Србија и Балкан

РТ Балкан истражује: Шта се крије иза захтева за превремене изборе

Глас народа је глас Божији, говорили су Латини. Већ вековима се избори тумаче као ефикасно средство да се дође до одговора на питање шта народ мисли и кога жели на челу државе. А шта грађани Србије стварно желе?
РТ Балкан истражује: Шта се крије иза захтева за превремене изборе© M.A./ATAImages

У Србији постоји криза и излаз из ње су избори, то би могла да буде тачка у којој су сагласни и део опозиције и председник Србије Александар Вучић.

Међутим, нису сагласни у вези са тим шта је узрок кризе. За део прозападне опозиције криза постоји због институционалног, правног, вербалног и физичког насиља, као и економских и социјалних проблема.

Странке власти, а посебно Српска напредна странка, узрок кризе виде у делу опозиције која покушава да направи нереде блокирајући ауто-пут, а однедавно и насилно прекида седнице Скупштине.

Србија се зато засигурно налази пред ванредним изборима, а једина непознаница је да ли ће они бити само парламентарни или и београдски.

Одлуку ће донети председник Вучић до краја месеца, када ће писано и усмено одговорити на захтев дела опозиције. Од којих фактора ће зависити његова одлука?

Вучићева одлука зависи од разговора у Бриселу и Њујорку

Избори су извесни, само ће се Вучић определити на основу развоја догађаја у Бриселу и Њујорку када ће они бити одржани, каже за РТ Балкан Стевица Деђански из Центра за међународну сарадњу.

"Након тога ће бити јасно да ли је избрисана свака могућност, а вероватно јесте, да се направи неки прогрес по питању договора са Куртијем о правима Срба на Косову и Метохији. Једино то би могло да одложи изборе", сматра Деђански.

Наш саговорник оцењује да ће бити неуспешни разговори о том питању, те да ће избори бити одржани што пре, а то је у децембру.

Говорећи о захтевима дела опозиције за одржавање избора, Деђански каже да ће их врло брзо добити, али ће се горко кајати, јер велика већина њих више неће бити у Скупштини.

На питање зашто опозиција уз парламентарне, жели и београдске изборе, Деђански каже да је то зашто што сабирају бабе и жабе.

"Говоре да је опозиција на прошлим изборима имала више гласова него владајућа већина у Београду. До тога су дошли сабирајући опозицију у једној колони, али не могу се сабирати они из 'Не давимо Београд' који су осведочени анти-Срби и рецимо Нови ДСС који не могу да направе већину са онима који би се одрекли Косова и Републике Српске зарад власти", појашњава Деђански.

Наш саговорник сматра да би требало спојити изборе, да део опозиције не би у томе налазио оправдање зашто нису имали наводно добре резултате.

"Друштво је подељено, али не на једнаке делове, већ на 80 и 20 одсто, а та мањина је увек агресивна", каже Деђански.

У питању је мањина која не жели изборе, него жели власт, па се зато позивају на Европску унију и траже увођење санкција Русији, како би се приказали као они који су послушни, иако их народ не жели, напомиње Деђански.

Разрешиће се мистерија ко представља народ и шта народ жели

Редитељ и писац Драгослав Бокан каже за РТ Балкан да разлози за одржавање избора претежу над једним разлогом против избора - а то је ситуација у региону и свету.

"Неупоредиво је боље да постоје избори, па да резултати на њима одлучују, а не воља неколико стотина људи који ће изабрати трасу шетње, блокаду пута, обуставе рада, а све под изговором борбе против насиља, за екологију и слично", каже Бокан.

Разлог за изборе је каже да се изађе из форме где свако себе проглашава за народ и говори у име народа, свако потписује апеле у име српског народа и говори шта хоће и неће српски народ.

"Да бисмо изашли из тог лудила једини начин су избори и они ће бити, ако ништа друго, макар пресецање Гордијевог чвора о томе ко је народ и шта жели народ", сматра Бокан.

Ствар ће поново ући у сферу реалполитичког из сфере жеља, намера и уцена, сматра наш саговорник.

"Узрок избора јесу протести, али не зато што су масовни, већ зато што су пропали", сматра Бокан.

Да су захтеви протеста били више политички, а мање политикански, они би довели до промена, али пошто нису, потребно је отићи на изборе.

"У овој варијанти када су протести све луђи и премештају се испред Скупштине, на улице града, па на ауто-пут, а онда и у скупштинске клупе, све води ка хаосу", напомиње Бокан.

Када су почели протести под називом "Србија против насиља", међу захтевима није било расписивање избора. Њих је тада тражио једино патриотски блок, како себе називају Нова Демократска странка Србије, Двери и Заветници.

Сада их пак тражи и прозападни део опозиције.

Вучић са друге стране одговара: "обучићу их, научићу их и показаћу им колико данас имамо запослених више, а то је 510.000 запослених више него што је то био случај 2010. или 2011. године".

"Да ви оптужујете људе који су на власти за онаква монструозна убиства у Младеновцу, Орашју и Дубони и школи 'Владислав Рибникар', то ће само у историју бешчашћа да уђе и ништа друго", навео је Вучић.

Глас народа је глас божији, говорили су Латини. Већ вековима се избори тумаче као ефикасно средство да се дође до одговора на питање шта народ мисли и кога жели на челу државе.

image