Избори нису ни расписани, а већ се посвађали: Где је запело у договору прозападне опозиције
Иако ванредни парламентарни избори још нису расписани и о њима постоји само најава председника Србије Александра Вучића да ће бити одржани 17. децембра, прозападна опозиција "бацила" се на посао да их дочека спремно.
Међутим, уместо да припремају програм, слоган, као и да осмисле кампању како би се приближили бирачима широм Србије, а не само преко протеста "Србија против насиља" који вештачки покушавају да одрже живим у Београду, они већ деле мандате.
Најпре су потписали "Договор за победу", покушавајући себе да представе као победнике нечега што још није ни одржано.
Потом су, водећи се истраживањем јавног мњења, схватили да ће бољи изборни резултат остварити ако изађу у једној колони.
А онда су представници Странке слободе и правде Драгана Ђиласа, Зелено леви фронт чија окосница је "Не давимо Београд, Народни покрет Мирослава Алексића, Еколошки устанак Александра Јовановића Ћуте, Демократска странка, коалиција "Заједно" и СРЦЕ Здравка Поноша успели да се посвађају.
Према информацијама сајта "Нова", прозападне странке су кренуле да праве јединствену листу. Водиља им није био програм нити изборне идеје, већ истраживања јавног мњења о популарности њихових странака.
Сходно резултатима истраживања, које знају само они, започели су прављење договора о подели мандата, иако избори још нису ни расписани.
Ту је дошло до несугласица, ваљда јер су схватили колико су поједине странке непопуларне међу људима и да им рејтинг иде у минус.
Бурно је реаговао представник Демократске странке Душан Костадиновић који је напустио састанак прозападне опозиције, наводећи да је понуда коју је од коалиционих партера добио ДС неприхватљива и увредљива.
Осим што су успели да се посвађају, представници ових странака су успели и да се поделе у три колоне. Један блок чине ССП и Зелено леви фронт, други Народни покрет Србије и Еколошки устанак, а трећи ДС, "Заједно" и СРЦЕ.
"Нова" пише како би првом блоку припало 50 одсто мандата, а другом 35 одсто. Међутим, демократе су незадовољне овом расподелом, јер сматрају да ће прозападна опозиција на новим изборима добити више гласова него на претходним, те да би тај остатак у нових гласовима требало распоредити равномерно.
Нико од представника споменутих странака није изашао у јавност са више детаља о преговорима, а до децембра, ко зна колико ће још несугласица бити.