Србија и Балкан

Има ли правде за жртве ОВК? У Хагу почиње суђење Тачију, Весељију, Сељимију и Краснићију

Они се терете за прогоне, убиства, мучења и друге злочине почињене од марта 1998. па до краја септембра 1999. на бројним местима широм КиМ, као и у Кукешу и Цахану, у северној Албанији
Има ли правде за жртве ОВК? У Хагу почиње суђење Тачију, Весељију, Сељимију и Краснићију© FOTO TANJUG/ DOPISNIK KIM

Суђење бившим челницима тзв. ОВК Хашиму Тачију, Кадрију Весељију, Реџепу Сељимију и Јакупу Кранисћију треба да почне данас уводним речима тужилаштва и одбране, две и по године од њиховог хапшења и довођења у хашки притвор у којем се и даље налазе.

Специјализовано тужилаштво ће данас изнети уводну реч, за шта му је одобрено највише пет сати, а затим ће уводну реч прочитати и заступник жртава, који на располагању има 45 минута.

Након тога, сваки од четири тима одбране добиће прилику да изнесе уводну реч, што је заказано за 4. април.

Уводне речи заказане су за 3, 4. и 5. април, са почетком у 9.00 часова, а моћи ће да се изнесу на албанском, српском и енглеском језику, објављено је на сајту Специјализованих већа.

Специјализована већа Косова саопштила су да је у поступку против некадашњег председника привремених приштинских институција Хашима Тачија и осталих челника тзв. ОВК одобрено учешће 140 жртава.

Наиме, суд у Хагу је одобрио учешће оним жртвама које су доказале да су претрпеле телесну, душевну или материјалну штету као директну последицу кривичног дела наведеног у потврђеној оптужници.

То се односи како на особе које су претрпеле директну штету, тако и на оне којима је штета нанета индиректно, на пример, услед блиског односа са директном жртвом, то јест особом која је, према оптужници, убијена или повређена.

Претресни панел је саопштио да ће представљање доказа на суђењу, укључујући прве сведоке тужилаштва, почети 11. априла.

На припремним рочиштима, оптужени су се изјаснили да нису криви. Он су више пута тражили да буду пуштени на привремену слободу, али им није допуштено, због климе застрашивања сведока која влада на КиМ.

Оптужница без извештаја Дика Мартија

У оптужници се наводи да је Тачи био врховни командант тзв. ОВК, Весељи је означен као први човек "обавештајне службе Косова". Сељими је био "главни инспектор ОВК", а Краснићи портпарол и сви су имали функције у привременој влади, подсећају "Вечерње новости".

Лист подсећа да, иако је повод за оснивање суда био извештај известиоца Савета Европе Дика Мартија о трговини органима - случај "жута кућа", у оптужници га нема. 

Како је прецизирано у саопштењу, првобитна оптужница против четворице оптужених потврђена је 26. октобра 2020, а мењана је 3. септембра 2021, 29. априла прошле године и 30. септембра прошле године, затим је оптужница са мање брисаног текста поднета 27. фебруара и то је оперативна оптужница у овом предмету.

"Четворица оптужених терете се по основу индивидуалне кривичне одговорности у шест тачака за злочине против човечности: прогон, затварање, друге нехумане поступке, мучење, убиство и присилне нестанке лица", наводи се у саопштењу.

Поред тога, сваки од оптужених терети се и у четири тачке за ратне злочине - противзаконито и произвољно хапшење и лишавање слободе, окрутно поступање, мучење и убиство.

У оптужници се наводи да су та кривична дела вршена најкасније од марта 1998. године па све до краја септембра 1999. године на бројним местима широм КиМ, као и у Кукешу и Цахану, у северној Албанији.

Према оптужници, та кривична дела ОВК је починила против стотина цивила и лица која нису учествовала у непријатељствима.

У оптужници се тврди да су Тачи, Весељи, Сељими и Краснићи индивидуално кривично одговорни на основу различитих видова кривичне одговорности за кривична дела извршена у контексту немеђународног оружаног сукоба на Косову, која су била део систематског напада ширих размера на цивилно становништво за које се сматрало да не подржава тзв. ОВК.

image