Србија и Балкан

Кад ће нас поново огрејати сунце?

Температура ће од понедељка бити у порасту, али се за викенд опет очекују локални пљускови
Кад ће нас поново огрејати сунце?© FOTO TANJUG/ DIMITRIJE NIKOLIĆ/bs

У другој половини јуна очекује нас значајно мање падавина него у претходних месец и по дана, тврди метеоролог Горан Михајловић, који за Танјуг додаје и да ће наредних дана бити више сунца, као и да ће почетак лета обележити температура виша од 30 степени.

"Календарски долази лето, и оно што ће обележити почетак лета је топло време – већ од понедељка имаћемо пораст температуре. Почетак лета и више од 30 степени, у већини места и 32 степена, тако да ћемо на кратко заборавити ове кишне дане. Међутим, за викенд ће бити локалних пљускова, а последњих дана јуна биће мање од 30 степени, око 27, 28", додао је Михајловић.

Михајловић за Танјуг каже да су јун и мај најкишовитији месеци у години и да су у том периоду падавине углавном пљусковитог карактера.

"Управо тај карактер условљава ове бујичне поплаве. Видели сте да нисмо имали проблема са великим рекама - Дунавом, Тисом, Савом... Велике реке су под контролом. Оно што је изазвало проблеме су мали водотокови, који при великим количинама у кратком временском периоду набујају и направе проблем", објашњава метеоролог.

Он истиче да је, према мерењу Радарског центра Букуља, за само 24 сата пало 77 милиметара кише по метру квадратном.

Поређења ради у Београду, просечне месечне падавине за јун износе 90 милиметара, а сада смо у једном дану имали количине које уобичајено падну за месец дана.

Киша се, каже он, данас очекује још на истоку земље, у Борском и Зајечарском округу, док ће у западним и северозападним крајевинама бити без падавина.

Михајловић је додао да улазимо у сувљи период уз пораст температуре и да се ове поплаве разликују од оних из 2014. године.

 "Те 2014. године на већем подручју је падала киша и била је интезивнија. Ми заборављамо да смо имали неколико кишних епизода и у априлу, пре тог маја исте године. Та 2014. година је различита, због тога што су сада падавине углавном биле локалног карактера - у мају сте имали Лозницу са 250 милиметара по метру квадратном месечних падавина, а други делови као што је Велико Градиште имали су свега 40 милиметара за цео месец", појаснио је он.

Јул, како најављује, неће бити топао као у претходне две, три године, али ће имати између девет и 14 тропских дана са максималном температуром изнад 30 степени, уз падавине од 50 до 70 милиметара по квадратном метру што је и уобичајено за тај месец.

"Почетак јула биће услови за пљускове, средња максимална температура за јул између 27 и 29 степени", додао је он и најавио да долази топло време за пољопривредне усеве, а пре свега за пшеницу која треба да дозри. Кишни период јој је погодовао, али велика влага ипак може да утиче на развој одређених болести.

image