Србија и Балкан

Вучевић: Србија мора остати за преговарачким столом у вези са КиМ

Питање Косова и Метохије је прворазредни безбедносни ризик за Србију, истакао српски министар одбране Милош Вучевић
Вучевић: Србија мора остати за преговарачким столом у вези са КиМ© TANJUG/ MINISTARSTVO ODBRANE I VOJSKA SRBIJE

Министар одбране Србије Милош Вучевић изјавио је данас да Србија мора да остане за преговарачким столом у решавању питања Косова и Метохије, јер би, како је оценио, напуштање преговора ишло на руку Аљбину Куртију и онима који не желе добро Србији.

"Рекли би 'ево их то поново раде као деведесетих година, сада ће бити изоловани, кажњени'", рекао је Вучевић гостујући на "ТВ Прва", истичући да је Србија сада конструктивнији партнер у преговорима.

Он не очекује да ће Аљбин Курти формирати Заједницу српских општина онако како је то прописано Бриселским споразумом, а да ће, и уколико буде формирана, покушати да она буде "нека љуштура и маска".

Навео је да су надлежности и принципи дефинисани као анекс Бриселског споразума.

"Нема ту да ли хоћете или нећете. Оно што треба да буде садржина, ингеренција, надлежности делокруга ЗСО, дефинисано је кроз тај акт и споразуме уз гаранције ЕУ, што је најинтересантније и у овом моменту најиритантније, јер је ЕУ ставила потпис на те акте, а то није реализовано. Нас иста та ЕУ сада убеђује да треба да прихватимо нешто ново и другачије, без воље да поштује оно што је сама гарантовала", рекао је Вучевић.

Додао је да се из Приштине може чути да формирање ЗСО по утврђеним принципима није у складу са њиховим уставом.

"Србија је одговорна држава и мора да разговара, а тај аргумент да нешто није у складу са њиховим уставом уопште није релевантан. Ирелевантно је да они тврде да су њихове обавезе за формирање ЗСО дефинисане кроз неки новински текст или изјаве неког политичара", рекао је Вучевић.

Истакао је да април може бити захтеван месец због истицања рока о замени таблица на северу КиМ, али је нагласио да је у Бриселу чуо да Европа и Америка неће дозволити Куртију да конфискује возила.

"И наравно, питање избора на северу КиМ. Српска листа стоји на позицијама да до формирања ЗСО неће учествовати. Можемо да замислимо ситуацију да неки Куртијеви Срби по имену и презимену, а не по опредељењу и осећању, учествују на тим изборима и да дође до фингирања власти у Митровици, Зубином Потоку, Лепосавићу и Звечану или да нека албанска странка, убедљива мањина, победи на изборима и да владају општином где је 90 одсто српско становништво. То нас води у лошем смеру, а ми морамо да будемо смирени, концентрисани, храбри и мудри", казао је Вучевић.

Осврнувши се на највеће безбедносне изазове Србије, министар је рекао да су то свакако питање Косова и Метохије и оно што се тамо дешава.

"То је прворазредни безбедносни ризик за нашу државу", рекао је Вучевић и оценио да ће и Србија због дешавања у Украјини бити изложена већим притисцима.

Истакао је да оно што су они са запада отворили што се тиче КиМ 1998, 1999, па и 2008. јесте, како је казао, Пандорина кутија.

"Зато је притисак на Србију да се тај косовско-метохијски чвор одвеже и да буде по њима једном за свагда решен. Из тог угла ви видите тај притисак на Србију да то сада хитно мора да се реши, да се постигне неки споразум и да се Србија 'помири са реалношћу, да то ето постоји, а ми никако да прихватимо'. Отприлике да се ми одрекнемо дела територије добровољно и онда ће нам бити боље, све ће нам бити идеално. Иако не видите никакву компензациону понуду. Нисам за трговину, далеко од тога, али они неће ни да тргују, они ће да одузимају, хоће да кажу то је наше", рекао је Вучевић.

Вучевић је, говорећи о најавама из Приштине о формирању војнобезбедносне информативне агенције, казао да то није изненађење за оне који знају ситуацију и да они иду на формирање обавештајне агенције која треба да буде окренута заштити њихових интереса како их виде и у односу на интересе државе Србије.

"Они су дубоко обавештајно и контраобавештајно ангажовани на просторима општина на КиМ где су Срби већина, али имају аспирације да то раде и на другим територијама. Мораћемо да им парирамо на сваки начин", истакао је српски министар војни.

