ИПСОС/ЦЕСИД 80,2 одсто узорка: СНС 46,4, СПН 23,3, СПС 6,7, НАДА 4,8 МИ 4,8

У Србији су одржани ванредни парламентарни, покрајински и локални избори у 65 општина, укључујући Београд

Према прелиминарним резултатима избора, листа "Александар Вучић - Србија не сме да стане", освојила је већину на републичком нивоу (46,4 одсто гласова - 128 мандата у Скупштини Србије), али и у Београду.

Председник Србије Александар Вучић оценио је да ће формирање власти у Београду зависити од два фактора - Бранимира Несторовића и коалиције Двери/Заветници, под условом да пређу цензус, за шта још имају простора.

Коалиција "Србија против насиља" освојила је 23 одсто гласова на републичком нивоу и 34,7 одсто у Београду.

17. дец 2023 • 23:27

Алексић: Нема говора о томе да је СНС победила у Београду

Мирослав Алексић, носилац листе "Србија против насиља" рекао је да смо данас присуствовали "невиђеном изборном насиљу".

"Данас смо видели нешто што није била пракса, где су довожени људи који не живе у Београду да гласају као да су Београђани. Сабирни центар је била Арена и о томе имамо податке које ћемо изнети. Ово не можемо да прихватимо као резултате фер и демократских избора", рекао је он.

Алексић је поновио да још увек нису добили све гласове, јер се броје и да до касно у ноћ неће знати резултате, међутим да је сигурно да су на парламентарним изборима СНС освојили прво место, њихова коалиција друго, а потом следе СПС, Нови ДСС-Нада и "Ми, глас из народа".

Додаје да је у Београду мали број гласова пребројан.

"Сигурно је да у овом трену нема говора о томе да је СНС победила у Београду. Према нашим проценама, 40.000 личних карата је издато у Београду људима који овде не живе. И поред тога СНС и СПН су негде изједначене у укупном збиру, али највећа бирачка места још увек нису избројана", рекао је он.

ПИК: 51,8 одсто гласова за листу "Александар Вучић - Војводина не сме да стане"

На основу нешто више од 12 посто обрађених гласова, Покрајинска изборна комисија, на својој веб страници, саопштила је прве резултате гласања на територији Војводине.

Обрађено је 217, од 1.776 бирачких места, а према тим подацима листа "Александар Вучић - Војводина не сме да стане" освојила је 51,81 одсто гласова. Следећа је "Србија против насиља", освојила је 14,49 одсто, следи Савез војвођанских Мађара 11,17 посто гласова, "Ивица Дачић премијер Србије" са 5,33 одсто гласова и НАДА са 3,87 одсто гласова.

За сада су испод цензуса Војвођани са 2.35 одсто, СРС са 2,34 одсто, Национално окупљање 2,06 одсто и коалиција Добро јутро Србијо са 1.12 одсто гласова.

Мање од један посто имају Руска странка, Демократски савез Хрвата у Војводини, Народна странка, Чедомир Јовановић - Војводина мора другачије.

ИПСОС/ЦеСИД: СНС 46,2 одсто, СПН 23,7 одсто, СПС 6,6 одсто гласова

Према подацима које су објавили ЦЕСИД и ИПСОС, листа "Александар Вучић - Србија не сме да стане" са 46,2 одсто гласова на републичким парламентарним изборима имаће 128 мандата у Скупштини Србије.

Листа "Србија против насиља" 63 мандата са 23,7 одсто гласова, док ће Социјалистичка партија Србије са 6,6 одсто гласова имати освојених мандата 19 мандата.

Листа "Ми - глас из народа проф. др. Бранимир Несторовић" освојила је за сада 13 мандата у Скупштини са 4,8 одсто гласова, а коалиција НАДА 13 мандата са 4,9 одсто гласова.

Међу мањинским листама, "Уједињени за правду" Усаме Зукорлића освојили су 3 мандата са 0,9 одсто гласова, Савез војвођанских Мађара 6 мандата са 1,8 одсто гласова, Странке демократске акције Санџака 2 мандата са 0,6 гласова, а листа "Политичка борба Албанаца се наставља - Шаип Камбери" освојила је 1 мандат, као и Руска странка.

За сада су без мандата листа "Национално окупљање" са 2,8 одсто гласова, Српска радикална странка са 1,5 одсто гласова, коалиција "Добро јутро Србијо" са 1,2 одсто гласова и Народна странка са 0,9 одсто гласова.

Што се тиче Београда, са 38,5 одсто гласова листа "Александар Вучић - Београд не сме да стане" је водећа са 48 мандата.

Иза ње се налази листа "Србија против насиља" са 34,7 одсто освојених гласова и 43 мандата, док НАДА има 5,9 одсто гласова и 7 мандата.

Листа "Ми - глас из народа, Александар Јерковић", освојила је 5,4 одсто гласова не београдским изборима, као и 6 мандата.

Дачић: Нисмо задовољни резултатима, можда време да СПС добије новог лидера

Лидер Социјалистичке партије Србије Ивица Дачић рекао је да СПС није задовољан изборним резултатима, али да су спремни да наставе сарадњу са СНС на свим нивоима, ако они то желе.

"На парламентарном нивоу СНС има апсолутну већину, када је реч о београдским изборима ми смо за наставак коалиције са СНС и не разматрамо другу могућност. Исто важи и за покрајинске изборе", рекао је Дачић.

Он је оценио и да је, на основу резултата избора, можда време да СПС добије новог лидера и да ће о томе разговарати са страначким колегама, али и председником Србије Александром Вучићем.

Цесид објавио прве резултате за београдске изборе

Цесид је објавио резултате на београдским изборима на основу 42 одсто, а по њима "Београд не сме да стане" има 38,2 одсто гласова, а "Србија против насиља" 35,1 одсто.

Вучић: СНС ће имати апсолутну већину у Скупштини Србије

Листа "Србија не сме да стане" на републичком нивоу освојила је 74,2 одсто гласова, а у Београду 38,5 одсто, рекао је оснивач СНС-а Алексаднар Вучић.

Опширније прочитајте у одвојеној вести.

На основу 10 одсто пребројаних гласова, СНС 46 одсто, Србија против насиља 26,9

Коалиција "Србија против насиља" саопштила је резултате на основу 10 посто пребројаних укупних гласова.

Према њиховим подацима, СНС је освојио 46,1 одсто гласова, "Србија против насиља" 26,9 одсто, СПС 6,3 одсто, коалиција НАДА 5,5 одсто, а листа коју предводи Бранимир Несторовић 5 одсто гласова.

Што се Београда тиче, гласови се тек броје а према пројекцијама СПН, они воде.

ЦеСИД/ИПСОС 80,2 одсто узорка: СНС 46,4, СПН 23,3, СПС 6,7, НАДА 4,8 МИ 4,8

На основу 80,2 одсто узорка ЦеСИД/ИПСОС-а листа "Александар Вучић – Србија не сме да стане" освојила је 46,4 одсто гласова односно 129 мандата.

На другом месту је "Србија против насиља" (СНП) са 23,3 одсто или 64 мандата.

Трећу позицију заузима коалиција око СПС-а са 6,7 одсто или 18 мандата.

Коалиција НАДА освојила је 4,8 одсто или 13 мандата.

Цензус, према овим пројекцијама, пролази и листа "Др Бранимир Несторовић – ми – глас из народа" са 4,8 одсто гласова, односно 13 мандата.

Од мањинских листа, очекује се да Савез војвођанских Мађара има 6 мандата, коалиција Странке правде и помирења и Демократског савеза Хрвата у Војводини 3 мандата, СДА Сулејмана Угљанина 2 мандата и по 1 мандат листа Шаипа Камберија и Руска странка. 

Јовановић (Нови ДСС): У Београду је огромна шанса за промену власти

Лидер Новог ДСС-а Милош Јовановић изјавио је да је коалиција НАДА остварила истоветан резултат као пре годину и по дана на изборима, те да је с обзиром на околности, то изванредан резултат.

Јовановић је казао да су гласови освојени у таквој атмосфери, да је он последњих 10 месеци био изложен најбесмисленијим кампањама, те да се против њега водила негативна кампања.

Он је поручио да је у Београду огромна шанса за промену власти, те да ће сачекати крај вечери и онда се обратити.

Двери и Заветници: Нисмо задовољни резултатом, сматрамо да ћемо бити у Скупштини

Лидерка Српске странке Заветници Милица Ђурђевић Стаменковски изјавила је да сматра да је њихова коалиција сачувала парламентарни статус, али да нису задовољни резултатом.

Она је рекла да према подацима те коалиције, имају 3,8 одсто гласова. Како је поручила, барјак националног окупљања ће проносити и даље по Србији.

Она је обраћајући се из изборног штаба Двери и Заветника рекла да ће та коалиција поново бити глас грађана Србије у Скупштини.

