Светски дан слободе медија - положај новинара све тежи
Светски дан слободе медија, 3. мај, обележава се данас широм света, уз оцену да су новинарска професија, медији и медијски радници у све тежем положају.
Удружење новинара Србије упозорава да је број претњи и напада на новинаре у Србији удвостручен у односу на 2021, док Синдикат новинара Србије (СИНОС) указује да су новинари у Србији недовољно плаћени, те да чак 90 одсто њих има плате мање од просека, преноси РТС.
Слобода медија једно је од основних људских права и слобода проистекла из права слободе говора које је загарантовано Универзалном декларацијом о људским правима.
На објављеном светском Индексу медијских слобода "Репортера без граница" за 2023. годину, Србија заузима 91. место, што у односу на прошлогодишњи пласман представља пад од 12 места.
На овај дан славе се принципи, на којима почива слобода медија, оцењује се стање медијских слобода широм света, брани независност медија и одаје пошта новинарима, који су изгубили живот радећи свој посао.
Светски дан слободе медија обележава се од 1993. године одлуком Уједињених нација, како би се подигла свест о значају слободе медија и подсетиле владе држава да је њихова дужност да поштују и подржавају право на слободу изражавања.
Бројне организације указале су на проблеме са којима се суочавају новинари и медији у којима раде.
Удружење новинара Србије навело је у свом прогласу поводом Светског дана слободе медија да ће годину између обележавања два Дана слободе медија новинари у Србији памтити по готово двоструко већем броју претњи, притисака и напада у односу на период између 3. маја 2021. и 3. маја 2022. године, али и по охрабрујућој првостепеној пресуди у поновљеном поступку за паљење куће Милана Јовановића, којом је бивши председник Општине Гроцка осуђен на пет година затвора.