Србија и Балкан

Усвојен Извештај о преговарачком процесу са Приштином, ЗСО приоритет

Србија ће наставити да буде конструктивни партнер а ЗСО мора бити формирана како је договорено Бриселским споразумом, пише у Извештају
Усвојен Извештај о преговарачком процесу са Приштином, ЗСО приоритет© TANJUG/ ZORAN ŽESTIĆ

Скупштина Србије усвојила је, на крају дводневне расправе, Извештај о преговарачком процесу са институцијама привремене самоуправе у Приштини, а председник Александар Вучић поручио је Србима са КиМ да је Србија њихова домовина, а посланицима опозиције да је увек спреман да разговара са њима о КиМ.

За Извештај о преговарачком процесу са институцијама привремене самоуправе у Приштини за период 1. септембра 2022. до 15. јануара 2023. године гласала су 154 посланика, против је било 23, а уздржаних није било од укупно 186 присутних.

У завршном обраћању Вучић је рекао да ћемо у наредном периоду имати тешке разговоре пре свега о формирању Заједнице српских општина која ће, како каже, имати значајна овлашћења, а која ће уливати поверење нашем народу и грађанима, као и да ће се у сарадњи са њима о свему одлучивати.

"Сигуран сам да ће бити много притисака, посебно с албанске стране, да ЗСО не буде као што је договорена Бриселским споразумом, говориће нам да то није реалност", упозорио је Вучић.

У усвојеном извештају се истиче и да Београд неће одустати од захтева да ЗСО буде хитно формирана и да ће Влада Србије и убудуће бити усредсређена на непосредну заштиту безбедности српског народа у покрајини и српских националних интереса.

Српска страна ће наставити да кроз мировну политику активног учешћа у преговарачком процесу онемогући било какав основ приштинској страни за малициозно и лажно приказивање Србије као неконструктивног и "реметилачког фактора" у региону.

Оцењује се и да су Београд у протеклом периоду посредници ЕУ и други релевантни међународни субјекти окарактерисали као конструктивну страну у свим кризним ситуацијама.

Такав приступ заснован на спремности на компромис зарад мира у региону свих грађана на простору КИМ, много је утицао да решење свих ситуација буду у интересу српске стране, закључује се у извештају.

Током расправе опозиција је тражила на увид француско-немачки план о решавању косовског питања, а десно оријентисане странке су тражиле да се тај план одбаци зато што, према њиховом мишљењу, представља капитулацију Србије и признавање независности Косова.

image