"Поручујемо да ћемо без обзира на резултат, остати доследни нашој политици, залагаћемо се против примене француско-немачког плана, инсистираћемо на принципима по којима се промоција државне привреде", навела је између осталог Ђурђевић Стаменковски.

ИПСОС/ЦеСИД, 72,6 посто узорка: СНС 46,6, СПН 23,1, СПС 6,9, НАДА 4,8, МИ - Глас из народа 4,8 одсто

Према првим пројекцијама ИПСОС/Цесида, на основу 72,6 обрађеног узорка, листа "Србија не сме да стане" освојила је на парламентарним изборима 46,6 одсто гласова, листа "Србија против насиља" 23,1 одсто, листа око СПС-а 6,9 одсто, коалиција НАДА 4,8 одсто и "Ми - Глас из народа" 4,8 одсто.

Савез војвођанских Мађара освојио је 1,7 одсто, странка Усаме Зукорлића 0,8 одсто, СДА Санџак 0,6 одсто, а близу цензуса је и коалиција Двери и Заветника, који имају 2,8 одсто.

"Она је најближа преласку цензуса, да ли ће се то остварити, видећемо, али према тренутним трендовима, задржаће се на овом проценту", додао је Чоловић.

Када је реч о изборним резултатима из Београда, Чоловић је рекао да се још чекају резултати, преноси Танјуг.

"Београд је мало компликованији, знатно су већа бирачка места. Морамо бити стрпљиви, сачекати да се прво преброје гласови, а онда и да се јаве наши људи који се налазе на терену, односно сви посматрачи, а имали смо их око 900. Резултати се попуњавају, али не у довољној мери да бисмо могли да говоримо о исходу. Дакле, будимо стрпљиви и надам се да ћемо ускоро моћи да говоримо о резултатима за град Београд", поручио је Чоловић.

Подаци РИК-а са 442 места: Србија не сме да стане 54,93 одсто

Према првим резултатима, на основу 442 обрађених бирачких места (од 8.273) листа "Александар Вучић - Србија не сме да стане" освојила је 54,93 одсто, односно 41.265 гласова, објављено је на сајту РИК-а.

Листа "Србија против насиља" освојила је 13,49 одсто, листа "Ивица Дачић - премијер Србије" има 8,27 одсто, НАДА је добила 3,7 одсто, а Национално окупљање - Двери /Заветници 3,04 одсто.

Директор РИК-а Владимир Димитријевић нагласио је за РТС да ће РИК сутра после 20 часова изаћи са прелиминарним проценама.

Богосављевић "Ипсос адрија": Излазност 59,5 одсто, СНС води

Срђан Богосављевић из агенције "Ипсос адрија" рекао је за РТС да је у излазност 59,5 одсто и да једино што у овом тренутку може да каже је да је листа "Александар Вучић – Србија не сме да стане" освојила највише гласова, а да је "Србија против насиља" на другом месту.

Истиче да се још чека узорак из Београда, који ће утицати на укупну слику.

Цесид: СНС води са 46,6 одсто, друга "Србија против насиља" са 23 одсто

На основу 65,1 одсто узорка ЦеСИД/ИПСОС-а листа "Александар Вучић – Србија не сме да стане" освојила је 46,6 одсто гласова односно 129 мандата.

На другом месту је "Србија против насиља" са 23 одсто или 63 мандата. Трећу позицију заузима коалиција око СПС-а са 6,9 одсто или 19 мандата.

Коалиција НАДА освојила је 4,9 одсто или 13 мандата.

Цензус, према овим пројекцијама, пролази и листа "Др Бранимир Несторовић – ми – глас из народа" са 4,8 одсто гласова, односно 13 мандата.

Војвођани највише гласали за Вучића и Савез војвођанских Мађара

Према подацима Покрајинске изборне комисије, на обрађених 15 одсто  бирачких места, највише гласова, 40,34 одсто, освојила је листа "Александар Вучић- Војводина не сме да стане".

Листа "Савез војвођанских Мађара" убрала је 35,86 одсто подршке грађана, а Србија против насиља освојила је 4,09 одсто подршке.

Опширније читајте овде.

Брнабић: Листа "Србија не сме да стане" убедљиво води

Премијерка Србије и висока функционерка Српске напредне странке Ана Брнабић саопштила је вечерас да је према 50 одсто обрађених бирачких места, листа "Србија не сме да стане", има 47,1 одсто.

"Наша листа ће сама имати више од 125 посланичких места", истакла је премијерка.

Листа "Србија против насиља" има 23 одсто, СПС 6,7, коалиција НАДА 4,9, Несторовић 4,6, а Двери и Заветници између 2,9 и 3 одсто.

Опширније читајте ОВДЕ

Сербијан тајмс: Листа "Александар Вучић – Србија не сме да стане" убедљиво победила у Чикагу

У Генералном конзулату Србије у Чикагу, листа "Александар Вучић – Србија не сме да стане" остварила је убедљиву победу на бирачком месту број 56, пише "Сербијан тајмс".

Они који су због временске разлике дан раније гласали у Америци, својим избором коалицији "Србија против насиља" обезбедили су друго место, за коју је гласало 132 гласача (32,59).

Далеко испод биле су остале листе следећим редоследом: Милош Јовановић – Нада за Србију, 16 гласова, "Добро јутро Србијо" (Саша Радуловић ДЈБ - Борис Тадић СДС - Ана Радуловић Отете бебе) 14 гласова, Ми – Глас из народа (Др Бранислав Нестеровић), 12 гласова, Заветници и Двери – 7 гласова, Народна странка (Вук Јеремић) 7 гласова, Ивица Дачић – Премијер Србије 1 глас, СВМ 1 глас.

Остале листе нису освојиле ниједан глас, а у гласачкој кутији је био један неважећи листић.

Од укупно уписаних 539 бирача на изборе је изашло 406, што је 75,4%.

Димитријевић: Изборни дан прошао регуларније него било који други изборни процес

Председник Републичке изборне комисије Владимир Димитријевић изјавио је вечерас да је изборни дан прошао са много више регуларности него било који други изборни процес.

Димитријевић је на седмој конференцији РИК-а за медије, рекао да су се током целог изборног дана масовно појављивали наводи на друштвeним мрежама које је РИК пратио и апеловао на државне органе да одмах реагују.

"Све те наводе пратимо и апелујемо на надлежне државне органе да одмах реагују. Ми нисмо ни могли да утврдимо неправилности, могли смо да апелујемо на све оно што су медији наводили на овај или онај начин, да преко локалних изборних комисија покушамо да дођемо до одређених података. Многе од тих ствари, што сам истицао на комисији, нису биле истините", рекао је Димитријевић.

Истакао је да су надлежни државни органи промптно предузимали све из својих надлежности.

Захвалио им је на томе и истакао да пре свега мисли МУП и надлежно тужилаштво.

На покрајинским изборима до 18 часова излазност 43,45 одсто

Покрајинска изборна комисија објавила је вечерас да је излазност до 18 часова била 52,24 одсто што је више у односу на 2020. годину када је било 43,45 одсто.

Клачар: Очекујемо исту или за нијансу већу излазност него 2022.

Извршни директор Цесида Бојан Клачар изјавио је вечерас да се на парламентарним изборима у Србији може очекивати "иста, или за нијансу већа излазност" него на изборима 2022. године.

Вучић поручио: Победа у Србији биће убедљивија него што смо очекивали

Александар Вучић ушао је накратко у новинарску салу и некоме од новинара обратио се речима да ће победа СНС-а бити убедљивија него што су јутрос, током гласања, причали.

Такође је рекао да бројање гласова у Београду још није ни почело.

Директор "Фактор плуса": Излазност се може сматрати високом

Програмски директор агенције "Фактор плус" Предраг Лацмановић изјавио је данас да се излазност на данашњим изборима може сматрати високом.

Лацмановић је за Танјуг појаснио да се такав закључак изводи из тога што смо претходне године имали и председничке изборе, док су ове године грађани гласали на парламентарним, локалним и покрајинским изборима, па се и излазност другачије упоређује.

Руски посматрачи: Избори у Србији спроведени на највишем нивоу

Руски посматрачи избора у Србији нису приметили ниједну неправилност на завршеним изворима.

Извори су спроведени на највишем законодавном нивоу, рекао је сенатор Руске Федерације Дмитриј Василенко, шеф Посматрачке мисије Интерпарламентарне скупштине Заједнице независних држава.

Опширније прочитајте у одвојеној вести.

"Србија против насиља" тврди да је победила у Београду

Само 20-ак минута након затварања биралишта, без саопштавања конкретних резултата, у изборном штабу листе "Србија против насиља" прогласили су победу у Београду.

"Што се тиче Београда, сви су изгледи да ће коалиција 'Србија против насиља' остварити поведу у Београду", речено је новинарима након затварања бирачких места, преноси Н1.

Дачић стигао у изборни штаб СПС-а

Лидер Социјалистичке партије Србије Ивица Дачић стигао је у изборни штаб СПС-а. Осим њега, у штабу је и високи функционер Александар Антић, као и унук Слободана Милошевића, Марко Милошевић.

