Србија и Балкан

Нова правила за улазак у ЕУ: Шта нас чека од новембра

Дигитални систем ће ставити тачку на печатирања у пасошу за све путнике изван ЕУ
Нова правила за улазак у ЕУ: Шта нас чека од новембра© Albatalad/Wikipedia

Систем уласка и изласка (ЕЕС) из ЕУ, аутоматизовани ИТ систем за регистровање путника из земаља које нису чланице ЕУ, требало би да ступи на снагу 10. новембра, најавила је европска комесарка за унутрашње послове и миграције Илва Јохансон.

"Одлучила сам да систем уласка и изласка почети да ради 10. новембра", рекла је Јохансон на састанку са члановима агенције ЕУ за оперативно управљање великим информационим системима у области слободе, безбедности и правде (еу-ЛИСА).

Она је нагласила да су правно потребни различити кораци пре него што Европска комисија донесе званичну одлуку о том питању.

"Али поносно данас откривам да је циљани датум 10. новембар", рекла је Јохансон.

Јохансон је навела да је реч о преласку на најсавременији дигитални систем управљања границама на свету, који ће олакшати путовања, а Европу учинити безбеднијом и потпуно интероперабилном, повезујући све постојеће националне системе и европске системе.

Она је објаснила да ће овај заменити систем печатирања пасоша увођењем дигиталних контрола свих путника који долазе из земаља које нису чланице ЕУ.

"На сваком поједином граничном прелазу, на сваком аеродрому, у свакој луци, сваком појединачном путу који води у Европу, имаћемо све повезане дигиталне граничне контроле, све укључене у исто време", рекла је Јохансон.

Она је додала да је у току завршна фаза тестирања и да коначне тестове спроводе агенција еу-Лиса као и земље чланице ЕУ.

Истакла је и да рад еу-Лиса на овом систему утиче на око 700 милиона људи јер је, како је нагласила, прошле године више од 700 милиона туриста посетило Европу.

Она је најавила да ће брзо уследити и наредни корак, а то је систем ЕТИАС, који ће оживети следеће године, а који се односи на добијање одобрења за улазак у 30 европских држава за људе из 60 земаља земаља, чијим држављанима није потребна виза за улазак у ЕУ.

Примена система ЕЕС и ЕТИАС је већ неколико пута одлагана.

Систем ЕЕС je аутоматизовани ИТ систем за регистровање путника из трећих земаља, како оних који имају визе за краткорочни боравак, тако и путника којима не треба виза, и то сваки пут када пређу спољну границу ЕУ.

Из Комисије су раније објаснили да ће ЕЕС допринети да се спрече нерегуларне миграције и помоћи у заштити безбедности европских грађана, као и да ће помоћи држављанима трећих земаља, који немају намеру да икога обмањују, да лакше путују, док ће истовремено ефикасније идентификовати особе које прекораче боравак, као и случајеве преваре са документима и идентитетом.

Европски систем путних информација и одобрења (ЕТИАС), који би требало да почне да се примењује од 2025. године, систем је добијања путних дозвола за држављане којима није потребна виза за путовање у 30 европских држава ради краткорочног боравка.

Путници ће морати да се пријаве да добију одобрење за путовање тако што ће попуњавати образац преко сајта ЕТИАС-а или мобилне апликације, а подношење захтева за ЕТИАС путну дозволу коштаће седам евра.

ЕТИАС путне дозволе су повезане са пасошем путника и важиће до три године или до истека пасоша.

Уз важећу ЕТИАС дозволу за путовање, путници ће моћи да улазе на територију европских земаља које ће примењивати овај систем колико год често желе ради краткорочног боравка, што обично значи до 90 дана у било ком периоду од 180 дана.

ЕТИАС, међутим, не гарантује улазак у одређену земљу пошто ће граничари, када путник стигне на одређену дестинацију, тражити да покажу пасош и друга документа и проверити да ли испуњавају услове за улазак.

image