Вучић: Нећу да лажем народ, нико неће ући у ЕУ
Председник Србије Александар Вучић изјавио је да нико неће скоро ући у Европску унију и да не жели да лаже грађане о томе.
Како је рекао пред састанак са француским председником Емануелом Макроном, без обзира на изборну кампању, не жели да обећа нешто што није реално.
"Нико неће ући ни ове, ни следеће ни оне тамо године у Европску унију, нико са Западног Балкана, ни Украјина ни Молдавија. Ту има много потеза између, можемо да будемо део јединственог економског тржишта", рекао је он.
Како каже, питање је можемо ли коначно да добијемо зелену линију и да камиони пролазе, а не да на свакој граници губе по 20 сати.
"Дајте да разговарамо о стварима које су прагматичне, које могу олакшати живот нашим људима, које могу повећати наш животни стандард, док не дође тај тренутак када ће расположење у Европи бити другачије по питању евроинтеграције", рекао је председник Србије.
Он је нагласио да до уласка Србије у ЕУ имамо нови план раста који је недавно у Београду представила председница Европске комисије Урсула фон дер Лајен.
"Наравно, то ће зависити од наших односа са Приштином и све то знамо и ништа то није тајно. Верујем да, иако ми нисте веровали када сам вам у студију рекао, нема ништа од санкција, иако су нам их данима и недељама најављивали. Ја сам био у праву, јер ја знам и снагу Србије и знам како можемо да се изборимо за своје интересе", нагласио је Вучић.
Додао је да је зато важно да Србија гледа и чува своје националне интересе, да увек буде на европском путу и увек и у сваком тренутку брине о својим пријатељима и не окреће им леђа у тешким тренуцима.
Говорећи о француском колеги, Вучић је рекао да је Макрон у једном тешком тренутку за Србију, када смо били притиснути са свих страна издвојио сат времена да разговара са нама и није му то био проблем.
"То је било непосредно после Бањске, када се очекивала салва напада. Ја мислим да Србија то мора да поштује, надам се да ћемо моћи да га ускоро угостимо у Београду", рекао је Вучић.
Пред састанак је рекао да ће тема бити како да се направе ствари које су добре за очување мира и стабилности, које не штете српским националним интересима, а које погодују Француској да буде сигурна да неће бити ново жариште.
Истакао је и да се на маргинама Париског мировног форума састао са председником Владе Краљевине Белгије Александром де Кроом са којим је разговарао о свим важним билатералним питањима између Србије и Белгије.
Истакао је да је Де Кро очекивао да ће се он жалити и кукати због извештаја, али додаје да осим што се не слаже око оцена везаних за КиМ, све друго у извештају је "фер".
"Остварен је напредак. Мени је посебно драго због бројних лажи изнетих у јавност, јер смо добили добре оцене и добре похвале за усвојене законе у области медија. Неки људи ми стално показују Србију као недемократску земљу, при томе користећи права каква нико други ни у једној другој земљи нема", рекао је Вучић.
Говорећи о захтеву америчке амбасаде у Приштини за хитним формирањем ЗСО, замољен да прокоментарише њихов став да ће предложени облик заједнице бити у складу са тзв. уставом Косова, Вучић је упитао да ли то значи да у том случају Срби са КиМ још данас могу да је оснују.
"Ако је нешто у складу са уставом тзв. Косова, а шта смо то ми преговарали у Бриселу? Шта је уопште преговарано? Шта смо потписивали? То значи да Срби могу још данас да је оснују ако је у складу са уставом Косова", закључио је Вучић.
Предстоји битка за нову поделу света
Вучић је казао да битка за нову поделу света тек предстоји. Он је након учешћа на Париском мировном форуму казао да живимо у ери интензивних промена у којима не може све да се испрати, те да су зато самити и форуми важни.
Појаснио је да је новац данас прескуп, да америчка и кинеска економија расту много брже од европске.
"Сви сад бацају своје карте на Африку. Велика борба је између пет сила - Америке, Кине, Европе, Турске и Русије", рекао је Вучић.
"Велика битка за нову поделу света тек предстоји, зато су овакви сусрети важни да поставите своју земљу на право место, да је позиционирате и да увек научите нешто ново", рекао је председник Србије.
Додао је да не мисли да било ко може да понуди решење за сукоб у Гази и напоменуо да је Србија јасно осудила понашање Хамаса, али да ће чувати пријатељство и са једнима и са другима, мислећи на Израел и Палестинце.