РИК: Прво се пребројавају гласови за парламентарне изборе

Председник РИК-а Владимир Димитријевић објаснио је на конференцији за новинаре да се прво отварају гласачке кутије и пребројавају гласови за парламентарне изборе, а затим за покрајинске и локалне изборе.

Сва бирачка места су затворена на време, али је гласање и даље у току, јер сви који су се затекли на бирачком месту у 20 часова имају право гласа.

ЦРТА: До 19 сати излазност у Србији 55,5 одсто, у Београду 54,8

ЦРТА је саопштила да је до 19 часова на републичком нивоу излазност 55,5 одсто, а у Београду 54,8 одсто.

У последњем сату очекује се да буде излазност већа него на претходне сате у складу са претходном праксом, да грађани тада више излазе, рекао је директор ЦРТЕ Раша Недељков.

Затворена бирачка места

У 20 часова затворена су биралишта у Србији.

На појединим бирачким местима и даље су редови људи који чекају да гласају иако је још само неколико минута до затварања биралишта.

Према правилима, свако ко се нађе на бирачком месту до 20 часова има право да гласа.

Вучић стигао у изборни штаб СНС-а

Оснивач Српске напредне странке Александар Вучић стигао је у изборни штаб СНС. Очекује се да се висока функционерка ове странке Ана Брнабић обрати у 20.30 часова.

ГИК: У Београду до 18 часова гласало 51,17 одсто бирача

До 18 часова у Београду је на изборе изашло 51,17 одсто бирача, речено је из Градске изборне комисије.

Цесид: Излазност до 19 сати 55,9 одсто

Према проценама ЦеСИД/ИПСОС излазност до 19 часова износи 55,9 одсто, док је на изборима прошле године износила 54,6 одсто.

У Београду је излазност до 19 часова 54,3 одсто, док је на прошлим изборима износила 54,8 одсто.

Када је реч о излазности на покрајинским изборима, досад је изашло 56,3 одсто бирача, док их је прошле године до 19 изашло 58,9 одсто.

РИК: До 18 часова гласало 51,93 одсто грађана

Републичка изборна комисија саопштила је да је до 18 часова гласало 51,93 одсто од укупног броја уписаних бирача.

"У региону Војводине гласало је 52,24 одсто, у региону Шумадије и западне Србије 52,75 одсто, у региону јужне и источне Србије 51,84 одсто, а у београдском региону 51,17 одсто", рекао је директор Републичког завода за статистику Миладин Ковачевић.

Ковачевић је додао да је поређења ради, на претходним парламентарним и председничким изборима који су одржани 3. априла 2022. године, излазност до 18.00 часова износила 50,82 одсто док је коначна излазност била 58,6 одсто.

Прелиминарне резултате РИК ће саопштити у року од 24 часа од затварања бирачких места. 

Више јавно тужилаштво: Нема доказа да је извршено било које кривично дело у вези са изборима

Више јавно тужилаштво у Београду саопштило је вечерас да за сада нема доказа да је извршено било које кривично дело у вези са изборним процесом.

Истовремено, апеловало је да се јавност не узнемирава непровереним информацијама које пласира део медија.

Додаје се да Тужилаштво наставља да прати изборни процес у оквиру својих надлежности у сарадњи са основним тужилаштвима са територије града Београда и другим државним органима.

Шта посматра амерички амбасадор на српским изборима

Амбасадор САД у Београду Кристофер Хил изборни дан у Србији проводи у у Петој београдској гимназији као "међународни посматрач".

Он се чак обратио новинарима и поручио да је обишао неколико бирачких места на Новом Београду и у Гроцкој.

Појаснио је и шта је његов данашњи посао – оцењивање српски избора.

Опширније прочитајте у засебној вести.

Гренел о изборима у Србији: Свет гледа!

Бивши специјални изасланик САД за дијалог Београда и Приштине Ричард Гренел саопштио је данас да су избори у Србији веома важни за српски народ и цео регион.

Он је на платформи Икс објавио да је на данашњим изборима у Србији присутан рекордан број међународних посматрача.

"Свет гледа. Не би требало да буде насиља или дестабилизације са било чије стране. Нека се демократски процес одигра мирно", поручио је Гренел.

Гренел је додао и да су америчко-српски односи веома важни за Америку.

"Морамо да наставимо тренутне односе помагањем Србији да се удаљи од Русије и приближи Западу. Србија је направила драстичан напредак претходних година, међутим, док има још посла да се уради, Кина постаје још агресивнија у региону", навео је Гренел.

Цесид: До 17 сати гласало 47,2 одсто грађана

До 17 часова своје гласачко право искористило је 47,2 одсто грађана, саопштио је Цесид.

Према подацима Цесида, до 17 сати је на претходним изборима гласало 45,1 одсто гласова.

У амбасади у Загребу до 14 сати гласало око 23 одсто уписаних

Председник Изборне комисије у Загребу Ненад Маричић изјавио је да гласање на бирачком месту 67, у конзуларном одељењу Амбасаде Србије у Загребу, протиче без проблема и неправилности, и да је од 192 уписана бирача, до 14 часова гласало нешто преко 23 одсто, односно 42 бирача.

"До краја дана претпостављам, по ранијим неким искуствима, у поподневним часовима обично тај број буде значајно повећан", рекао је Маричић.

РИК: До 16.00 часова гласало 42,36 одсто

Републичка изборна комисија саопштила је да је до 16.00 часова гласало 42,36 одсто од укупног броја уписаних бирача.

"У региону Војводине гласало је 42,43 одсто, у региону Шумадије и западне Србије 42,64 одсто, у региону јужне и источне Србије 42,88, а у београдском региону 41,87 одсто", навео је директор Републичког завода за статистику Миладин Ковачевић на петој конференцији за медије РИК-а у 17.00 часова.

Ковачевић је додао да је поређења ради, на претходним парламентарним и председничким изборима који су одржани 3. априла 2022. године, излазност до 16.00 часова износила 41,56 одсто док је коначна излазност била 58,6 одсто.

Црта и опозиција о неправилностима: Јавно гласање, непокретни бирачи, изборна корупција

Увећава се број пријава за изборну корупцију - Црта је пријавила случајеве у Малом Иђошу и Вршцу у којима се групама бирача, организовано спроведених на гласање, по изласку с бирачког места даје новац, навела је ова организација на Твитеру.

Контролори крагујевачке листе "Уједињени против насиља-Нада за Крагујевац" изнели су доказе да се на многим бирачким местима појављују грађани испред бирачких места са дуплим списковима и ковертама.

"На бирачко место 25 у школи Мома Станојловић доведени су организовано Роми и дато им је да раде "Бугарски воз", а на том месту вербално је нападнут кандидат наше листе за народног посланика Далибор Јекић од организатора који су довели Роме", навели су из ове листе.

И у Лајковцу, где у осам до девет изборних јединица од укупно 34, одлази на ромску националну мањину. Иако нема доказа да су њихови гласови купљени, примећено је да Роме довозе групно на гласање, а када обаве своју грађанску дужност, пресавију папир на споља тако да сви могу да виде за кога су гласали.

Зоран Петровић, овлашћено лице испред листе "Србија против насиља" у том граду, рекла је да су имали невероватну ствар, да на гласачком месту у којем има око 350 бирача, чак 35 људи каже да су непокретни, то јест да не могу да дођу лично до изборног места.

У Новом Саду, код О.Ш. Иван Гундучић, наводно су се појавиле особе са паралелним бирачким списковима.

На друштвеним мрежама и медијима помиње се и куповина гласова и бугарским возовима на појединим бирачким местима, а због дешавања код Београдске арене, ПроГлас је позвао Више јавно тужилаштво у Београду да у најкраћем року обавести јавност о сазнањима до којих је дошло када је реч о организованом довођењу лица из Републике Српске на гласање у Београдску Арену.

ГИК, излазност до 16 сати: Крагујевац 41,6 одсто, Зајечар 37,25 одсто

Излазност на изборима у Крагујевцу до 16 сати је 41,6 одсто саопштио је ГИК. На прошлогодишњим парламентарним изборима у ово време, излазност у Крагујевцу је била 41,19 посто уписаних бирача.

До 16 сати у Зајечару излазност 37,25 одсто казао је Марко Минић, председник ГИК-а.

У Суботици је до 16.15 гласало 39,3 одсто, од броја уписаних грађана у бирачки списак, саопштено је из градске изборне комисије у Суботици. 

У Зрењанину до 16 часова гласало 46 одсто грађана уписаних у бирачки списак.

До 16 сати, у Новом Пазару, гласало 42 одсто бирача.

Градска изборна комисија у Врању саопштила је да је излазност на локалним и парламентарним изборима у том граду данас до 16 часова износила 43,7 одсто.

До 16 часова у Бујановцу је гласало 27,46 одсто бирача, објавила је Општинска изборна комисија (ОИК).

