Безумне провокације не престају: Забрињава изостанак осуде напада на Србе у БиХ

Председник Савеза Срба из региона Миодраг Линта је изјавио да је видео-снимак који се појавио на друштвеним мрежама на којем група хулигана пали заставу Републике Српске уз повике "Алаху екбер" само последњи у низу злочина из мржње бошњачких шовиниста. Омбудсман за људска права БиХ из српског народа Невенко Врањеш је указао да посебно забрињава да готово ни један од ових инцидената не доживи осуду званичних власти

Јавност сведочи готово свакодневним нападима на српски народ, њихову имовину и верске објекте српског народа у Федерацији БиХ. Председник Савеза Срба из региона Миодраг Линта је изјавио да је видео-снимак који се појавио на друштвеним мрежама на којем група хулигана пали заставу Републике Српске уз повике "Алаху екбер" само последњи у низу злочина из мржње бошњачких шовиниста. Он је апеловао на надлежне институције да починиоце казне у складу са законом. Огласио се и омбудсман за људска права БиХ из српског народа Невенко Врањеш и указао да посебно забрињава да готово ни један од ових инцидената не доживи осуду званичних власти федералног, кантоналног нити локалног нивоа.

Врањеш наводи да се у таквим околностима стиче утисак да је то допуштено и да се тако додатно подстичу насилници.

"Изразит пример је општина Травник где српски народ више готово не постоји. Њихова имовина, нарочито у туристичкој зони на платоу Влашића је прекњижавана, одузимана или су били присиљени да је продају у бесцење. Ретки који су се вратили немају воду, струју и приступне путеве, а често их узнемиравају, вређају и понижавају, стиче се утисак с циљем да одустану и заувек напусте своје вишевековне просторе", истакао је Врањеш.

Он је рекао да је обавио разговор са тамошњим властима након чега се ситуација није поправила.

"Последњи инцидент, када је изрешетан крст и нападнуто православно гробље у насељу Засеље, говори да Срби травничког краја немају ни једно основно људско право као што су живот, имовина, дом или безбедност. Најзад, оно што никако не би смело изостати је одговор полицијских и правосудних органа", истакао је Врањеш.

Омбудсман је упитао како је могуће да ни један овај инцидент полиција није спречила, идентификовала починиоце и пријавила правосуђу.

"Како је могуће да тужилаштво није реаговало да наложи полицији адекватне мере и радње? Све су то одговори које очекујемо и на којима морамо инсистирати. Сличну ситуацију имамо и код паљења званичне заставе Републике Српске на међуентитетској линији у Сарајеву", подсетио је Врањеш.

Напоменуо је да је интензитет оваквих догађаја свакодневан, њихова тежина све већа, а реакција политичких власти, полиције и правосуђа је готово никаква.

"Овом приликом позивам и представнике међународних власти у БиХ да се огласе и одреде по овим инцидентима", закључио је Врањеш.

Линта: Безумна провокација

Миодраг Линта је у саопштењу Савеза Срба из региона навео да је овај догађај  опасан чин против мира, Републике Српске и српског народа којим се додатно продубљују поделе, шири неповерење и подижу тензије између два народа.

Он је чин оценио као "безумну провокацију" и навео да у питању није изолован инцидент, већ последица, како је рекао, константне и смишљене сатанизације Републике Српске и упорног понављања лажних наратива бошњачких политичара о Србији, Српској и Србима као кривцима за ратове, злочинцима и агресорима.

"Међународна заједница има велику одговорност и обавезу да пошаље снажну поруку политичком Сарајеву да најоштрије осуде поменути злочин из мржње и да надлежне институције хитно пронађу наредбодавце и починиоце овог варварског чина и казне их у складу са законом", рекао је Линта.

Председник Републике Српске Синиша Каран рекао је јуче да је поводом овог инцидента поднео кривичну пријаву надлежним тужилаштвима и полицији.