Министар спољних послова Србије Марко Ђурић изјавио је данас да је за Србију веома значајно што има базу земаља у Латинској Америци која је подржава када је реч о територијалном интегритету и суверенитету.
Ђурић је у Панама Ситију, где учествује на 31. регуларном заседању Министарског савета АКД и 56. Генералној скупштини ОАД, казао да је то нешто на чему мора да се ради.
"Немојмо мислити да је довољно да узмемо здраво за готово и да очекујемо да ћемо, ако не комуницирамо и не сарађујемо са тим земљама, увек рачунати на њихову подршку. Не. Само ако наставимо да радимо, да се интересно политички и на сваки други начин увезујемо, моћи ћемо да наставимо да рачунамо на базу подршке који имамо овде", казао је Ђурић, пренео је Танјуг.
Говорећи о учешћу делегације Србије на Самиту организација америчких држава у Панами, навео је да је утисак који је стекао из низа састанака са министрима спољних послова латиноамеричких земаља тај да је атмосфера на конференцији генерално далеко боља, пријатељскија и мирнија него што се може искусити на неким европским и регионалним скуповима.
"Мислим да је то нешто што би све заједно требало да нас на неки начин и забрине, како је то могуће да на састанцима на нивоу Европе или нашег региона атмосфера јесте тежа и мање оријентисана ка будућности него што је то случај овде", указао је шеф српске дипломатије.
Додао је да је истовремено сјајно за Србију што је заступљена и представљена тамо и што се профилише као једна од земаља које желе да буду мост сарадње између Европе и централне Латинске Америке.
Истакао је да присуство Србије на самиту није једнократни чин, већ да делегација наше земље учествује годинама на овом самиту, као и да је њему ово треће учешће као министру спољних послова, а да је долазио и као амбасадор Србије у САД.
Шеф српске дипломатије је додао да је и трећег дана самита имао врло корисне разговоре са низом министара из тог региона, као и да се састао са генералним секретаром Организације америчких држава.