У Генералном конзулату Србије у Бањалуци гласало 688 гласача

У Генералном конзулату Србије у Бањалуци до 16.00 часова на ванредним парламентарним изборима у Србији гласало је 688 од укупно 1.210 уписаних бирача, рекао је конзул Александар Суботић, који је и председник бирачког одбора.

Суботић је навео да гласање протиче без проблема.

На ванредним парламентарним изборима у Србији око 11.500 држављана Србије који бораве у БиХ може да гласа на 19 бирачких места, од којих је 16 у Републици Српској.

ЦРТА: На више места у Београду пунктови са којих се развозе гласачи

ЦРТА је објавила да су њихови посматрачи на укупно 1.000 бирачких места, те да највећу забринутост изазива велики број случајева систематичног и организованог довођења бирача у Београд из других места у Србији и других земаља.

Како је рекао директор Црте Раша Недељков, бирачи се из пунктова развозе даље. Такво  место, тврди Недељков је на Новом Београду где је збирно место за гласаче из БиХ било око Арене, али то није једино место.

"Идентификовали смо да је возила са регистарским таблицама из Републике Српске било око ТЦ Змај у Земуну. На територији Палилула смо уочили сличну верзију логистичког центра за гласаче из КиМ, такође и на Звездари и на Вождовцу", рекао је Недељков.

У Косјерићу пола уписаних већ гласало

У Златиборском округу је до 16 сати највише грађана гласало у Косјерићу - 50 одсто уписаних.

Како јавља новинар Танјуга, у општинским изборним комисијама рекли су да је излазност у Пожеги била 48,18 одсто, у Новој Вароши 48,1 одсто уписаних бирача, а у Бајиној Башти 46,1 одсто.

У Ариљу је на биралишту до 16 сати изашло 47 одсто уписаних, у Ужицу 46,40 и Чајетини 41,9 одсто.

У Сјеници је до 16.00 сати забележена најмања излазност, и гласало је 24,35 одсто уписаних грађана са правом гласа.

Расим Љајић гласао у Новом Пазару

Председник Социјалдемократске партије Србије и оснивач Санџачке демократске партије Расим Љајић гласао је данас у Новом Пазару на бирачком месту 82 у просторијама Месне заједнице Хаџет.

Још припадника тзв. Косовске полиције због гужви на административним прелазима

Такозвана Косовска полиција ангажовала је додатно особље на административним прелазима са централном Србијом како би боље руководили великим гужвама на прелазима насталим због тога што је велики број Срба са КиМ кренуо да гласа на данашњим изборима у Србији.

"Косовска полиција предузела је одговарајуће радње како би гарантовала слободу кретања. Полиција на прелазима подузела је конкретне кораке, укључујући и додавање полицијског особља које ће контролисати више граничних прелаза него других дана", саопштено је из тзв. Косовске полиције а преноси "Коха".

РИК: До 14 сати гласало 32,38 одсто бирача

До 14 сати на територији Србије, без Косова и Метохије, гласало је 32,38 одсто бирача, саопштено је на четвртој конференцији за медије Републичке изборне комисије.

Излазност до 14 часова по регионима:

  • Војводина - 32,62 одсто
  • Шумадија и Западна Србија - 32,13 процената
  • Јужна и Источна србија - 33,49 одсто
  • Београд - 31,86 одсто

Директор Републичког завода за статистику Миладин Ковачевић напоменуо је да је на претходним парламентарним и председничким изборима, који су одржани 3. априла 2022. године, излазност до 14 часова износила 31,56 одсто док је коначна излазност била 58,6 одсто.

Златиборски округ: До 14 часова највећа излазност у Косјерићу 38 одсто

У Златиборском округу је до 14 часова највећа излазност у Косјерићу 38 одсто, а најмање и даље у Сјеници, где је гласало 18,71 одсто бирача.

У Бајиној Башти је од 21.302 уписана бирача право гласа искористило 37,9 одсто, док је у Пријепољу 32.060 бирача а излазност 36,34 одсто.

Од 12.370 бирача у Новој Вароши гласало је 35,7 одсто, а у Ужицу од 63.092 уписана бирача гласало је 34,72 одсто.

У Ариљу је од 14.961 уписаног бирача, право гласа искористило око 34 одсто, у Пожеги је од 22.997 бирача гласало 33,08 одсто, док је у Прибоју од 26.537 уписаних у бирачки списак за парламентарне изборе то право искористило њих 32,4 одсто.

У Чајетини је од 13.461 уписаног бирача гласало 4.107, односно 30,5 одсто.

Осумњиченом за напад на тим Црте одређено задржавање

Због сумње да је учествовао у нападу на изборни мобилни тим Црте у Оџацима, полиција је данас привела Ј. М. (1979.) из Београда, којем је одређено задржавање до 48 сати и уз кривичну пријаву биће приведен Основном јавном тужилаштву у Сомбору.

Припадници Министарства унутрашњих послова брзом и ефикасном акцијом идентификовали су и довели у Полицијску станицу у Оџацима једну особу због сумње да је данас учествовала у нападу на мобилни тим Црте у овом граду, саопштио је МУП.

Ј. М. је осумњичен за кривично дело насилничко понашање и уз кривичну пријаву биће приведен Основном јавном тужилаштву у Сомбору.

У сарадњи са надлежним тужилаштвом у току је даљи рад на утврђивању свих околности и чињеница овог догађаја.

Припадници МУП-а интензивно прате све активности данашњег дана и предузимају све мере и радње из своје надлежности како би очували јавни ред и мир током изборног дана у Републици Србији.

Министарство унутрашњих послова позива све учеснике у изборном процесу да се понашају у складу са изборним законима.

Излазност до 14 часова

Излазност у Србији на ванредним парламентарним, покрајинским и локалним изборима до 14 часова износи 32,2 одсто, најновији су подаци Ипсоса и Цесида.

На изборима претходне године, излазност у 14 часова била је нешто нижа и износила је 30,4 одсто.

Цесид о неправилностима до 14 сати: Фотографисање листића, организовано довођење бирача...

У периоду од 11 до 14 сати наши посматрачи на бирачким местима су приметили наставак процедуралних грешака које се дешавају на бирачким местима, саопштио је Цесид.

Како се наводи, примећено је да су се бирачи на неколико бирачких места потписали на погрешно место у изводу из бирачког списка, да је било грешака у спровођењу процедуре гласања од стране чланова бирачког одбора, а уочено је и фотографисање гласачких листића од стране бирача на више бирачких места, наводи се у саопштењу.

Како се додаје, на бирачком месту 64 у Смедереву је примећено гласање без провере УВ лампом, а на овом бирачком месту неки од чланова бирачког одбора не носе своје легитимације.

На два бирачка места посматрачи Цесида јавили су да гласање ван бирачком места касни јер нема довољно чланова бирачког одбора.

 

Породично гласање примећено је на више бирачких места, наводи Цесид.

"На бирачком месту у Бору и једном у Чачку лице је идентификовано на погрешном бирачком месту, напрскан је спреј на кажипрст, да би бирачки одбор затим схватио да лице гласа на другом бирачком месту, па је председник бирачког одбора дозволио да се госпођи изда потврда која се издаје члановима бирачког одбора који руководе спрејом", саопштио је Цесид.

У Раковици на бирачком месту примећено је организовано довођење бирача на биралишта, у Младеновцу је примећено вршење притиска на бираче, а на Звездари бирач није могао да гласа јер је на његовом месту у изводу из бирачког списка већ био потписан неко други, навео је Цесид.

У Руми до 13 часова бирачко право искористило 32,1 одсто бирача

У Руми је данас до 13 часова на републичким и покрајинским изборима изашло 32,1 одсто уписаних бирача, објављено је на званичном општинском сајту.

У овој општини на републичким изборима има 45.622 бирача, а на покрајинским 45.771.

Бирачи гласају на 43 бирачка места - 22 у граду и 21 у селима.

Приведена особа која је учествовала у нападу на мобилни тим Црте у Оџацима

Припадници Министарства унутрашњих послова брзом и ефикасном акцијом идентификовали су и довели у Полицијску станицу у Оџацима једну особу због сумње да је данас учествовала у нападу на мобилни тим Црте у овом граду.

У сарадњи са надлежним тужилаштвом у току је даљи рад на утврђивању свих околности и чињеница овог догађаја, преноси Танјуг.

Припадници МУП-а интензивно прате све активности данашњег дана и предузимају све мере и радње из своје надлежности како би очували јавни ред и мир током изборног дана у Републици Србији.

Министарство унутрашњих послова позива све учеснике у изборном процесу да се понашају у складу са изборним законима.

Александар Шешељ гласао у Батајници

Заменик председника Српске радикалне странке Александар Шешељ гласао је рано јутрос у Батајници.

Он је дошао сам на бирачко место 103 у Основној школи "Светислав Голубовић Митраљета" у Батајници.