Вучевић је казао да Приштина нема права да шаље специјалне јединице на север КиМ, да немају право да праве полицијске базе на северу.

"Немају права на 90 одсто ствари које раде, а имају обавезу да формирају ЗСО. Али то све зависи од аршина онога ко је судија. А судија је онај ко је јачи, а јачи су ови са запада који су покровитељи преговора, а немате излаз. Шта је алтернатива, да се закључамо и кажемо да ми више нећемо да причамо. Ово што је урадио председник Републике је одлично, јер је успео и у Бриселу и Охриду да све добро прође, да немамо негативне рефлексије", рекао је Вучевић.

Говорећи о украјинско-руском сукобу и његовом утицају на Србију, Вучевић је навео да претпоставља да председник Србије "има добар преглед онога што се дешава на политичком терену".

"Оно што се дешавало у претходном периоду показало је да је добро закључио гледајући чињенице и сагледавајући информације у правом контексту. Неспорно да долази до другачије конфигурације на европском континенту и да Украјина добија изванредну помоћ", рекао је Вучевић.

Подсетио је да је прошле седмице био на "Шумановом форуму", првом безбедносном форуму чији је домаћин био Жозеп Борељ, и да се тамо искључиво причало о рату у Украјини и томе колико ће испоручити оружја и муниције.

"Неће скоро бити мира. Нико није споменуо мир, тамо се не прича о миру, прича се да треба да победе другу страну или да друга страна треба да буде поражена, говори се о руској страни, из перцепције Брисела", казао је Вучевић.

Додао је да су Бриселу убеђени да ће Украјина надјачати Русију.

"Наше објективне стручне процене су да ни једна, ни друга страна немају снагу за неки снажнији напредак, и да ће то бити дуг позициони рат, са великим жртвама, страдањима и разарањима, губицима у људству и техници", истакао је Вучевић.

Додао је да не и било фер да Украјина преко реда добије статус кандидата или напредује мимо процеса и протокола на путу ка ЕУ.

"Не желимо ми ништа лоше Украјини, Србија има јасан став. Украјину признајемо у међународно признатим границама УН и то смо више пута поновили и гласали за такве резолуције. Али, ако важе неки принципи за одређене државе, мислим да то мора да буде универзално правило за све државе. Сада ћете видети да за неке државе не важе правила каква важе за Србију, па ћемо ми стално имати то поглавље 35", рекао је Вучевић.

Истакао је да држава која има рат и тешке сукобе на својој територији, где постоји друга држава која оспорава њену територију, није спорна и може преко реда у ЕУ, док се Србији стално постављају неки нови услови.

"Имали смо пример за то раније у Европи. Наши велики пријатељи Кипрани примљени су у ЕУ пре него што је решено то унутрашње питање, окупација дела кипарске територије, а то није био проблем да постане чланица ЕУ. Само за Србију је проблем ако, како они то зову, не дође до свеукупног правнообавезујућег споразума са Приштином", казао је Вучевић.

Подсетио је на речи председника Александара Вучића, који је рекао да су се неке државе определиле да буду амерички партнери, пре свега на пољу безбедности.

"Пољска је свакако одавно лидер у том сегменту, она је себе видела као прву на удару или као бастион у односу на Русију, говорим из њихове перцепције. Претходних година Варшава није много марила и мање је слушала Брисел, а више је била окренута Вашингтону. Определила се да Вашингтон инсталира најснажнију војну опрему и наоружање на њиховој територији. Њен војни буџет ове године је 27 милијарди евра, што је готово два укупна буџета Србије, и желе да до краја године имају 300.000 војника", казао је Вучевић.

Додао је да то говори да Пољска не верује у празне приче које неки политички актери у Србији причају, да не треба 5.000 специјалаца и да не треба куповати наоружање и војну опрему.

Подсетио је да је председник споменуо балтичке земље које су на тврдој позицији Америке, а ту је, како је рекао, и Румунија.

"Србија је окружена пријатељима, али и земљама које су махом чланице НАТО-а, али и земља која није чланица, а то је БиХ, има НАТО трупе на својој територији и није у идентичној ситуацији као Србија. Ми смо на европском путу у смислу чланства у ЕУ, са стално неким додатним захтевима", казао је министар одбране.

Министар одбране Србије је најавио велики спектакл за прославу дана Војске 22. априла и додао да ће Србија тада приказати све што има и да ће грађани моћи да буду поносни на своју војску.

image