Има ли места за сумњу: Чему служе контролори и како се утврђују резултати избора
У 20 часова затворена су сва бирачка места, осим оних у којима је евентуално каснио почетак гласања или је дошло до прекида дужег од једног часа. Оно што предстоји јесте утврђивање резултата, а представници Републичке изборне комисије детаљно су објаснили процес на основу ког се спречавају евентуалне неправилности и малверзације.
Прво се отварају гласачке кутије за парламентарне изборе, а тек пошто буду утврђени резултати гласања на парламентарним изборима може да се пређе на утврђивање резултата гласања на покрајинским и локалним изборима, навео је председник Републичке изборне комисије Владимир Димитријевић на конференцији за медије.
Резултате гласања утврђује цео бирачки одбор - стални и проширени - представници и власти и опозиције.
Законом о избору народних посланика дефинисана су посебна јемства за припаднике опозиционих изборних листа у бирачким одборима, и они имају право да буду укључени у све активности бирачких одбора, а нарочито да учествују у примопредаји изборног материјала, разврставању и пребројавању гласачких листића и попуњавају записника о раду одбора.
Након уноса свих резултата и других законом прописаних података у записник о раду бирачког одбора записник потписују сви чланови или заменици чланова бирачког одбора. Сваки члан има право да у записник унесе све своје евентуалне примедбе.
Записник се сачињава у шест идентичних примерака на самокопирајућем папиру, први и други примерак се предају локалној изборној комисији, трећи остаје на бирачком месту на увид јавности, а преостала три се уручују члановима бирачког одбора који су представници три изборне листе које су на том бирачком месту освојиле највећи број гласова.
Представници бирачког одбора након тога одлазе у седиште општине или града где сав изборни материјал предају локалној општинској, односно градској изборној комисији. Сви чланови бирачког одбора имају право да присуствују предаји.
Материјал примају најмање два члана локалне изборне комисије који су именовани на предлог различитих предлагача, али и осталих чланова.
Приликом примопредаје доставља се оригиналан записник о раду бирачког одбора, који се одмах у згради општине скенира и објављује на веб презентацији РИК-а.
Уз записник се обавезно скенирају и прилози са евентуалним примедбама чланова бирачког одбора.
Након тога врши се контрола логичко-рачунске исправности уписаних података, и то уз обавезно присуство члана бирачког одбора, потписују га сви присутни чланови бирачког одбора и локалне изборне комисије, као и представник републичког завода за статистику који уноси резултате из записника.
Све ове радње могу да посматрају и акредитовани посматрачи.
На веб презентацији РИК-а ће се у реалном времену пратити резултати, као и подаци о проценту обрађених гласова. Информације ће се освежавати сваких пет минута.