Србија и Балкан

Отвара се гасовод између Србије и Бугарске, стижу Радев и Алијев

Србија је потписала комерцијални уговор о снабдевању до 400 милиона кубних метара гаса из Азербејџана до краја 2024. године
Отвара се гасовод између Србије и Бугарске, стижу Радев и Алијев© Tanjug / MRE/ EMILIJA JOVANOVIĆ (STF)

Гасни интерконектор Србија-Бугарска сутра ће у Нишу бити пуштен у пробни рад у присуству председника Републике Азербејџан Илхама Алијева, председника Републике Бугарске Румена Радева и амбасадора Европске уније у Србији Емануела Жиофреа.

Планирани су и одвојени билатерални сусрети председника Србије Александра Вучића са председницима Републике Азербејџан и Републике Бугарске, саопштила је председникова Служба за сарадњу с медијима и додала да ће том приликом бити представљена и опрема и способности јединица Војске Србије - противдронских ПВО система, беспилотних и других ваздухопловних и земаљских борбених платформи као и способности падобранских и специјалних јединица, додаје се у саопштењу.

Завршени су, иначе, сви радови на гасоводу до Бугарске, што ће омогућити сигурније и стабилније снабдевање гасом из различитих извора, посебно из Азербејџана. Изградња новог гасовода, у дужини од 109 километара од Ниша до Димитровграда, трајала је 12 месеци.

Укупна дужина двосмерног гасовода Србија-Бугарска је 170 километара, од Новог Искара у близини Софије до Ниша. У Србији су изграђене и четири мерно-регулационе станице у Пироту, Димитровграду, Белој Паланци и Нишу, као и велика примопредајна станица у Трупалама код Ниша.

Србија је потписала уговор о интерконекцији са "Булгартрансгасом" и комерцијални уговор о снабдевању до 400 милиона кубних метара гаса из Азербејџана до краја 2024. године.

Гасна интерконекција до Бугарске је важна због гасификације југоисточног дела Србије, што ће омогућити прикључење на гас привреди и домаћинствима у Пироту, Димитровграду и Белој Паланци.

Укупна вредност гасног интерконектора износи 85,5 милиона евра. Пројекат је финансиран делом кроз бесповратну помоћ ЕУ, у висини од 49,6 милиона евра, као и 25 милиона евра кредита Европске инвестиционе банке.

Република Србија је за овај пројекат издвојила 15 милиона евра и 7,5 милиона евра за припремне радове и пројектовање.

Гас чини 13 одсто потрошње примарне енергије у Србији и до сада је могао да се добије само са две улазне тачке, преко гасовода "Балкански ток" и из Мађарске.

Са пречником цеви од 700 милиметара и максималним притиском од 55 бара, његов капацитет ће омогућити пренос 1,8 милијарди кубних метара природног гаса годишње.

image