У Врању до 12 часова на биралишта изашло 22, 3 одсто гласача а у Суботици 19, 7 одсто

Просечна излазност гласача до 12 часова на територији града Врања износи 22,3 одсто.

Подаци су прикупљени са два бирачка места која је одредила Републичка изборна комисија и где је укупно уписано 3.250 грађана, наводи се на званичном сајту града Врање.

Према подацима Градске изборне комисије, у Суботици је до 11:45 часова изашло 19,7 одсто уписаних у бирачки списак.

Како је саопштено на званичном сајту града Суботице, до 11.45 часова гласало је 24.788 грађана од 126.017 уписаних у бирачке спискове.

У Крагујевцу је до подне гласало 18,95 одсто бирача

Према подацима са 12 огледних бирачких места, у Крагујевцу је данас до подне изашло 18,95 одсто од укупног броја уписаних грађана у бирачки списак, објављено је на официјелном градском сајту.

За 87 одборничких места у Скупштини града Крагујевца, 152.516 бирача гласа за једну од 12 проглашених изборних листа, док ће за народне посланике у Скупштини Србије на изборима у Крагујевцу за једну од 18 проглашених изборних листа гласати 154.897 бирача.

РЗС: У Београду до 12 сати гласало 20,77 одсто, у Војводини 22,88 одсто бирача

До 12 сати на територији Србије без КиМ гласало је 21,33 одсто бирача, подаци су Републичког завода за статистику (РЗС), а излазност је нешто већа него на претходним изборима 2022. године када је у истом периоду гласало 20,52 одсто бирача. 

У региону Војводине гласало је до 12 сати 22,88 одсто бирача, Шумадије и Западне Србије 19,58 одсто, Јужне и Источне Србије 22,21 одсто, а у Београдском региону 20,77 одсто.

РИК: Осуђујемо уништавање аутомобила Црте, привођење због дељења новца код бирачког места

Наводи удружења "Црта" да им је уништен аутомобил у Оџацима су проверени и установљено је да се тај инцидент заиста догодио, рекао је на конференцији за новинаре председник Републичке изборне комисије (РИК) Владимир Димитријевић.

Он је додао да РИК најоштрије осуђује овај инцидент.

"Одговорни за уништавање аутомобила ће бити приведени, они су идентификовани и биће санкционисани", изјавио је Димитријевић.

У медијима су се појавили наводи и о инциденту у Блацу где је наводно једно лице  делило новац око бирачког места гласачима.

"Полиција је дошла и ово лице одвела у полицијску станицу да да изјаву", додао је Димитријевић.

Он је истакао и да су проверавани наводи да је бирачко место број 27 у Бору пресељено током ноћи, а не пре два дана. Увидом у документацију утврђено је да бирачко место јесте пресељено, али на основу решења донетог 8. децембра ове године, додао је председник РИК-а.

Он је напоменуо да гласање на свим осталим бирачким местима за сад протиче без иједног физичког сукоба и са много мање инцидената него у претходним изборним циклусима.

Бошко Обрадовић гласао у месној заједници Алвалџиница, у Чачку

Председник Српског покрета Двери Бошко Обрадовић, гласао је данас у 12.44 сата у месној заједници Алвалџиница, у Чачку.

Гласао је у Ватрогасном дому, на бирачком месту број два.

Мирослав Алексић гласао у Почековини

Мирослав Алексић гласао је на бирачком месту број 17 у Дому културе у Почековини.

Алексић је носилац листе "Србија против насиља".

У Рачи до 12 часова гласало око 25 одсто бирача из Косовског округа

Од укупно 28.489 бирача, у Рачи је до 12 часова гласало око 25 одсто бирача из Косовског управног округа, потврђено је из Градске изборне комисије за "Косово онлајн.

У Рачи, код Куршумлије, гласају бирачи са територије Косовског управног округа - мештани Приштине, Обилића, Подујева, Косова Поља, Штрпца, Урошевца и Липљана.

Гласање се спроводи у амбуланти и школи и протиче без проблема и већих задржавања.

До 12 сати највише гласали Пријепољци - 22,79 одсто, у Сјеници излазност 10 одсто

У Златиборском округу је до 12 сати у Пријепољу била највећа излазност бирача - 22,79 одсто док је у Сјеницу излазност 10 одсто, јавља извештач Танјуга.

У општини Ариље изашло је 18,6 одсто уписаних бирача, у Чајетини је до 12 сати излазност 17,5 одсто, односно право гласа искористило је 2.360 уписаних бирача.

Најбоља излазност до 12 сати је у Пријепољу - 22,79, док је у Пожеги 19,46 одсто.

На територији града Ужица до 12 сати гласачко право искористило је 21,79, док је у Сјеницу излазност 10 одсто.

Гужве у Врању

На бирачким местима у Врању на којима гласају грађани из Косовског Поморавља велике су гужве, преноси "РТВ Пулс".

Oко осам часова чекало се дуже од 45 минута, а највише гласача у јутарњим сатима било је из општина Гњилане и Косовска Каменица.

На бирачким местима у згради Хемијско технолошке школе у Врању на бирачким списковима је 16.132 бирача из четири општине Косовско-поморавског управног округа - Гњилана, Косовске Каменице, Новог Брда и Косовске Витине.

Кркобабић гласао на Новом Београд

Председник ПУПС-а Милан Кркобабић гласао је данас у 11 часова на изборима за нови састав парламента и локалну власт у Београду.

Кркобабић је гласао у друштву својих комшија на гласачком месту 81, у Дому здравља Нови Београд у Нехруовој, саопштила је Информативна служба ПУПС - Солидарност и правда.

Изборни дан за сада без проблема, ОДИХР сутра објављује прве резултате

Шеф Изборне посматрачке мисије на ванредним парламентарним изборима у Србији (ОДИХР) Алберт Јонсон изјавио је да изборни процес у Србији тече без проблема и додао да ће сутра на конференцији за медије представити прве процене, налазе и закључке.

"Ово је друго бирачко место на коме сам био, идем на још једно, чини се да процес иде веома глатко са добром излазношћу, али не знамо док се не заврши изборни дан", рекао је Јонсон, а преноси Танјуг.

Јонсон је навео да ће финални извештај са избора у Србији бити објављен за два, три месеца, као и да ће он садржати препоруке ОДИХР-а.

"Изборни процес меримо према обавезама која је Србија предузела у односу на ОЕЦД и међународне стандарде", објаснио је Јонсон.

Према његовим речима, ОДИХР мисија у Београду има 11 посматрача, 30 дугорочних посматрача у другим деловима Србије, као и 200 краткорочних посматрача.

ГИК: Гласање на изборима у Београду протиче без проблема

Гласање у Београду протиче без проблема, инцидената и неправилности, речено је на конференцији за новинаре у Градској изборној комисији (ГИК).

Како је наглашено, појавили су се наводи да је на неким бирачким местима почело гласање без контролних листића, да бирачке кутије нису биле затворене, али је у разговору са председницима бирачких одбора на овим местима утврђено да то није тачно.

Како је наглашено, информације је дала једна НВО, а не учесници у изборима, односно представници изборних листа.

Милорад Додик гласао у Бањалуци

Председник Републике Српске Милорад Додик гласао је на парламентарним изборима у Србији.

Он је гласао у Генералном конзулату Србије у Бањалуци.

Додик има држављанство БиХ и Србије.

Излазност до 11 часова

Према пројекцији излазности коју су објавили Ипсос Србија и Цесис, до 11 часова гласало је 15,1 одсто уписаних бирача за данашње изборе у Србији.

У истом периоду на изборима 2022. године гласало је 14,1 бирача.

На изборима гласао и председник Народне странке Вук Јеремић

Председник Народне странке Вук Јеремић гласао је на бирачком месту 22 у ОШ "Свети Сава" у Београду.

Јеремић је гласао око 10 часова.

Цесид: Од 9 до 11 часова уочено више од 70 различитих неправилности

На основу информација добијених од посматрача, у периоду од 9.00 до 11.00 часова уочено је више од 70 различитих неправилности на данашњим изборима у Србији, саопштио је Цесид.

Међу пријављеним неправилностима наводе учестало фотографисање листића од стране бирача, убацивање листића у погрешне кутије на више бирачких места, као и процедуралне грешке од стране чланова бирачког одбора и присуство пропагандног материјала на бирачком месту.

Навели су и да на бирачком месту 46 у Чачку гласач са инвалидитетом није могао да приступи бирачком месту, па су му чланови бирачког одбора изнели напоље листић да гласа, уместо да је лице тражило гласање ван бирачког места.

Међу пријављеним неправилностима је и то да чланови бирачког одбора не носе акредитације на бирачком месту Барајево 11, док су на бирачком месту Прокупље 2, два бирачка места у истој просторији и нису физички одвојени, а гласачки листићи су убацивани у кутију за погрешно бирачко место.

