Пропагандом до Нобела: У трци за награду НВО која тврди да је 20.000 Албанки силовано на КиМ

Шведски посланик Магнус Јакобсон послао номинацију. Приштина признала статус жртава сексуалног злостављања за 1.600 особа

Невладина организација Косовски центар за рехабилитацију особа које су преживеле тортуру током сукоба и председница ове организације Фериде Рушити номинована је за Нобелову награду за мир за 2025. годину.

Номинацију је поднео Магнус Јакобсон, посланик шведског парламента рекавши да је "одлуку донео како би се препознали изузетни доприноси Фериде Рушити у напретку људских права, достојанству преживелих и зацељивању ратних рана заједница".

Ова вест, ипак, има и позадину. У питању је невладина организација која се бави жртвама сексуалног насиља током сукоба на КиМ, а редован гост на скуповима које организује била је председница лажне државе Вјоса Османи пласирајући информацију да су "српске снаге силовале чак 20.000 Албанки". Сценарио, који су чак покушали да прогурају за филм у Холивуду (вероватно ће им у неком тренутку и успети) започела је Атифете Јахјага, некада председница тзв. Косова, а онда су наставили остали албански политичари ширећи пропаганду о "Србима као вечитим негативцима".

Наравно, истина је далеко од ове бројке. Приштина је званично признала око 1.600 жртава сексуалног насиља, а о томе колико им је заиста стало, осим на нивоу пропаганде, говори податак да добијају месечну накнаду од 230 евра. 

Османијева је и на једну седницу Савета безбедности Уједињених нација довела групу жена, тврдећи да су оне силоване током сукоба, а та представа је одгирана у тренутку када је Приштина укинула сва права Србима у јужној покрајини - на рад, кретање, имовину... Наша делегација коју је тада предводио председник Александар Вучић указала је да је у питању перформанс албанске делегације, политички театар, показујући слику девојке Марице Мирић која је "силована и заклана", уз коментар да "ми њу нисмо могли да доведемо". 

Наша мисија у УН, али и политичари који су говорили у име Србије на заседањима СБ УН о Косову и Метохији, указали су на "пумпање бројки" наводећи званичне податке о жртвама којима Приштина даје одштету. 

Експерти УН сачинили су извештај о жртвама сексуалног насиља на КиМ, где пише да се не зна тачан број жртава, српских, албанских и осталих народа. Представница УН Шивон Хобс, која је учествовала у писању овог документа, објаснила је у једном од разговара да тврдња о 20.000 силованих жена није тачна, јер нису изведена по правој формули.

И поред свега тога, Албанци терају своје, а сад су нашли да би за пропаганду добро дошла номинација за Нобелову награду. 

"Нобелова награда за мир има за циљ да ода признање појединцима чији рад промовише мир, правду и помирење. Фериде Рушити кроз доживотну посвећеност даје подршку најугроженијим људима, лечењу рана у сукобу и изградњи темеља за трајни мир на Косову и шире", написао је Јакобсон у номинацији.

Након објављивања писма шведског посланика, Рушити је изјавила да је почаствована и захвалила се на номинацији.

"Овај тренутак је велико достигнуће за мене, за невероватан тим наше организације, а пре свега за преживеле којима имамо привилегију да служимо већ 25 година. Номинација је инспирација за колективне напоре, залагање и дељење добре праксе Косова у лечењу ових тешких рана. Она доприноси превенцији сексуалног насиља у конфликтима, као и постизању правде за преживеле", навела је на Фејсбуку.

Јакобсен је и раније слао предлоге за Нобелову награду за мир, када је номиновао владе САД, Србије и тзв. Косова, после потписивања Вашингтонског споразума, који, показало је време, није дао резултате за Србију, али јесте за Приштину, јер је Израел признао лажну државу. Та номинација није прошла. 

Један од идејних твораца антисрпске пропаганде, на коју се угледа и Османијева је Арминка Хелић, односно бароница Хелић британска политичарка рођена у Босни и Херцеговини, некадашња саветница бившег британског шефа дипломатије Вилијема Хејга.

Наводно, њен пробој финансирао је Џорџ Сорош, а она је градила каријеру на причи да су јој "готово целу породицу побили четници". Ипак, британска служба МИ5 се позабавио њеном прошлошћу, па је откривено да су јој све сестре живе, али да јој је одређени број даљих рођака заиста страдао у грађанском рату у Босни и Херцеговини.

Пријатељица је са Анђелином Џоли, која је снимила котроверзни филм о грађанском рату у Босни "У земљи крви и меда", где су лоши момци опет Срби. Писало се да је бароница најзаслужнија за Нацрт резолуције о Сребреници који се нашао на гласању Савета безбедности УН јула 2015. стављајући Србији на леђа етикету геноцидног народа, али овај документ није усвојен захваљујући вету Русије. Помињао ју је чак и Бред Пит који је, према писању британских медија, рекао да је "бароница испрала мозак" његовој жени Анђелини Џоли,  па су се зато и развели. 

Само да оваквих мозгова не буде када се на столу нађе Магнусова номинација...