
Запаљена застава Републике Српске уз повике "Алаху екбер": Каква се БиХ нуди Србима (ВИДЕО)

На друштвеним мрежама се појавио снимак на којем се види како група хулигана скида са јарбола и потом пали заставу Републике Српске, уз повике "Алаху екбер" и псовке.
Према наводима медија, застава се налазила на јарболу постављеном уз ентитетску линију између Републике Српске и ФБиХ, у близини Дариве.
Поводом овог инцидента уследиле су реакције.
Премијер Републике Српске Саво Минић истакао је да је згрожен снимком паљења заставе Републике Српске и узвицима који "буде болна сећања на монструозне муџaхединске злочине над Србима".
"Оволика мржња никоме не доноси добро, посебно не онима који инсистирају останак Срба у државној заједници званој БиХ. Заставу Републике Српске, која је увек била на страни правде и истине, није оспорио чак ни Уставни суд БиХ који је деценијама радио искључиво против мог народа. Република Српска неће враћати мржњом али хоћемо наставити процес доношења законског решења којим ће бити забрањена ратна застава тзв. Армије БиХ, као симбола који код многих буди болна сећања и продубљује поделе", истакао је Минић у објави на друштвеној мрежи Икс.
Згрожен сам снимком паљења заставе Републике Српске и узвицима који буде болна сјећања на монструозне муџехединске злочине над Србима. Оволика мржња никоме не доноси добро, посебно не онима који инсистирају останак Срба у државној заједници званој БиХ.
— Саво Минић (@minic_savo) June 26, 2026
Заставу Републике Српске,…
Реаговала је и српски члан Председништва БиХ Жељка Цвијановић и поручила да је скрнављење симбола Републике Српске уз повике "Алаху екбер" БиХ која се нуди Србима.
Скрнављење симбола Републике Српске уз повике Алаху Екбер - то је БиХ која се нуди Србима.
— Жељка Цвијановић (@Cvijanovic_Z) June 26, 2026
Ово је опасна провокација и акт болесне мржње према српском народу.
Најоштрије осуђујем овај одвратни чин који је посљедица свакодневне сатанизације Републике Српске у политичком… pic.twitter.com/LcuFyOiY8o
Скрнављење заставе коментарисао је и председник Народне скупштине Републике Српске Ненад Стевандић, истакавши да су "идиоти у БиХ навијачку еуфорију претворили у србофобију".
"Нападају на Србе чак и кад навијају за БиХ, отимају, скидају и пале српске заставе. Возе ратне заставе по општинама у Српској", навео је Стевандић.
Он је указао да медији у Федерацији БиХ то игноришу.
"Немој после да буде да нисмо рекли да би то могло скупо да кошта!", навео је Стевандић.
Идиоти су БХ навијачку еуфорију претворили у србофобију. Нападају на
— Ненад Стевандић (@nenad_stevandic) June 26, 2026
Србе чак и кад навијају за БиХ, отимају, скидају и пале српске заставе. Возају ратне заставе по општинама у Српској...
БХ медији игноришу!
Немој послије да буде да нисмо рекли да би то могло скупо да кошта !
Председник СНСД Милорад Додик истакао је да је мржња и нетрпељивост према Србима и Републици Српској, која се свакодневно пласира од стране политичара из Сарајева, почела се манифестовати и ван вербалних оквира.
Нагласио је да је застава Републике Српске легална и у складу с Уставом.
"Паљење такве заставе је тешко кривично дјело. Осуђујем такав вандалски чин и тражим од органа Федерације да идентификују и казне починиоце. Од органа Републике Српске тражим да се виновницима овог гнуснoг дјела забрани боравак на територији Републике Српске", навео је Додик.
Мржња и нетрпељивост према Србима и Републици Српској, која се свакодневно пласира од стране политичара из Сарајева, почела се манифестовати и ван вербалних оквира.
— Милорад Додик (@MiloradDodik) June 26, 2026
Паљење заставе Републике Српске директан је производ такве политике.
Мржња се увијек враћа као бумеранг.
Застава… pic.twitter.com/2pdkuxH2Xl
Нагласио је да подржава иницијативу премијера Српске Саве Минића да се трајно забрани истицање и употреба ратнохушкачке заставе тзв. Армије БиХ јер је она понижавајућа за српски народ.
"Очекујем да ће Народнa скупштинa Републике Српске усвојити измене Кривичног закона којима ће се употреба нелегитимне заставе квалификовати као кривично дело", закључио је Додик.
Овај гнусни чин је уследио само неколико дана након што је у Травнику пуцано на православни крст.
Према подацима Одбора за заштиту права Срба у Федерацији БиХ, у травничком насељу Засеље испаљено је више десетина пројектила из ватреног оружја на православни крст и у правцу некадашњег православног гробља. Крст је поставио Србин који је протеран из Травника и сада живи у Аустралији.