Додаје се и да је примећено да је на бирачким местима 15 Кикинда и 83 Палилула, било организовано довођење бирача на бирачко место истим аутомобилом, а уочено је и породично гласање на неколико бирачких места.

Посматрачи Цесида су приметили и да су на бирачком месту Стари град 53, на гласање ван бирачког места отишла само два члана и то из исте листе.

Међу пријављеним неправилностима је и то да је на бирачком месту Суботица 82, примећено вођење паралелне евиденције.

У Београду до десет сати гласало 9,88 одсто бирача, у Војводини 11,61 одсто

На изборима у Србији до 10 сати гласало је 9,94 одсто бирача, подаци су Републичког завода за статистику (РЗЗС). Како је речено на конференцији за медије, на претходним изборима 3. априла 2022. излазност у овом периоду је била 9,99 одсто.

Директор РЗЗС-а Миладин Ковачевић изјавио је да је до десет часова излазност у Војводини 11,61 одсто, у Шумадији и Западној Србији 8,18 одсто, Јужној и Источној Србији 9,53 одсто, а у Београдском региону 9,88 одсто.

Председник Републичке изборне комисије Владимир Димитријевић рекао је да се гласање на готово свим бирачким местима спроводи у најбољем реду.

"Недопустиво је ширење панике и вршење притиска на органе за спровођење избора из појединих НВО на друштвеним мрежама, а посебно паушално навођење да постоје неправилности и без навођења бирачких места. Тамо где их буде било решаваће их чланови бирачких обора који су једини и задужени по закону да их решавају", истакао је Димитријевић.

Он је апеловао на све да, како је истакао, не шире панику међу грађанима, не врше притисак на чланове бирачких одбора и да се гласање одржи у најбољем реду.

"Подсећам чланове бирачких одбора да су дужни да одржавају ред на бирачким местима. Непредузимање свих радњи може да повуче кривичну и прекршајну одговорност", истакао је Димитријевић.

Како је рекао провераване су пријављене неправилности на бирачким местима, између осталог у вези са информацијом да су на бирачком месту број 7 у Рашки на 50 метара од бирачког места наводно виђени неки спискови, нису утврђене неправилности, рекао је председник РИК-а.

"Били су наводи да се воде неки паралелни спискови у Ковиљу, утврђено је да се не воде никакви паралелни спискови. Било је и навода на друштвеним мрежама, да на бирачком месту 112 у Земуну, такође постоји неки паралелни списак који стоји поред гласачке кутије. Проверено је и то није тачно", рекао је Димитријевић.

Додао је поводом навода о физичком нападу на бирачком месту у Руском Крстуру, да тако нечег није било, да је дошло до вербалног сукоба и о томе је обавештена и ПУ Сомбор.

На питање новинара да ли је анкета једне телевизије на бирачким местима у којој питају грађане да ли се надају променама, кршење изборне тишине, Димитријевић је рекао да медији нису учесници у изборима, али не би требало да предузимају такве упите ка грађанима.  

У Чачку до 10 часова гласало 7,42 , у Пријепољу 8,92 одсто бирача

У граду Чачку до 10 часова гласало је 7,42 одсто уписаних у бирачки списак, а у Златиборском округу, процентуално највећа излазност, забележена је у Пријепољу, где је на гласање, до 10 часова изашло 8.92 одсто гласача на ванредним републичким и локалним изборима.

На подручју Моравичког управног округа право гласа има 168.985 грађа уписаних у бирачке спискове а у граду Чачку 94.355 грађана. У општини Горњи Милановац, од 34.896 гласача, до 10 часова гласало је 6,6 одсто, док је такође до 10 часова у Лучанима на гласање изашло 8.2 одсто од 15.063 бирача, а у Ивањици 4.44 одсто од 24.671 уписаног бирача.

У Златиборском округу, процентуално највећа излазност, забележена је у Пријепољу, где је на гласање, до 10 часова изашло 8.92 одсто. Пријепоље прате Ужице са градском општином Севојно где је гласало 8.51 одсто, Косјерић са 7.18 одсто, Нова Варош 7.1, Чајетина 7, Прибој 6.8, Бајина Башта 6.1, Ариље 5.8, Пожега 5.6. У општини Љиг такође до 10 часова, гласало је 7.5 одсто од 8.573 грађана са правом гласа.

Излазност до десет часова

Према подацима Републичке изборне комисије, до десет часова гласало је 9,94 одсто од укупног броја бирача у Србији.

Поређења ради, на претходним изборима излазност у истом периоду је била 9,59 одсто.

У Генералном конзулату у Бањалуци гласао 171 бирач до 10.00 часова

У Генералном конзулату Србије у Бањалуци је до 10.00 часова на ванредним парламентарним изборима у Србији гласао 171 од укупно 1.210 уписаних бирача, рекао је конзул Александар Суботић, који је и председник бирачког одбора.

Суботић је навео да је бирачко место број осам у Генералном конзулату отворено у 8.00 часова и да није било проблема са гласањем.

ГИК: Нема неправилности на бирачким местима У Београду

Градска изборна комисија (ГИК) саопштила је данас да су потпуно нетачни наводи појединих медија о неправилностима на бирачким местима у Београду.

Како наводи ГИК, у тим медијима се тврди да је "започето гласање, а да нису биле запечаћене гласачке кутије, као и да пре тога није убачен контролни лист".

"Све бирачке кутије су пре почетка гласања запечаћене и у исте је стављен правилно попуњен контролни лист", наводи ГИК.

Такође ни од једног бирачког одбора са територије Новог Београда, ГИК није добио информацију о неправилностима на самим гласачким местима, као ни око бирачких места.

Вучић гласао у Новом Београду

Тома Фила гласао на Теразијама

Кандидат Социјалистичке партије Србије за градоначелника Београда Тома Фила гласао је данас у Месној заједници Теразије.

Фила је гласао око 10.00 часова у пратњи супруге.

Александар Вулин гласао на Видиковцу

Оснивач Покрета Социјалиста и доскорашњи директор БИА Александар Вулин гласао је у 9 часова на бирачком месту 43 у Основној школи "Бранко Ћопић" на Видиковцу.

Вулин је на бирачко место дошао у пратњи супруге и синова.

Борис Тадић гласао на Старом граду

Носилац листе "Добро јутро Србијо" Борис Тадић гласао је јутрос на Старом граду.

Тадић је гласао на бирачком месту у Здравственој станици у Улици Косте Стојановића.

Затворена гласачка места у Вашингтону, Њујорку и Чикагу

Гласање на републичким парламентарним изборима у Србији у Сједињеним Америчким Државама завршено је у амбасади у Вашингтону и конзулату у Њујорку у 20 сати по локалном времену, а у конзулату у Чикагу биралиште је, због временске разлике, затворено у 21 час по источном времену.

Више од 1.100 гласача је регистровано у САД, највише у Чикагу - 539, Њујорку 335, а у Вашингтону 269, јавља "Глас Америке".

Излазност у Вашингтону била је 80,66 одсто, односно гласало је 217 бирача, у Њујорку је изашло 286 бирача од 335 регистрованих - што је 85,7 одсто, док је у Чикагу забележена излазност од 75,32 одсто.

Поред САД, у суботу се гласа у Великој Британији, Португалији и Канади.

За гласање у иностранству на 81 бирачком месту у 35 држава пријавило се 32.216 грађана Србије. Резултати гласања у тим земљама неће бити саопштени до затварања бирачких места у Србији.

Министар трговине и министарка правде изашли на изборе

Министар унутрашње и спољне трговине и члан председништва СНС-а Томислав Момировић гласао је јутрос на изборном месту Институт за трансфузију крви Србије на Врачару.

Министарка правде и функционерка Српске напредне странке Маја Поповић гласала је јутрос на Врачару.

Гласао први на листи "Србија против насиља" Радомир Лазовић

Први на листи "Србија против насиља" Радомир Лазовић гласао је јутрос у београдској општини Стари град.

Лазовић је око 9.30 часова гласао на бирачком месту у Здравственој станици у Улици Косте Стојановића.

Милица Ђурђевић Стаменковски гласала на Вождовцу

Прва на листи "Националног окупљања", коју чине Српска странка Заветници и Српски покрет Двери, Милица Ђурђевић Стаменковски гласала је данас у 10 часова на Вождовцу.

Ђурђевић Стаменковски је гласала на бирачком месту у Основној школи "Јанко Веселиновић".

РИК демантује да је било физичког напада на бирачком месту у Руском Крстуру

Републичка изборна комисија (РИК) демантовала да је дошло до било каквог физичког напада на бирачком месту у Руском Крстуру.

Они су се огласили саопштењем за јавност поводом навода појединих медија и чланице локалне изборне комисије испред коалиције "Србија против насиља" о наводном физичком нападу који се догодио на овом бирачком месту.

Како је навео РИК, дошло је до вербалног сукоба због неспоразума између чланова бирачког одбора и чланице локалне изборне комисије, који се десио ван бирачког места, наведено је у саопштењу РИК-а.

