Србија и Балкан

Како би изгледао референдум за Вучићев опозив?

У овом случају, то би се тумачило да је Народна скупштина представник грађана, а грађани носиоци суверености, па да онда они имају могућност да се изјашњавају о питању из њене надлежности, пишу "Вечерње новости"
Како би изгледао референдум за Вучићев опозив?© Talha Ozturk/Anadolu Agency/Getty Images

Председник Србије Александар Вучић својим политичким противницима ставио је на сто свој председнички мандат, као и довољан број потписа опозицији како би се одлучивало о његовом останку на власти на референдуму.

"Поднесите захтев, вас 80, немојте ни 85 да тражите, обезбедићу вам ја остатак потписа и идемо пре краја године на референдум у опозиву председника Републике. Јер то је оно што тражите. Ја ћу да се борим против вас и тад. Ево ја сам вам омогућио, немојте да замлачујете народ, не радите ви то због литијума", рекао је Вучић као одговор на нападе због оживљавања пројекта "Јадар".

Закон о избору председника Републике и Устав предвиђају могућност да мандат шефу државе може престати ако поднесе оставку или буде разрешен. 

Захтев за његово разрешење може да предложи најмање једна трећина посланика иколико сматра да је он повредио Устав, а поступак за разрешење се покреће већином гласова свих народних изабраника.

Након тога, уставни суд је дужан да у року од 45 дана од дана када је покренут поступак одлучи о томе да ли је председник Републике повредио Устав.

Ако је одлука потврдна, Председник републике се разрешава ако за његово разрешење гласају две трећине посланика.

Народна скупштина има право да о питањима из своје надлежности затражи мишљење грађана, па би онда, у тој варијанти, могла да одличи да распише референдум.

"Наш Устав не познаје референдум за опозив председника, таква је могућност постојала по старом. Председник може да буде разрешен једино због повреде Устава. У овом случају, то би се тумачило да је Народна скупштина представник грађана, а грађани носиоци суверености, па да онда они имају могућност да се изјашњавају о питању из њене надлежности. Када би се ишло на саветодавни референдум  на коме би парламент затражио мишљење од грађана о томе да ли председник треба да обавља функцију, уколико би се они изјаснили да му не указују поверење, он може и не мора правно да поднесе оставку, али би имао неку врсту моралне одговорности", објашњавају саговорници "Новости".

На Вучићеву изјаву реаговали су премијер Милош Вучевић, министар унутрашњих послова Ивица Дачић и посланик СНС Владимир Ђукановић, речима да се иза свега крије жеља опозиције да смени Вучића и освоји власт.

image