Ко ће бити нова нестална чланица Савета безбедности УН: Милатовић се већ бори за Црну Гору
Црна Гора је заинтересована за привлачење инвестиција из земаља Блиског истока и Заливских земаља, саопштио је црногорски председник Јаков Милатовић у разговору са престолонаследником Кувајта Сабахом Ал-Халид Ал-Сабахом, од којег је тражио подршку за нестално чланство Црне Горе у Савету безбедности.
"Имамо потенцијал да будемо инвестициони и туристички центар Југоисточне Европе", написао је Милатовић на платформи Икс.
Sadržajan razgovor sa prestolonasljednikom Kuvajta Sabahom Al-Halid Al-Sabahom na marginama Samita #COP29Baku, što predstavlja prvi susret zvaničnika dvije države od 2018. godine.Tokom sastanka potvrđeni su prijateljski odnosi dvije zemlje, koji imaju potencijal za dalje… pic.twitter.com/fBbdlrU2LR
— Jakov Milatovic 🇲🇪🇪🇺 (@JakovMilatovic) November 12, 2024
Милатовић се са престолонаследником Кувајта састао на маргинама на маргинама Самита КОП29 који се одржава у Бакуу и додао да је то први сусрет званичника две државе од 2018. године.
Током састанка потврђени су пријатељски односи две земље, који имају потенцијал за даље снажење кроз конкретне пројекте и иницијативе у бројним областима. Престолонаследник Кувајта је нагласио да је Црна Гора популарна туристичка дестинација међу грађанима његове државе, који су упознати са њеним природним лепотама.
"Затражио сам подршку Кувајта за кандидатуру Црне Горе за несталну чланицу Савета безбедности Уједињених нација за период 2026-2027. године. На крају сам позвао престолонаследника Кувајта да у наредном периоду посети Црну Гору и лично се увери у њене потенцијале, што је са великим задовољством прихваћено", закључио је Милатовић.
Подсетимо, Србија такође планира да се кандидује за несталну чланицу.
Најава да ће се Србија кандидовати дошла је од председника Србије који је уочи гласања о Резолуцији о Сребреници рекао како ће Београд затражити чланство.
Тадашњи министар спољних послова Ивица Дачић открио је како ће та кандидатура бити тешка, јер две НАТО земље из источне Европе такође желе да буду несталне чланице Савета безбедности УН.
Избор за несталну чланицу Савета безбедности, које се бирају за наредне две године, Србију сврстава у источну групу земаља. Та група простире се од Прибалтика до Црног и Егејског мора. Осим Србије, од бивших југословенских република у СБ УН још нису биле Северна Македонија и Црна Гора.
Савет безбедности има 15 чланица. Сједињене Државе, Кина, Русија, Француска и Велика Британија су сталне чланице и имају право вета на било коју резолуцију или одлуку. Десет места припада несталним чланицама, а пет места се обнавља сваке године.