Србија и Балкан

Смена "снага" на тзв. Косову: Мање војника Кфора, а више лажне државе

Председник скупштинског Одбора за одбрану и унутрашње послове Милован Дрецун је рекао да смањење војника Кфора прати јачање нелегалних снага Приштине
Смена "снага" на тзв. Косову: Мање војника Кфора, а више лажне државеGetty © Photo by Erkin Keci/Anadolu via Getty Images

Председник скупштинског Одбора за одбрану и унутрашње послове Милован Дрецун оценио је да се смањење броја припадника Кфора на Косову одвија паралелно са јачањем тзв. КБС-а и других безбедносних структура, али да не очекује окончање те мисије у скорије време.

"Приметно је да се са повећањем броја припадника тзв. КБС смањује број припадника Кфора на КиМ. Са повећањем параполицијских јединица, најавом формирања жандармерије, очигледно да НАТО планира да локалним безбедносним снагама препусти већи део одговорности, а да он може даље да контролише ситуацију са редукованим присуством", рекао је Дрецун за РТС.

Он је истакао да, упркос повременим спекулацијама о одласку међународних снага, не очекује крај мисије Кфора у догледно време.

"Кфор ће у дугом периоду бити присутан док се питање КиМ не реши неким општим договором. Њихово повлачење би оставило велики простор који би омогућио решавање проблема у складу са Резолуцијом 1244, а то је да је Косово и Метохија наша територија. Они то желе да спрече очигледно", навео је Дрецун.

Иначе, у претходним данима је више пута најављивано да ће постепено доћи до смањења броја војника у Кфору. Према Резолуцији 1244 мисија НАТО је једина допуштена снага на КиМ, али Запад, без обзира на то жмури на стварање тзв. војске "Косова". 

image
Live