Изасланик САД: Приштина до 2. маја да представи "изводљив нацрт" за ЗСО
Специјални изасланик САД за Западни Балкан Габријел Ескобар изјавио је очекује да ће косовска влада представити предлог о Заједници српских општина до 2. маја, када се лидери Косова и Србије састају у Бриселу, преноси "Глас Америке".
"Надам се да ће до 2. маја постојати неки изводљив нацрт", изјавио је Ескобар.
Ескобар је рекао да је дошло до напретка у вези са питањем ЗСО и како је навео "велике еволуције у ставу Владе Косова, а посебно премијера Аљбина Куртија, да прихвати ту законску обавезу".
"То је постојећа обавеза, према Бриселском споразуму, што је било веома тешко за владу, а посебно за ту конкретну странку, да је прихвате као обавезујућу, али сада о њој говоре тако. Пристали су на то и јавно рекли шта је оквир и шта треба да буду параметри за формирање заједнице, а ми се слажемо са тим параметрима", рекао је Ескобар.
И Приштина и Запад заборављају да је још Бриселским споразумом потписаним 2013. године предвиђено на који начин ће бити формирана Заједница српских општина, а осталим споразумима којима је ЕУ била посредник и гарант спровођења формулисане су начне надлежности, што Приштина сада покушава да избегне.
Ескобар је рекао да ће Сједињене Државе признати изборе на северу Косова чак и ако их Српска листа бојкотује, додајући да "бојкот не дефинише изборе".
"Ми смо позвали, а и ја сам лично интервенисао и позвао Српску листу да учествује и да се не одриче утицаја који може да има. Сами су одлучили да не учествују. Али ти избори су уставна обавеза. Постоје упражњена места. Постоје људи који не добијају услуге у својим општинама јер нема лидера. Ако ови избори буду поштени и праведни, као што очекујем да ће бити, из наше перспективе резултат ће бити легитиман", изјавио је Ескобар.
Он је рекао да се нада да ће Срби на Косову наћи начин да се врате у институције. Међутим, Ескобар је додао да бојкот не би требало да одложи оснивање ЗСО.
"Та обавеза је један непосредан, постојећи захтев. Без обзира ко је на власти, та институција, заједница, мора да буде формирана", нагласио је Ескобар.
Он је похвалио Охридски споразум као "изванредан" и рекао да ће, ако се буде правилно применио, увести "нову еру у мирним односима између Србије и Косова" и утрти пут за њихову евроатлантску будућност.