Србија и Балкан

Скупштина сутра почиње расправу о разрешењу Басте

Председник Јединствене Србије Драган Марковић Палма је навео да је Басти дат рок да поднесе оставку на функцију министра, а као разлог се наводи његова изјава да Србија треба да уведе санкције Русији и да сви министри у Влади Србије треба да се придруже протестима у Београду
Скупштина сутра почиње расправу о разрешењу Басте© Танјуг/Владимир Шпорчић

Посланици Скупштине Србије почеће у понедељак, 10. јула расправу о Предлогу за разрешење министра привреде Радета Басте.

Предлог за разрешење министра привреде у скупштинску процедуру је упутила премијерка Ана Брнабић на иницијативу Јединствене Србије (ЈС) и Социјалистичке партије Србије који су Басту и предложили за члана Владе.

У захтеву Јединствене Србије који је упућен премијерки се тражи да се Баста, имајући у виду да је странка донела одлуку да се он разреши са свих страначких функција, смени и са места министра привреде.

Председник Јединствене Србије Драган Марковић Палма је казао да је Басти дат рок да поднесе оставку на функцију министра, а као разлог се наводи његова изјава да Србија треба да уведе санкције Русији и да сви министри у Влади Србије треба да се придруже протестима у Београду.

Како се даље наводи, Бастине изјаве су дијаметрално супротне програму ЈС и државној и националној политици коју спроводи Влада Србије.

"У свакој држави на свету ако се неки министар не слаже са државном политиком коју спроводи влада тај подноси оставку", додаје Марковић у захтеву за смену Басте, док је СПС послао допис у коме кажу да су сагласни са захтевом ЈС.

Баста је за министра привреде, иначе, изабран као предлог Јединствене Србије.

Посланици су 22. јуна гласали да се тачка о разрешењу министра привреде уврсти на дневни ред по хитном поступку актуелне седнице која је почела још 30. маја.

На дневном реду седнице су још и извештај Савета РЕМ-а, формирање анкетног одбора који треба да утврди зашто су се догодила масовна убиства у Србији, као и Предлог за изгласавање неповерења министру унутрашњих послова Братиславу Гашићу.

Посланици су завршили расправу о свим тим тачкама, док су о смени Гашића чак и гласали, те је скупштина одлучила да не изгласа неповерење министру унутрашњих послова.

Недавно је у Службеном гласнику објављено да ће потпредседник Владе Србије и министар финансија Синиша Мали преузети овлашћења министра привреде до избора новог министра.

image