У складу са законом, обавештена је ПУ Сомбор.

Рад на поменутом бирачком месту настављен је без прекида, уз присуство свих чланова бирачког одбора, закључује се у саопштењу.

Гласао Вучевић

Председник Српске напредне странке Милош Вучевић гласао је у Новом Саду, на бирачком месту број 188, у МЗ "Народни хероји".

У Рашки гласао Горан Ракић

Кандидат за посланика на листи Александар Вучић "Србија не сме да стане" и доскорашњи председник Српске листе Горан Ракић гласао је око 9.30 часова.

Он је своју грађанску дужност обавио у Рашки на бирачком месту број 1.

Излазност до девет часова

На парламентарне изборе у Србији је до девет сати изашло 5,2 одсто бирача, процена је Центра за слободне изборе и демократију (ЦеСИД).

Та пројекција је незнатно већа у односу на излазност у девет часова на изборима 2022, када је у истом периоду гласало 5,1 одсто бирача.

Сва бирачка места у Шапцу отворена на време

Сва бирачка места у Шапцу отворена су на време, а према информацијама из Градске изборне комисије гласање се одвија без проблема.

У бирачки списак у Шапцу за локалне изборе уписано је 100.040 бирача са правом гласа.

Гласа се на 100 бирачких места, плус једно у Казнено поправном заводу Богосавац.

На локалним изборима у Шпацу учествује 12 листа, од чега су три националне мањине, а осталих девет, странке, коалиције и групе грађана.

За сада гласање протиче без проблема и нису забележене непрвилности.

Цесид: Више од 50 неправилности до девет сати

На основу информација добијених од посматрача, закључно са девет часова Цесид је уочио више од 50 различитих неправилности на бирачким местима, саопштила је ова организација.

Како се наводи ради се о учесталом непоштовању процедура од стране чланова бирачког одбора на већем броју бирачких места, бирачима није прскан спреј на неколико бирачких места (Чачак изборно место 72, Трстеник 23).

Наводи се и непроверавање идентитета бирача пре гласања, пропуст и неправилности са контролним листићем, убацивање листића у погрешне кутије, на више бирачких места.

Како се додаје у саопштењу, међу уоченим неправилностима пријављеним Цесиду су и грешке у потписивању у изводе из бирачког списка, на неколико бирачких места, а на по два бирачка места из узорка уочен је покушај утицања на бираче, нарушавање тајности гласања (фотографисањем или снимањем): у бирачким местима у Гроцкој, на Новом Београду, у Земуну и Новом Саду, као и лакши инциденти због којих је гласање прекинуто на кратко.

"Наши посматрачи су на неколико бирачких места имали проблем са уласком на бирачка места због несналажења чланова бирачког одбора са списком посматрача. Коначно, на више бирачких места су уочене ситуације породичног гласања", закључује се у саопштењу.

Председница Владе гласала на београдској општини Савски венац

Председница владе и потпредседник Главног одбора СНС-а Ана Брнабић гласала је данас у 9.20 на општини Савски Венац.

Брнабић је на гласање дошла са породицом.

Она је кандидат на листи "Александар Вучић - Србија не сме да стане".

Километарска колона на Брњаку

На административном прелазу Брњак формирана је километарска колона возила.
Огроман број грађана са Косова и Метохије возилима се упутио ка централној Србији, па се на прелазу формирала колона дуга неколико километара, преноси портал "Косово онлајн".

Саобраћај се одвија веома успорено, па се очекују дужа задржавања.

Грађани са КиМ кренули су на гласање. Иако је ОЕБС на Космету био спреман да се ангажује на прикупљању гласова српских бирача, они морају да гласају ван КиМ јер је премијер привремених приштинских институција Аљбин Курти као услов да се гласање одржи и на Космету поставио потписивање "међудржавног споразума" са Србијом.

Гласао Никола Селаковић

Функционер Српске напредне странке Никола Селаковић гласао је у Основној школи "Јован Миодраговић" на Врачару.

Селаковић је гласао јутрос око 9.00 сати.

Гласао и Петар Петковић

Члан Председништва Српске напредне странке и директор Канцеларије за Косово и Метохију Петар Петковић гласао је у Београду, на Савском Венцу.

Покрајински избори почели без пријављених неправилности

Председник Покрајинске изборне комисије (ПИК) Рајко Маринковић изјавио је да су сва бирачка места у покрајини отворена јутрос у седам сати и да за сада нема информацију да је негде било неправилности.

Он је на првој конференцији за новинаре Покрајинске изборне комисије рекао да је коначан број бирача у Војводини 1.669.734 и да ће они моћи да искористе своје бирачко право на 1.776 бирачких места.

"Сва бирачка места су отворена јутрос у седам часова и по плану би требала да се затворе у 20 часова. Након тога бирачки одбори приступају утврђивању резултата гласања", казао је Маринковић.

Он је подсетио да се данас одржавају избори за народне посланике у Скупштини Србије, за одборнике у 65 градова и општина, као и избори за посланике у Скупштини аутономне покрајине Војводине, за чије спровођење је надлежна Покрајинска изборна комисија.

"У складу са нашом одлуком и пословником, Покрајинска изборна комисија, прогласила је 13 изборних листа. Избори се одржавају по пропорционалном изборном систему, тајним гласањем за 120 посланичких места", рекао је Маринковић.

Он је најавио да ће наредна конференција за новинаре Покрајинске изборне комисије бити у 14.30, потом још једна у 18.30, а затим након затварања изборних бирачких места, као и да ће се прве информације о излазности знати у 10.30 са пресеком и стањем у 10 часова.

У Златиборском округу гласа око 242,5 хиљада бирача на 541 бирачком месту

У Златиборском округу право гласа на данашњим ванредним парламентарним изборима има 242.603 бирача, а гласа се на 541 бирачком месту.

Сва бирачка места су отворена на време и гласање протиче без проблема, сазнаје Танјуг у градској и општинским изборним комисијама.

Највише бирача има у Граду Ужицу, са општином Севојно, 63.092, а најмање у Косјерићу 9.002.

У односу на последње одржане изборе, у Ужицу право гласа има 642 бирача мање, а у Новој Вароши, која укупно има 12.370 бирача, мање је око 600 бирача.

Упоредо се одржавају и локални избори у Пријепољу, Прибоју и Пожеги.

Балинт Пастор гласао у Суботици, Вујовић на Савском венцу

Вршилац дужности председника Савеза војвођанских Мађара и носилац републичке изборне листе СВМ Балинт Пастор гласао је у Суботици.

Он је гласао на бирачком месту број 13 у МЗ Дудова Шума.

Потпредседник Главног одбора СНС-а Ирена Вујовић гласала је у 8 часова и 50 минута на изборном месту у општини Савски Венац.

Вујовић је кандидат на листи "Александар Вучић - Србија не сме да стане".

Сва бирачка места у Београду отворена на време, без неправилности

Свих 1.180 бирачких места у Београду отворено је у седам сати и није било проблема на почетку рада бирачких одбора, речено је на првој данашњој конференцији за медије Градске изборне комисије.

На конференцији су подсетили да бирачки одбори у просеку имају по 20 чланова, да су у њима сви представници проглашених изборних листа, а у проширеним саставу особе именоване по предлогу посланичких група. Заступљене су све посланичке групе и сви овлашћени подносиоци изборних иста.

На два бирачка места, у Раковици и на Звездари било је мањих проблема, али је то решено договорима чланова бирачких одбора и гласање је кренуло како треба, речено је на конференцији за медије.

Јелена Танасковић гласала на Вождовцу

Министарка пољопривреде, шумарства и водопривреде и функционерка СНС Јелена Танасковић гласала је јутрос у 8.15 часова на бирачком месту 11 на Вождовцу.

Танасковићева је на гласање дошла заједно са сином.

Гласао Милош Јовановић

Један од лидера Српске коалиције НАДА и носилац изборне листе Милош Јовановић гласао је око девет часова у Основној школи Јован Миодраговић на општини Вождовац.

Гужве на прелазима на КиМ,велики број Срба иде да гласа у централну Србију

Први грађани са централног Косова и Метохије јутрос су кренули пут Куршумлије, како би на бирачком месту у оближњој Рачи остварили своје гласачко право на парламентарним изборима у Србији.

Гласао Вучић

Председник Србије Александар Вучић гласао је на бирачком месту у вртићу "Наука за живот" у новобеоградском насељу Белвил.

Чедомир Јовановић гласао на Новом Београду

Носилац листе "Мора другачије" Чедомир Јовановић гласао је око 8.30 сати на бирачком месту ЦМЗ "Ушће" у општини Нови Београд.

Јовановић је на бирачко место број 5 дошао у пратњи супруге и сина.

Срби са КиМ гласају у Рашкој

Шапић гласао на Бежанијској коси

Потпредседник Главног одбора Српске напредне странке и кандидат за градоначелника Београда Александар Шапић гласао је јутрос у 8.25 сати на Новом Београду.

