Србија и Балкан

"Данас на РТ" о повећању хрватских трупа на КиМ: Јачање притиска на Србију по НАТО стандардима

Ово је остваривање и реализација идеје тројног пакта да Косово и Метохија постану центар притиска на Србију, рекао је војни аналитичар и уредник Андреј Млакар

Одмах пошто су САД најавиле делимично повлачење из Европе и у складу са тим смањење НАТО снага на КиМ, огласила се Хрватска и понудила да повећа број својих војника у Кфору.

У Сабору је већ усвојено повећање присуства хрватских војника у Кфору са 152 на 200 у 2026. години што јасно указује на жељу Загреба да ојача своје присуство у НАТО.

Да ли, уз тројни пакт Приштине, Тиране и Загреба, веће присуство хрватских снага у јужној српској покрајини значи да се Хрватска спрема за нове сукобе?

Војни аналитичар и уредник на РТ Балкан Андреј Млакар за "Данас на РТ" каже да смо сведоци остваривања снова и циљева тројног пакта. "Ово је остваривање и реализација идеје тројног савеза да Косово и Метохија постану центар притиска на Србију", рекао је Млакар.

Другим речима, смањењем НАТО присуства на КиМ и јачањем хрватског, као и уз отворене најаве и планове Приштине да формира своје безбедносне снаге и жандармерију, отвара се простор за даљи прогон Срба и ствара механизам притиска на Србију коју и Приштина и Загреб доживљавају као "претњу".

Такозвана косовска војска се повећава, Приштина купује тешко, офанзивно наоружање, "џавелине", самоходне хаубице уз "благослов" НАТО-а чији стручњаци спремају стварање "војске Косова".

Млакар указује да се све приштинске јединице опремају истом опремом какву имају Албанија и Хрватска, односно по "НАТО стандардима".

Такозвани КБС жели да буде део НАТО пакта, а ако територија постане чланица НАТО-а, тиме се елиминише потреба за постојањем НАТО мисије на тој територији, објаснио је.

Млакар је повукао и паралелу између Аљбина Куртија и Владимира Зеленског подсетивши да Приштина има 1000 камиказа дронова, односно да су приштинска полиција и украјинска војска једине које имају убилачке дронове у свом наоружању.

"То је све тактика вршења притиска на Србију, пројекција силе како би се, када заврше са чишћењем српских енклава, кренуло у раздвајање Србије од Северне Македоније", рекао је.

Указао је да и Хрвати и Приштина причају о наводним претњама из Русије, односно Србије и да због тога гомилају оружје како би у одређеном тренутку могли да делују. "Они праве офанзивну војску по НАТО стандардима."

Хрвати гомилају војску у источној Славонији и они су ти који желе да отму значајан део српске територије (линија раздвајања на Дунаву). Зато се и стварају тензије и причају бајке о "руским тенковима" и претњама са истока.

Курти, пак, никада није крио да жели да убаци полицију и војску на север КиМ и обезбеди долину Ибра, пошто је то тачка преко које српске снаге могу брзо да делају.

И једни и други фактички држе Србију у полустиску и врше притисак на Србију, сада уз помоћ НАТО-а, рекао је Млакар.

image
Live