Албанска веза Тејлор Свифт: Како је Исламска држава стигла на Западни Балкан
Концерт велике светске музичке звезде Тејлор Свифт у Бечу и Албанац одабран за извршење терористичког акта нису случајност, оцењује за РТ Балкан стручњак за безбедност Џевад Галијашевић.
Албанац из Северне Македоније ухапшен је због планирања терористичког напада (бомбом или ножем) на концерту америчке певачице Тејлор Свифт у Бечу. Он се се заклео на верност милитантној Исламској држави, саопштила је тамошња полиција, а пренео Ројтерс. Признао је кривицу и наводно је рекао да је желео да побије невернике.
"Сваки терористички акт или покушај терористичког акта дело је организоване групе која има своју идеологију. Иза појединца или неколико њих који су избршиоци увек стоји моћна организована група која пружа логистику, обуку, наоружање и новац за спровођење напада у дело", објашњава наш саговорник.
Према Галијашевићевим речима, приметно је да се хибридне операције интензивирају и да су изразити притисци на политички систем унутар држава Балкана, највише на Србију и Републику Српску, али је приметно и у Црној Гори, самим тим и претње од тероризма су у порасту, поручује наш саговорник.
Један од примера хибридне операције је и последњи случај када је СДА, чији је оснивач творац Исламске декларације Алија Изетрбеговић, блокирала средства из ЕУ, а за то, заједно са америчком амбасадом у Сарајеву, покушава да окриви Републику Српску.
"СДА је кључни фактор деловање екстремних група на Балкану, и кроз политички систем и кроз безбедносне структуре, и са свим својим људима и покретима. Сви ти екстремисти и покрети били су увек део њихове политичке агенде у духу Исламске декларације коју је и написао Алија Изетбеговић, а све уз знање и прећутну, а некада и јавну подршку Америке", указује Галијашевић, додајући:
"БиХ најважнија база глобалног тероризма са знањем Запада. Сада, међутим, исламски тероризам у том облику покушавају да инсталирају и пробуде та вехабистичка осећања на Косову и Метохији и у Албанији и Северној Македонији."
Познато је да су муџахедини деведесетих имали своје одреде у рату у Босни, а да су неки, након тога отишли у Сирију и на друга блискоисточна ратишта, док су други остали у БиХ где и сада врше обуке и имају своје кампове.
Према речима нашег саговорника, Америка гура Србе и Бошњаке у рат, док са друге стране подржава и албанске-исламистичке наративе. Како Галијашевић наводи, Американци, заправо, подржавају неред у Европи и помажу га толико да чак и Немачка, којој такво стање у Европи не треба, оваквим ставом га аболира и подржава на свој начин.
"Исламизам је 'закаснио' у Албанију, код њих је исламизам споредна тема. Битна им је нација, језик и држава и на тим основа покушавају да развију исламистичке осећаје. Било је тога наравно и деведесетих, када су формиране поједине исламистичке организације на КиМ и у Албанији, али је чињеница да су Албанци остали орјентисани на то како да окупирају Косово, како да га оцепе и уједине са Албанијом, следе Македонија и на крају Црна Гора", објашњава стручњак за безбедност.
Зашто је баш Албанац одабран да изврши терористички акт на концерту Тејлор Свифт и какве везе Беч има са КиМ, питали смо Галијашевића који објашњава повезаност радикалних исламиста у Европи.
"Албанци су и раније вршили терористичке нападе у Бечу, а Беч је још од рата деведесетих постао центар вахабизма за тај део Европе. Управо Албанци који су прихватили ту идеологију, још од ратова деведесетих из Беча су деловали према Косову и Метохији на исламској радикализацији. Истовремено су се супротстављали западној цивилизацији, дајући пример комшијама на КиМ и зато је одабран Албанац", објашњава стручњак за безбедност, додајући:
"Пуцњем, планираном акцијом или минско-експлозивним средством у Бечу терориста жели да изврши идентитетску детонацију у Албанији, на КиМ и у Северној Македонији. Он жели да убрза албански народ који врло споро улази у процес исламизације."
Галијашевић указује да је све више таквих улога, а као пример наводи и ликвидираног терористу Фатона Хајризија који је убио српског полицајца, као и радикалног исламисту који ликвидиран након што је ранио припадника жандармерије испред израелске амбасаде у Београду.
"Они су свесни да ће одговарати, да ће бити ухваћени и да можда неће преживети ту акцију, али ипак иду у њу. Фанатик је најбољи и најјефтинији војник. Довољно је да га уверите у исправност акције коју предузима у име вехабизма и не морате га пуно ни платити. Он више то не доводи у питање", објашњава Галијашевић.
У контексту последњих дешавања на КиМ где се повећавају притисци на српски народ, укидају апсолутно све српске институције и онемогућава живот Србима, наш саговорник каже да циљ није само "државност Косова", већ и потпуно истребљење Срба.
"Зато се изводе терористичке акције, зато се радикализују људи, зато се даје пример терористичких напада у свету, који ће доћи до КиМ, да би се у крајњој линији радикализовало Косово и поништио сваки траг постојања Срба на тим просторима, јер Срби су сведоци традиције, културе и постојања српске државе на тим просторима много пре доласка Албанаца", указује наш саговорник.
У медијима и на друштвеним мрежама појавила се информација да су родитељи ухапшеног младића Албанци из Северне Македоније. Указује се и на то да је идентично порекло имала и особа која је у пуцњави Бечу 2020. године убила четири особе.