Црна Гора слави шесту годишњицу уласка у НАТО, Абазовић домаћин скупа
Шеста годишњица чланства Црне Горе у НАТО биће данас обележена пријемом у Вили Милочер у Будви у организацији Министарстава спољних послова и одбране.
Међутим, како је премијер у техничком мандату Дритан Абазовић сменио своје министре који су водили те ресоре, Ранка Кривокапића и Рашка Коњевића, домаћини скупа биће Абазовић који је присвојио улогу министра спољних послова и министар унутрашњих послова Филип Аџић, који руководи и ресором одбране.
Подсетимо, Влада Црне Горе од августа прошле године налази се у техничком мандату јер јој је Скупштина изгласала неповерење. Ванредни парламентарни избори заказани су за 11. јун, па се сви политички представници налазе у предизборној кампањи.
Занимљиво је да домаћин скупа није нови председник Црне Горе Јаков Милатовић који је недавно боравио у посети седишту НАТО-а у Бриселу. Била је то његова прва званична посета на новој функцији.
Том приликом је поручио да ће Црна Гора остати кредибилна чланица Алијансе.
"Такође сам хтео да пренесем поруку која се односи на наша војна издавања која су део буџета за 2023. годину, по први пут ћемо премашити проценат од 2 одсто БДП-а који се издваја у ту сврху, што је такође важна порука. Трећа порука коју желим да пренесем нашим савезницима у Алијанси је она која се односи на нашу спољну политику и приступање Европској унији, да је циљ за време мог председавања да Црна Гора уђе у ЕУ и да јачамо добросуседске односе са свим земљама Западног Балкана", рекао је Милатовић.
Црна Гора је 5. јуна 2017. године и формално постала 29. чланица НАТО-а.
Приликом потписивања уговора о чланству у Стејт департменту, генерални секретар НАТО-а Јенс Столтенберг рекао је да је Црна Гора од тада за "истим столом као једнака чланица са једнаким гласом у обликовању савеза".
Да то није тачно показало се на самиту НАТО-а још те 2017. када је тадашњег премијера Душка Марковића одгурнуо амерички председник Доналд Трамп. Како су званичници земаља НАТО-а чекали групно фотографисање, Трамп је одгурнуо Марковића да би стао испред њега, а црногорски премијер му се на то само осмехнуо.
During his visit to NATO headquarters, Trump moves in front of Montenegro Prime Minister Dusko Markovic to be in front of the group pic.twitter.com/kYDfshnVrp
— POLITICO (@politico) May 25, 2017
Извршна директорка Атланског савеза Азра Карастановић изјавила је овим поводом да данашњи геополитички контекст потврђује исправност Црне Горе да се прикључи овом војном савезу и да је то, како каже, била једна од најзначајнијих спољноплитичких одлука у новијој историји земље.
"Управо је рат на европском континенту, у контексту руске агресије на Украјину изменио безбедносну али и политичку и економску архитектуру Европе", саопштила је Карастановић за Радио Црне Горе.
Према њеним речима, одлука Финске и Шведске да се придруже Алијанси најбоља је потврда перцепцији НАТО пакта као кључног механизма заштите и одвраћања од претњи.
"Чланство у НАТО подразумева и припадност систему вредности који подразумева јачање стандарда у погледу владавине права, тако и и јачање борби против криминала и корупције што је нужан предуслов чланства и у ЕУ, као другог најзначајнијег спољнополитичког циља Црне Горе", навела је она.
Додала је да је кроз механизам НАТО пакта стигла заштита у односу на сајбер нападе. Подсетимо, Црна Гора је претрпела сајбер нападе на владине институције који су почели 22. августа прошле године од када је био онемогућен приступ сајтовима и мејловима готово свих министарстава и институција.
Због пада система, Црна Гора је контактирала своје НАТО савезнике, а од званичника су се чуле информације да су их напали руски хакери.
"Иза нас су шест година турбулентне геополитичке промене, и ово се показало кључним за стабилност како Црне Горе тако и региона", рекла је Карастановић, пренео је портал "РТЦГ".