Србија и Балкан

Специјални изасланик немачке владе: На КиМ донекле опасно, постоји утицај Русије на Балкану

Мануел Сарацин је рекао да не постоји никакав сигнал да су дешавања у Бањској део руског плана. Он је нагласио да је потребно да се стране врате за преговарачки сто и спроведу договор из Охрида који је постигнут у фебруару ове године
Специјални изасланик немачке владе: На КиМ донекле опасно, постоји утицај Русије на Балкану© Tanjug

Специјални изасланик немачке владе за Западни Балкан Мануел Сарацин изјавио је данас да је ситуација на Косову и Метохији "донекле опасна" и да је због тога потребна деескалација.

"Надамо се да ће ситуација бити под контролом, али морамо да предузмемо даље кораке ка мерама деескалације како бисмо одржали ситуацију мирном и вратили се продуктивној атмосфери", рекао је Сарацин за "Дојче веле" на албанском језику.

Он је навео да на деескалацији треба да раде и Београд и Приштина, као и да је Србија јасно ставила до знања да неће слати војску на КиМ.

Истакао је да одговорни за дешавања у Бањској 24. септембра морају да одговарају, као и да је јасно да тако нешто не сме да се понови.

"Истовремено, имамо и отворена питања са косовском страном у вези са градоначелницима и специјалном полицијом. То су ствари које треба решити", поручио је немачки изасланик.

Он је нагласио да је потребно да се стране врате за преговарачки сто и спроведу договор из Охрида који је постигнут у фебруару ове године.

На питање о утицају Русије, Сарацин је рекао да тај утицај постоји, али да није јасно колики је, додавши да се не може потценити теоријска могућност да Москва у извесној мери покушава да подстакне сукоб у региону, иако према његовим речима, не постоји никакав сигнал да су дешавања у Бањској била део неког руског плана.

Говорећи о предстојећем самиту Берлинског процеса у Тирани, навео је да је свака прилика за разговор позитиван сигнал.

"То ће показати људима да могу да верују да ће регион, као целина, кренути напред ка Европској унији", рекао је немачки изасланик.

Додао је да би волео да види већи напредак у вези са процесом придруживања земаља Западног Балкана Европској унији, али да, истовремено, и ЕУ мора да покаже више "позитивних сигнала".

"Земље треба да спроведу више реформи како би испуниле критеријуме. Берлински процес, са својим покушајем да се ревитализује заједничко регионално тржиште, могао би да буде средство за постизање тога. Али, наравно, и Европска унија мора да се придржава својих обећања", рекао је Сарацин.

Он је додао да је јасно да би, уколико се наставе тензије, ситуација могла да буде токсична, "не само за Косово и Србију, већ и за цео регион, јер људи могу да изгубе наду у развој региона".

image