курти од тога неће одустати и имаће прикривену подршку запада. Он ће стално да одржава и повећава тензије не би ли Београд прихватио европски предлог о решењу косовског проблема", сматра наш саговорник.
Дрецун каже да забрињава могућност операције "лажне заставе", у којој би деловали сами Албанци уз помоћ поједних западних служби, а који би извели напад на специјалне јединице полиције на северу или на међународне снаге које су тамо присутне, а да се за то оптужи српска страна.
"То би био изговор да Курти повећа и за стално стационира велики број специјалаца на северу, као и да тамо пошаље припаднике Косовских безбедносних снага. Чини ми се да му је са изазивањем инцидената то главни циљ – да представи да постоји велика опасност од наводних паравојних српских формација и да добије одобрење да се обрачунава са њима не би ли 'успоставио владавину права'. А КБС ће да дода правдајући се да нема довољно ресурса на северу", каже Дрецун.
Ђурић: Приштина дискриминише Србе
Амбасадор Србије у САД Марко Ђурић рекао је да Приштина наставља да показује силу и насилно дискриминише већ уздрману српску заједницу на Kосову на штету напора које предводе ЕУ и Америка да се очува стабилност и створи атмосфера погодна за нормализацију.
Ђурић је на Твитеру навео да су данашњи догађаји уџбенички покушај поновног распламсавања сукоба на Kосову, преноси "Косово онлајн".
"Уз бесрамно кршење Бриселског споразума, моноетничка сила која броји стотине наоружаних официра KПС заузела је једини преостали град са српском већином на Kосову - Северну Митровицу. Раније данас, још један пример таквог понашања истакао се као посебно увредљив за многе у Србији - као многовековна енклава за производњу вина косовских Срба Велика Хоча, у којој живи 650 од 2.500 Срба који су остали, под тривијалним изговором (наводно "кршење царинског закона" од стране породице која тамо производи вино генерацијама) упале су 'специјалне јединице KПС' наоружане Kалашњиковим, видно злоупотребљавајући силу како би улиле страх", истакао је Ђурић.
Према његовим речима, "застрашивањем и уклањањем извора средстава за живот људи, Србе приморавају да се иселе из својих древних и прелепих домова под заштитом Унеска".
Бивши директор Канцеларије за Косово и Метохију је подсетио и да су наоружане специјалне јединице у оклопном возилу "посетиле" дечије обданиште у северном косовском граду Лепосавићу док су деца спавала.
Kако је навео, "док Kуртијева влада наставља да примењује своју радикалну националистичку политику широм света, за косовске Србе живот је постао свакодневна борба испуњена анксиозношћу и страхом за будућност".