Србија и Балкан

Наставак седнице о безбедности: Пред посланицима извештај РЕМ-а и предлог о оставци Гашићу

Премијерка је рекла да ће одговарати на питања посланика и расправљати колико год треба
Наставак седнице о безбедности: Пред посланицима извештај РЕМ-а и предлог о оставци Гашићу© TANJUG/ STRAHINJA AĆIMOVIĆ

Скупштина Србије данас је наставља седницу на којој се разматра владин извештај о безбедносној ситуацији након масовних убистава у Основној школи "Владислав Рибникар" у Београду и на подручју Смедерева и Младеновца – у Малом Орашју и Дубони.

Поред владиног извештаја о безбедносној ситуацији, посланици расправљају и о Извештају о надзору програма комерцијалних пружалаца медијских услуга са посебним освртом на извештавања о случајевима насиља у телевизијским програмима, који је поднело Регулаторно тело за електронске медије.

На дневном реду је и предлог за формирање Анкетног одбора ради утврђивања чињеница и околности које су довеле до трагедија, који је поднео посланик Радомир Лазовић и Предлог за гласање о неповерењу министру унутрашњих послова Братиславу Гашићу, који је поднео 61 народни посланик.

Посланица Народне странке Санда Рашковић Ивић, оценила је да је пуно насиља у нашој земљи и да није тачно да систем није заказао, јер како је рекла како је онда отац дечака убице могао да води малолетног сина у стрељану.

"Србија има 1.800 школа, у некима од њих је проблем што имају само једног психолога, а они су у другом полугодишту заузети тестирањем нових првака. Свака школа би требало да има по два-три психолога, педагога и дефектолога", рекла је она.

Додала је да нису довољне само репресивне мере које је Влада Србије увела, већ да је неопходна и превенција.

Она је рекла да је у Србији неопходна промена заштите система менталног здравља слична оној коју је у Италији, где је психијатар Франко Батаља 1978. године увео систем "психијатрија у заједници" и у свакој општини је установљен центар за ментално здравље у којем грађани могу да потраже помоћ 24 сата дневно.

Предложила је и да фемицид постане посебно кривично дело и да се формира тело за праћење фемицида које ће урадити анализу сваког појединачног случаја.

Јанко Веселиновић из Посланичке групе Уједињени рекао је да осуђују изјаве Јова Бакића, али да то треба да учини и СНС поводом објаве Мићановић Славише Мићана.

Посланик СНС Лепомир Ивковић је истакао да уместо да ћутимо, плачемо и тугујемо због трагедија које су нам се догодиле, опозиционе вође спроводе бесмислена окупљања да ућаре неки политички поен и надају се да ће тако на следећим изборима успети да пређу цензус.

Навео је да се притом ограђује од, како је рекао, оних поштених који су дошли на скуп да се боре против насиља и изразе пијетет према жртвама.

Шта је до сада урађено?

Расправа о безбедносној ситуацији је почела 18. маја, а владин извештај представила је премијерка Ана Брнабић која је рекла да ће у наредном периоду 12.368 полицијских службеника обезбеђивати 1.832 школе у Србији, како државне, тако и приватне.

Додала је да је почео са радом електронски систем пријаве насиља над децом на платформи "Чувам те".

Такође, Брнабићева је рекла да ће Влада разоружати Србију и да ће 90 одсто дозвола за оружје бити повучено.

Премијерка је рекла да ће одговарати на питања посланика и расправљати колико год треба о безбедносној ситуацији пре и после трагедија, о мерама које су предузете, очекивањима од њих и докле се стигли са њиховом имплементацијом.

Брнабићева је током јучерашње расправе рекла да је очекивала да ће седница почети извињењем докторки Милици Пејовић Милованчевић, чију је стручност током расправе прошле недеље довео у питање Мирослав Алексић из Народне странке, али да се то није чуло.

Она је рекла и да у досадашњој расправи није чула ниједан предлог мера који би допринео да се превазиђу последице трагичних догађаја и да захтеви опозиције немају везе са трагедијом које се десила, већ са политиком.

image