Србија и Балкан

"Југоимпорт СДПР" открио нове детаље о "гаврану": Шта се зна о лутајућој муницији српске производње?

Откривено је и да ће се дронови лансирати са вишецевног лансера са 18 лансирних контејнера, монтираног на теренском возилу погона 4х4
"Југоимпорт СДПР" открио нове детаље о "гаврану": Шта се зна о лутајућој муницији српске производње?© Југоимпорт СДПР

Водећа компанија одбрамбене индустрије Србије "Југоимпорт СДПР" је пре неколико дана на свом сајту објавила нове информације о свом пројекту дрона-камиказе "гавран", који се сада карактерише и као "дрон-пројектил", а по својим техничко-тактичким карактеристикама спада у категорију, која се на западу назива "лутајућа муниција".

Како се наводи, "борбена беспилотна летелица-пројектил 'гавран' представља далекометно извиђачко/јуришно средство намењено за осматрање у реалном времену и напад на широк дијапазон циљева - уништавање тенкова и других оклопних возила, командних места, артиљеријских ватрених положаја, живе снаге и других покретних или стационарних циљева, патролних чамаца и дронова".

"'Гавран' је тренутно једино средство које омогућује уништење савремених тенкова, лако масовно лансирање (до 18 летелица) и велики домет до 120 км уз укупну дужину лета од 50 минута" додају из "Југоимпорта".

Откривено је и да ће се дронови лансирати са вишецевног лансера са 18 лансирних контејнера, монтираног на теренском возилу погона 4х4. 

Летелица се лансира помоћу малог ракетног мотора, а по лансирању се крила расклапају у летну конфигурацију и лет наставља помоћу електромотора. Дрон се упућује на мисију програмираним летом, по путањи задатој на основу дигиталне мапе, у правцу зоне циља. 

Из компаније тврде да је за заузимање борбеног положаја и елевације потребно свега три минута, док је након тога потребно још 15 секунди за појединачно лансирање. Време лансирање за свих 18 летелица је до пет минута и истовремено је могуће пратити три дрона-пројектила уз помоћ три видео канала, по избору оператера.

"Систем за навођење заснован је на глави за самонавођење, при чему је летелица повезана са лансером преко радио везе. Када дође до зоне циља, на даљини до 100 км, летелица почиње да кружи изнад зоне очекиваних циљева и користећи радио везу, слика се, са ТВ или термовизијске камере, преноси са главе за самонавођење до земаљске контролне станице, где оператер, помоћу палице покреће камеру у глави за самонавођење, бира и закључава мету. Након тога, пројектил самостално прати и погађа мету", наводи се.

"Гавран" циљу прилази из угла од 15 до 75 степени, тј. може дејствовати у "top attack" (напад одозго) режиму.

"По удару у циљ активира се бојева глава комбинованог кумулативног и парчадног (распрскавајућег) дејства која неутралише реактивни оклоп тенка, пробија 1000 мм панцирног челика и парчадним дејством неутралише пешадију и друге циљеве у околини осетљивој на дејство парчади", саопштили су из "Југоимпорта".

Додаје се да циљеви могу бити покретни - тенкови, оклопна возила, самоходни артиљеријски системи, ракетни системи ватрене подршке, системи ПВО, радари.

"Гавран" лети брзином од око 160 км/ч и постиже долет од 100 км за око 40 минута. Најчешћа висина лета је око 500 м, док је плафон лета 2.000 м.

"Летелицу је тешко уочити, има мали радарски одраз, тако да ју је тешко оборити. Такође, тешко ју је и ометати због уског угла радио дата линка", закључују из "Југоимпорта".

image