Србија и Балкан

Стано: Петорка долази да смањи напетост и покрене дијалог Београда и Приштине

Постоје јасна очекивања да ће обе стране да наставе процес нормализације односа и да спроведу своје обавезе неодложно и без услова
Стано: Петорка долази да смањи напетост и покрене дијалог Београда и Приштине© FOTO TANJUG/ MINISTARSTVO UNUTRAŠNJE I SPOLJNE TRGOVINE /ĐORĐE KRSTIĆ

Изасланици ЕУ И САД, као и саветници за безбедност лидера Француске, Немачке и Италије у суботу долазе у Приштину и Београд с циљем да "издејствују опипљив напредак" у примени Охридског споразума и смањивања затегнутости, посебно после догађаја у Бањској на северу Косова, изјавио је у Бриселу агенцији Бета портпарол у Европској комисији Петер Стано.

Европски дипломатски извори су Бети пренели да високи званичници кључних западних земаља иду у Приштину и Београд не само са захтевом да се заустави заоштравање на "Косову", већ и да се "што пре упоредо организују општински избори на северу уз учешће косовских Срба и конкретно крене у примену Бриселског споразума о успостављању Заједнице српских општина (ЗСО)".

Стано је рекао да Мирослав Лајчак, Габријел Ескобар и саветници за безбедност председника Француске, канцелара Немачке и премијерке Италије, Емануел Бон, Јенс Плетнер и Франческо Тало, иду на разговоре с премијером тзв. Косова Аљбином Куртијем и председником Србије Александром Вучићем "с јасним очекивањима да ће обе стране да наставе процес нормализације односа и да спроведу своје обавезе неодложно и без услова".

Српске власти уједно треба да учине све да се потпуно расветле позадина, починиоци и организатори насиља у Бањској 24. септембра, предочио је портпарол високог представника ЕУ Жозепа Бореља.

По његовим речима, Приштина и Београд морају да имају на уму да Европска унија, њене чланице и САД и даље пружају снажну подршку сређивању односа "Косова" и Србије и европској будућности целог региона.

Дипломате у седишту ЕУ су посебно нагласили да петорка високих западних званичника тражи од косовског премијера Куртија да у најкраћем року организује нове општинске изборе на северу Косова - најлакше оставком садашњих градоначелника - и да безусловно прихвати обавезу Приштине о успостављању ЗСО.

Курти мора да схвати, како су указали званичници, да једино тако може доћи до смиривања напетости, заустављања сталних криза, чији је виновник и кривац углавном био приштински премијер.

"Куртију измиче време" и он ће, у противном, бити још више изолован, а тиме и цело "Косово".

Београд мора да докаже да није уплетен директно или посредно у догађаје у Бањској, "а досад нема доказа да српске власти јесу, али ни да нису знале шта се тамо спрема", ставили су до знања извори у Бриселу.

"Вучић то мора брзо да учини, јер у Европској унији не постоји бескрајно стрпљење и већ се у европским круговима разговара о одређеним мерама за случај да Београд не учини оно што се очекује", казали су европски дипломатски извори.

На питање да ли сада Београд сарађује у истрази онога што се збило у Бањској, ови званичници су узвратили да "ту није реч о некој судско-полицијској истрази, већ снажним настојањима да се од свих страна добију непобитне чињенице".

image