РСЕ: ЕУ ће позвати све државе Западног Балкана да уведу санкције Русији
Европска унија ће на заједничком самиту наредне седмице од држава Западног Балкана јасно затражити да се све у потпуности усагласе са политиком санкција против Русије.
У нацрту декларације која ће бити усвојена на крају самита, а у коју је Радио Слободна Европа имала увид, наводи се да је усклађивање са политикама ЕУ јасан знак стратешке оријентације партнера, сада више него икада, у светлу сукоба Русије и Украјине и других безбедносних изазова.
Шефови држава и влада чланица ЕУ ће се 13. децембра састати са колегама из шест земаља региона на редовном годишњем самиту ЕУ-Западни Балкан.
"Заједничка визија будућности укључује заједничке вредности и заједничку одговорност. Док продубљујемо нашу сарадњу са партнерима, позивамо их да остваре брз и одржив напредак ка потпуном усклађивању са заједничком спољном и безбедносном политиком ЕУ, укључујући рестриктивне мере ЕУ и да делују у складу са тим", стоји у нацрту декларације.
У тексту ће се похвалити партнери са Западног Балкана који већ показују своју стратешку посвећеност потпуним усклађивањем са спољном и безбедносном политиком ЕУ и подстаћи "они који то још нису учинили" да следе њихов пример.
"Такође подстичемо унапређење спровођења рестриктивних мера и спречавање њиховог заобилажења", поручиће лидери ЕУ у декларацији.
Са овим документом треба да се сагласе и учесници самита из региона.
Позив Србији и тзв. Косову
Посебан део у завршној декларацији односи се на процес нормализације односа Србије и тзв. Косова. Како стоји у нацрту, наглашава се како ЕУ очекује да се Приштина и Београд конструктивно ангажују у циљу брзог напретка у нормализацији односа.
Констатује се да је то кључно за безбедност и стабилност целог региона и да се осигура да две стране могу да напредују на европском путу.
Позваће се обе стране да, без даљих одлагања или предуслова, у потпуности примене Споразум о путу нормализације и његов Анекс за имплементацију, који су договорени у фебруару односно марту ове године, као и све претходне споразуме.
"Такође, очекујемо да стране наставе континуиране напоре за деескалацију у складу са захтевима ЕУ и да се уздрже од једностраних и некоординисаних акција које би могле да доведу до даљих тензија и насиља, као и реторике која не води нормализацији односа", упозориће лидери ЕУ путем декларације која ће бити усвојена на крају самита.
Трајна решења за билатералне спорове
У завршној декларацији ће се нагласити потреба за посвећеношћу партнера са Западног Балкана инклузивној регионалној сарадњи и јачању добросуседских односа, укључујући и са земљама чланицама ЕУ.
У том контексту, ЕУ наглашава важност постизања дефинитивних и трајних решења за билатералне спорове и питања партнера која су укорењена у наслеђу прошлости, наводи се у нацрту декларације где се позивају земље региона да гарантују права и једнак третман припадника мањина.
Реформе које ће убрзати придруживање унији
Овом декларацијом ће ЕУ поново потврдити пуну и недвосмислену посвећеност перспективи чланства Западног Балкана у унији и позвати земље региона на убрзање процеса придруживања, заснованог на кредибилним реформама партнера, правичном и ригорозном условљавању и на принципу сопствених заслуга, пише РСЕ.
"Проширење је геостратешко улагање у мир, сигурност, стабилност и просперитет", истиче се у нацрту декларације.
У документу се такође поздравља решеност земаља региона да поштују и обавежу се на кључне европске вредности и принципе. Наглашава се и потреба за одрживим и неповратним реформским постигнућима у области владавине права, функционисања демократских институција, економије и реформе јавне управе.
ЕУ ће потврдити још једном посвећеност да убрза и даље продуби свој политички ангажман са Западним Балканом, кроз, између осталог, одржавање редовних самита ЕУ-Западни Балкан, учешће партнера са Западног Балкана у догађајима на високом нивоу ЕУ и редовне дијалоге о заједничкој спољној и безбедносној политици у мултилатералним форумима.
Двадесет седам лидера из земаља ЕУ и шест њихових западнобалканских колега су у Тирани 6. децембра 2022. усвојили заједничку декларацију, којом је поново потврђена пуна и недвосмислена посвећеност ЕУ перспективи чланства Западног Балкана у унију.
Одржавање редовних годишњих самита између ЕУ и држава региона је постала пракса од 2020. године. Такође ЕУ редовно позива представнике ових земаља и на разне сусрете на министарском нивоу.