Србија и Балкан

Може ли неко да заустави децу у опасним ТикТок изазовима: Због "летећег Супермена" завршио у болници

Због опасног изазова са ТикТока "летећи Супермен" ученик ОШ "Алекса Шантић" у Калуђерици добио потрес мозга и завршио у болници
Може ли неко да заустави децу у опасним ТикТок изазовима: Због "летећег Супермена" завршио у болнициGetty © Asanka Ratnayake

Ученик ОШ "Алекса Шантић" из Калуђерице због ТикТок изазова "летећи Супермен" завршио је у болници са потресом мозга. То није једини изазов које је залудео децу у Србији. Појавио се и снимак из једне школе на ком се види дечак који задржава дах док није остао без свести, а друга деца све то снимају.

У школи у Калуђерици све се дешавало на великом одмору. Неколико ученика учествовало је у изазову који се изводи тако што се по двоје деце држе за руке и тако формирају чврсту основу, док један ученик скаче право на њихове руке постављајући се у положај "Супермена" који лети.

Ученик из ОШ "Алекса Шантић", приликом извођења опасне игре, пао је и ударио главом о зид. Онесвестио се. Завладала је паника међу осталим ђацима, позвали су наставнике, а они Хитну помоћ. Збринут је прво у Ургентном центру, а затим Институту за мајку и дете. Сада је добро, мирује код куће.

За њега се може рећи да је имао среће. Могло је бити много горе. Није само он завршио са повредама у извођењу тог изазова. У коментарима на ТикТок стоји да су деца на тај начин ломила руке, ноге, раме, скочни зглоб.

Изазов није популаран само међу децом у Србији, већ и у региону, али целом свету. Недавно су румунски медији објавили да је само у једном дану у дечјој болници у Букурешту збринуто више од 20 деце, који су повређени у опасној игри.

Александру Улици, управник дечје болнице рекао је недавно да је алармантно порастао број деце која су збринута код њих због опасне игре и да су то углавном преломи.

"Јуче је било најмање 20 пацијената са преломима и траумама после ових изазова, а вероватно ће их бити још. Највише имају преломе руку и рамена. Тренутно имамо два хоспитализована пацијента, који ће бити оперисани. Углавном су деца узраста старијег од 10 година", изјавио је Улици 3. децембра.

@tala.alostwani slomila sam zglob… @nola @𝔵𝔞𝔬𝔪𝔦 #malapalma#tiktok#fyp♬ Watch mee - Sensei

Данас деца на интернету проводе више сати дневно, а највећи део времена посвете друштвеним мрежама.

Психолози кажу да друштвене мреже могу да буду корисне уколико се користе умерено, али да се стално мора напомињање деци да све што се на њима одвија не мора да буде стварно.

Психолог Ана Влајковић објашњава да изазови на ТикТоку представљају за адолесценте нешто "неодољиво", чему тешко да могу да се одупру, највише због вршњачког притиска. 

"Већина адолесцената размишља 'ако то раде сви, онда ћу то урадити и ја'. Када су то безазлени изазови онда није проблем, али има и изазова у којима могу да повреде себе, али и другог и то је опасно. Деца немају развијену свест о коначности живота. У узрасту од 11, 12, 13 година они знају да смрт постоји, али је то за њих апстрактно и далеко", појашњава Влајковић за РТ Балкан.

Додаје да се деца у том узрасту понашају непромишљено, јер не виде опасност у свему томе.

"Опасност од друштвених мрежа постоји, али их је тешко забранити. Како забранити некој популацији да користи платформе које су на интернету", пита она.

Аустралија је прва земља која је недавно донела закон о забрани друштвених мрежа за децу млађу од 16 година. 

Закон, за који се очекује да ступи на снагу у новембру 2025. године, поставља неке од најстрожих контрола друштвених мрежа на свету и примораће платформе да осигурају механизам за проверу старости.

Сада су све очи упрте у њих и како ће спровести усвојени закон. Све земље су сагласне да нешто мора да се уради, јер су многи због ТикТок изазова изгубили живот. Такође, све је више самоубистава међу младима, али и оних који доживљавају психичке трауме због догађаја на интернету. 

image