Ђукановић тражи ванредне парламентарне изборе у Црној Гори
Црногорска влада је изгубила легитимитет, а парламент на једној теми реваншизма према претходној власти одржава хомогеност 41 посланика, каже председник Црне Горе Мило Ђукановић за "Би-Би-Си на српском" и додаје да је реч о "институционалној трулежи".
"Таква земља није у стању да се озбиљно организује у реформама изборног законодавства, европских интеграција, поверења инвеститора", истиче Ђукановић.
Он наводи да би требало одржати ванредне парламентарне изборе.
"Драматично се погоршава финансијска слика и мислим да изборе треба расписати за први дан када је то могуће, да не дозволимо да се даље множе тешке последице којима ће морати да се бави јако компетентна влада", наводи Ђукановић.
Да би било добро да се организују нови избори, недавно је рекао и црногорски премијер Дритан Абазовић који је истакао да је неминовно да се "мора доћи до решења политичке конфузије која влада у Црној Гори".
Међутим, иако се залаже за што хитнији улазак у следећи изборни циклус, један недавно завршени за Ђукановићеву странку није био успешан, подсећа Би-Би-Си.
Наиме, Ђукановићев ДПС је изгубио контролу над Подгорицом након одржаних локалних избора.
"Резултат није нижи због квалитета кампање већ је, пре свега, изненађење - због квалитета вршења власти у Подгорици", каже он и додаје да "тај квалитет није био довољан у судару са тенденцијама инерције пресликавања промењеног односа снага са државног нивоа, али и таласом популизма који запљускује не само Западни Балкан, него и Европу и прекоокеанске земље".
Лидер ДПС-а, ипак, констатује да је до промене власти у Црној Гори после три деценије једном морало да дође.
"Постоји један део бирачке јавности који прати клатно које се помера и то су биле погодности нашег дугог трајања на власти, а сада те погодности имају и други - ту се не треба ни љутити, нити то сме изненађивати", рекао је Ђукановић.
Међутим, наводи да није задовољан досадашњим радом нове власти.
"Промену власти доживео сам као шансу - неко је 30 година чекао прилику и подразумевам његову жељу да покаже да је бољи од претходника. На нашу жалост, то се није десило: ми имамо две изгубљене године, две владе које су кратко трајале и, без икаквих ванинституционалних притисака, изгубиле легитимите".
Дотакао се и сукоба у Украјини, рекавши да су "геополитичке промене пробудиле привремено уснули балкански национализам".
"Када Русија жели да оствари сопствене антиевропске интересе, као што то ради на Балкану и у Европи, она анимира њене политичке партнере - партије које су обавезно на антиевропској платформи. На Балкану, ако желите да покренете антиевропску деструкцију, ваш увек спремни партнер су националисти", тврди Ђукановић.
Он је одбио да одговори на питање да ли ће се кандидовати за нови председнички мандат и истиче да је "потпуно фокусиран" на парламентарне изборе.
"Мислим да смо у значајној мери релативизирали пресудни значај председничких избора. Не потцењујем ту функцију, али мислим да у Црној Гори постоји много људи у политичким водама, али и ван њих, који могу успешно представљати Црну Гору у свету", изјавио је Ђукановић.
Акутелни председник Црне Горе изабран је на мандат од пет година 2018. године, а он или његова Демократска партија социјалиста налазе се на власти већ три деценије. Пре две године, опозиционе странке су успеле да формирају владу која је трајала нешто више од годину дана, након чега је Дритан Абазовић добио мањинску подршку за састав новог кабинета.
ДПС је, првобитно, подржао Абазовићеву владу, али је само неколико месеци касније ту подршку ускратио, тако да је влада од тада у техничком мандату.