Шапић је гласао у ОШ "Борислав Пекић" на Бежанијској коси, на бирачком месту број 119.

Гласали Весић, Зукорлић и Обрадовић

Носилац листе "Усаме Зукорлић - Уједињени за правду - Странка правде и помирења - Бошњаци Санџака - Томислав Жигманов - Демократски савез Хрвата у Војводини", Усаме Зукорлић гласао је јутрос на бирачком месту 97 у Основној школи "Десанка Максимовић" у Новом Пазару.

Министар грађевинарства, саобраћаја и инфраструктуре и функционер Српске напредне странке Горан Весић гласао је јутрос око 7.20 сати на бирачком месту број 5 у згради Треће београдске гимназије у Београду. Весић је био први бирач на бирачком месту, тако да је уз присуство представника посматрачке мисије ЕУ потписао контролни листић заједно са свим члановима бирачког одбора, јавља Танјуг.

Кандидат за градоначелника Београда испред изборне листе "Србија против насиља" Владимир Обрадовић гласао је данас на Звездари. Обрадовић је на гласање дошао у пратњи супруге.

РИК: Бирачка места отворена на време, на три пријављене мање потешкоће

Сва бирачка места у Србији су отворена су на време јутрос у седам сати, рекао је председник Републичке изборне комисије (РИК) Владимир Димитријевић.

Он је на конференцији за медије рекао да имају информације да је на само два бирачка места било мањих потешкоћа, у Житорађи на бирачким месту 27 промењено је место гласања због нестанка струје, а у Сомбору на бирачким местима 31 и 33 пребачени су у другу просторију јер је пукла цев.

Димитријевић је на првој данашњој конференцији за медије РИК-а подсетио да право гласа има 6.500.666  бирача, а да се гласање обавља на 8.273 бирачких места, од којих су 29 у Заводима за извршење кривичних санкција, а 81 у иностранству у 35 земаља.

Како је додао, бирачки одбори окупили су се на бирачким местима сат времена раније како би припремили све за гласање и они су у обавези да на бирачком месту остану до краја гласања.

Димитријевић је подсетио да је у Србији на снази изборна тишина и то до затварања биралишта у 20 сати. 

"Подсећамо да до тада није дозвољено да се објављују процене резултата избора, не представљају се кандидати, ни њихови изборни програми, нити се грађани позивају да гласају за одређеног кандидата", нагласио је Димитријевић.

Гужва на административном прелазу Мердаре

Срби са Косова и Метохије кренули су на гласање у централну Србију, а на административном прелазу Мердаре формиране су велике колоне аутомобила.

На административном прелазу Јариње формирала се колона возила дуга два километара.

Гласање на више од осам хиљада бирачких места у Србији

Грађани данас до 20 сати гласају на ванредним парламентарним, покрајинским и локалним изборима у 65 општина, а биралишта су отворена у седам сати ујутру.

Први гласачи већ су обавили своју грађанску дужност.

Први гласач у Рачи из Грачанице: Дошао сам да дам свој глас за државу Србију

Први гласач на бирачком месту за општину Приштина Момир Мицић каже да му није било тешко да у раним јутарњим часовима из Грачанице крене за Рачу како би, како је рекао, дао свој глас за државу Србију.

"Очекујемо да победимо, нормално, зато смо и дошли. Поранили смо због славе, Светог Николе и обавеза и да дамо свој глас за државу Србију", рекао је Мицић, а преноси портал "Косово онлајн".

Синиша Мали гласао на Звездари у Београдској пословној школи

Министар финансија и потпредседник Српске напредне странке Синиша Мали гласао је јутрос на Звездари у 7.45 часова.

Мали је гласао на бирачком месту у Београдској пословној школи.

Министарка Дарија Кисић гласала на Звездари

Министарка за бригу о породици и демографију Дарија Кисић гласала је јутрос на парламентарним изборима и изборима за Скупштину града Београда.

Кисић је гласала на бирачком месту броју 32, у Основној школи "Ћирило и Методије" на Звездари.

Ђилас гласао на изборном месту у општини Врачар

Председник Странке слободе и правде Драган Ђилас гласао је у 7 часова и 20 минута на општини Врачар.

Он је гласао на изборном месту у ОШ "Јован Миодраговић".

Ђилас је кандидат листе Србија против насиља - Мирослав Мики Алексић - Мариника Тепић за посланика у Скупштини Србије.

Како се расподељују посланички мандати

Посланици Скупштине Србије бирају се по пропорционалном изборном систему тако што се гласа за изборну листу кандидата у Републици Србији као једној изборној јединици.

Према Закону о избору народних посланика, посланички мандати расподељују се изборним листама сразмерно броју добијених гласова, а број мандата који припада изборним листама утврђује се применом система највећег количника.

Народна скупштина има 250 народних посланика, који се бирају на четири године.
У расподели мандата могу учествовати само изборне листе које су прешле тзв. изборни цензус, односно добиле најмање три одсто гласова од броја бирача који су гласали, подсећа Танјуг. Од овог правила постоје два изузетка.

Први изузетак су изборне листе које имају положај изборне листе националне мањине, а други је ситуација у којој ниједна изборна листа није добила три одсто гласова од броја бирача који су гласали, и тада све изборне листе које су добиле гласове могу учествовати у расподели мандата.

Свакој изборној листи припада број мандата који је сразмеран броју добијених гласова.

Мандати се расподељују применом система највећег количника (тзв. Донтов систем), тако што се укупан број гласова који је добила свака поједина изборна листа подели бројевима од један до 250. Добијени количници разврставају се по величини, а у обзир се узима 250 највећих количника.

Дачић гласао на Савском венцу у Месној заједници Дедиње

Председник Социјалистичке партије Србије Ивица Дачић и носилац листе "Ивица Дачић - премијер Србије" гласао је јутрос око 7.00 сати на бирачком месту у Месној заједници "Дедиње", на београдској општини Савски венац.

Дачић је на бирачко место дошао у пратњи супруге и сина.

Држављани Србије гласаће у 31 земљи, у четири већ гласали

Држављани Србије који живе у иностранству на републичким изборима заказаним за данас имаће прилику да гласају у 31 земљи на 73 бирачка места.

Због временске разлике у САД, Канади, Португалу и Уједињеном Краљевству српски држављани гласали су у суботу на по три бирачка места у САД и Канади, и на по једном у Уједињеном Краљевству и Португалу.

Због разлике у временским зонама у те четири државе гласање се обавља дан раније него у Србији, док ће на свим осталим бирачким местима бити организовано данас од 7 до 20 часова. 

Према подацима РИК-а, за гласање се пријавило 32.216 грађана Србије који живе ван матице.

Гласање ће бити обављано у највећем броју у дипломатско конзуларним представништвима.

У САД су у суботу била отворена три места - у амбасади у Вашингтону и конзулатима у Чикагу и Њујорку, као и у Канади и то у Ванкуверу, Отави и Торонту.

Највише бирачких места - 19 биће отворено у БиХ, затим у Немачкој шест и по пет у Аустрији и Италији.

Срби са централног КиМ кренули на гласање у Куршумлију

Први грађани са централног Косова и Метохије јутрос су кренули пут Куршумлије, како би на бирачком месту у оближњој Рачи остварили своје гласачко право на парламентарним изборима у Србији.

Већ око 6 сати из Лапљег Села код Приштине за Рачу је на гласање организовано кренуло десетак аутомобила и два аутобуса.

На гласање нешто после 7 сати крећу и мештани Грачанице.

Грађани Лепосавића на гласање у Рашку крећу организовано аутобусима у 7 сати, грађани Косовске Митровице у 8 сати, Звечана у 10, а Зубиног Потока у 14 сати.

На парламентарним изборима у Србији право гласа има око 100.000 грађана са Косова и Метохије, који, у зависности од округа у ком живе, гласају у Куршумлији, Врању, Рашки и Тутину.

Приштина није дозволила Србима да гласају на КиМ, тако да ће они гласати у централној Србији.

На гласање са важећом личном картом или пасошем

Бирачка места отворена су у 7 сати, а биће затворена у 20 часова вечерас.

На гласање је потребно понети важећу личну карту или важећи пасош. Није потребно да гласач понесе позив на гласање.

Гласа се у школама, вртићима, али и приватним кућама, угоститељским објектима па и парохијским домовима.

Ђурић гласао у Вашингтону јуче

Амбасадор Србије у САД и потпредседник Српске напредне странке Марко Ђурић гласао је јуче у Амбасади Србије у Вашингтону.

На територији САД, држављани Србије који су се благовремено пријавили за гласање на ванредним парламентарним изборима бирачко право могу остварити данас од 7 до 20 часова по локалном времену на бирачким местима у Вашингтону, Њујорку и Чикагу.

На бирачком списку Амбасаде у Вашингтону налази се 269 регистрованих бирача, у конзулату у Њујорку 330, а у Чикагу 539 држављана Србије.