Виола фон Крамон: ЕУ неће дозволити нову Републику Српску
Известилац за Косово у Европском парламенту Виола фон Крамон очекује да ће састанак председника Србије Александра Вучића и премијера привремених приштинских институција Аљбина Куртија 18. марта у Охриду бити закључен договором – потписом на документу.
"Надам се да ћу видети потписе. Овај споразум би био огроман корак напред за обе земље", нагласила је Фон Крамонова за Радио-телевизију Косова.
Can’t agree more. Hope so much that we will see both signatures 🇽🇰 and 🇷🇸 under the agreement at the end of next week in #Ohrid This will be a major step towards 🇪🇺 integration for both countries. https://t.co/X7M792FaKJ
— Viola von Cramon 🇺🇦🇪🇺 (@ViolavonCramon) March 12, 2023
Додала је пак да ће потписивање европског плана бити посебно важно за тзв. Косово у оквиру европских интеграција, односно у смислу признавања као суверене државе и напредовања.
На питање да ли европски план има дефакто признање од стране Србије, она је рекла да је "дефакто признање за званична документа, за знакове, пасоше, дипломе".
"То такође значи да Србија мора да прекине кампању повлачења признања 'Косова' и да 'Косово' може да аплицира за чланство у свим међународним организацијама и то је веома битно. У овом тренутку сви стручњаци се слажу да је ово велики корак за 'Косово'", истакла је европосланица.
Поводом могућности да постизањем овог споразума "Косово" добије признање од пет земаља ЕУ, Фон Крамонова је рекла да не може да буде сто одсто сигурна да ће се то догодити, али ако би Србија дефакто признала сва документа тзв. Косова, онда не би било препрека да било која друга држава призна косовску независност.
Говорећи о Заједници српских општинама, рекла је да ЕУ неће дозволити нову "Републику Српску".
"У ЕУ постоје различити модели и ниједан није сличан Републици Српској јер нама није у интересу да створимо друго тело као што је Република Српска и то је сигурно. Оно што смо понудили странкама на Косову не може довести до било каквог раскола или поделе", нагласила је Фон Крамонова.
Додала је да је на косовској влади да одлучи о моделу Заједнице, као и да је "важно да се ова тачка не одбаци, јер је то једна од битних тачака" и део је Бриселског споразума из 2013. и 2015. године.