Србија и Балкан

Соња Бисерко и Хелсиншки одбор: Србија заробљена, за све су криви "српски свет" и Руси

Председница Хелсиншког одбора Соња Бисерко оценила је да је Србија определивши се за политику национализма и прекомпоновања Балкана, изгубила трку са временом и историјом
Соња Бисерко и Хелсиншки одбор: Србија заробљена, за све су криви "српски свет" и Руси© Amir Hamzagic/ATAImages

Србија тридесет година након распада Југославије није постала стабилна земља, а током последњих десет вратила се националистичкој идеологији кроз изградњу "српског света", оптужују Соња Бисерко и "Хелсиншки одбор за људска права у Србији".

Уз то, Србија је одустала од сучавања са прошлошћу уз легитимизацију злочина и злочинаца и - уз помоћ десничара ослоњених на Русију - генерише екстремизам кроз отворено косовско питање, константно дестабилишући Балкан, речено је на представљању Извештаја о људским правима и слободама: "Србија - заробљено друштво", који је објавио Хелсиншки одбор за људска права у Србији, преноси "Глас Америке".

Председница Хелсиншког одбора Соња Бисерко оценила је да је Србија, определивши се за политику национализма и прекомпоновања Балкана, изгубила трку са временом и историјом, па тако и могућност да рационално промишља сопствене реалне интересе и да тражи решења у складу са захтевима времена:

"Након покушаја да се оријентише ка реформама након 2000. године, Србија се последњих 10 година креће у правцу ауторитарности који разара јавно поље и сферу критичке јавности. Успостављен је аутократски систем у ком су институције уништене изнутра, медији потлачени, правосуђе блокирано, а опозиција дискредитована. То је обесмислило сваку идеју о концепту грађанства."

Бисерко, представљајући наводе у извештају, каже да је актуелни режим легитимисао злочине и злочинце, фалсификовао прошлост и да држи цео регион под сталним тензијама: "Репресивни апарат се углавном фокусира на независне новинаре и истраживачке организације које се критички односе према корупцији и организованом криминалу."

"Оно што карактерише културну стратегију Србије јесте нека врста жртвеног национализма. Такав приступ оптерећује приступ прошлости и превазилажење њених тамних страница, јер се злочинци крију иза националног сећања на жртве", рекла је она.

Власт у Србији је, наставља, понизила и остале грађане Србије, обесмислила свако ангажовање, бахато се уздигла изнад свих и спустила Србију на ниво запуштене и некомпенентне државе и друштва.

Улога Српске православне цркве

Бисерко је рекла да Србија има све неопходне инструменте који обезбеђују поштовање људских права, али њихова примена не само да је неадекватна, него за то не постоји ни политичка воља. Друштвена атмосфера не погодује интеграцији мањина, посебно оних које су територијално компактне попут Албанаца у Прешевској долини и Бошњака у Санџаку, док су малобројније мањине у опасности од асимилације.

Посебно је скренула пажњу на однос између политичке елите и Српске православне цркве, који је прерастао у синхронизовање и координацију.

"Антизападњаштво СПЦ подразумева и одређени концепт државе и друштва, што претпоставља њихову органску целину. То је и основна повезница са Руском православном црквом, отпор либералним вредностима, укључујући и иделогију људских права", каже Бисерко указујући и на изградњу тензија са суседима и увођење максиме "српски свет", за шта постоји подршка академске заједнице, СПЦ, великог дела опозиције и дела цивилног сектора и медија, преноси "Глас Америке".

Бисерко оцењује да је Србија успешно реализовала своје циљеве - интеграцију Срба у региону у културни, духовни, информациони и економски простор.

"Република Српска и од недавно Црна Гора, најбоља су илустрација те политике", каже она и наглашава да СПЦ има главну улогу у спровођењу те стратегије, као једина легитимна прекогранична институција у региону и мост између матичне државе и "тзв. дијаспоре".

Екстремизам, "Косово" и малигни руски утицај

Извршна директорка Хелсишног обора Изабела Кисић рекла је да је један од основних генератора екстремизма у Србији отворено косовско питање, које актуелна власт не жели да реши. Власт не жели да спроведе постигнуте споразуме, радећи већ годину дана "интензивно на радикализацији јавности":

"Власт је урадила све да припреми јавно мњење да се споразум који је недавно прихваћен у Охриду - одбије", оцењује Кисић.

Десничарске групе су се појавиле на барикадама на "Косову" у децембру, подсећа Кисић, а тамо су виђене све групе које су повезане са Русијом. Поменула је поименце Народне патроле, Српску акцију, бајкерске групе, групу "Кормило" и остале.

"Ове десничарске групе су групе ширења малигног руског утицаја и евидентно је да... имају успешну сарадњу са руским групама (...) које је Стејт департмент прогласио за глобалну терористичку претњу."

Десничари су, каже Кисић, експлицитно говорили да су одлазили у Русију да би обезбедили подршку те земље у случају заоштравања ситуације на "Косову". Oна додаје и да су у те односе готово увек укључени и представници СПЦ, али и представници власти.

Кисић указује и на опасност коју представља организовање неколико кампова за децу: Један од њих је организован у мају 2022. у околини Крушевца.

"И у том случају се уочава сарадња између Русије и десничарских организација... а финансирање кампа помогло је Министарство за рад, запошљавање, борачка и социјална питања Србије", док се за рад кампа "везује један припадник руске обавештајне службе".

Улога екстремиста је, наставља, да нападају политичке опоненте, активисте цивилног друштва и независне новинаре - све оне који се боре за људска права. Легитимитет, тврди, црпе из Српске православне цркве, која је постала један од "главних генератора против људских права".

Како наводи, то је ескалирало након доласка патријарха Порфирија на чело СПЦ, а додатно брине све већа улога СПЦ у сфери просвете у Србији, као и, тврди Кисић, јачање антисемитизма.

Коауторка извештаја Јелена Крстић рекла је да је током поседњих 10 година дошло до потпуног одустајања од суочавања са прошлошћу и да се одустало од било какавог критичког сећања на ратове деведестих година, иако је ово био период када су могли да се направе кључни искораци на том пољу.

"Уместо тога је дошло до изградње новог наратива, који одговара повратку на националистичке позиције српске елите, што укључује и власт и културне елите", рекла је она.

"Дошло је до градње новог наратива који је погоднији и заправо одговара свеукупном повратку на националистичке позиције српске елите, које укључују и власт и културну елиту", наглашава.

image