Србија и Балкан

Црквена кухиња дневно обезбеди 2.000 оброка за сиромашне: Приоритет укинути порез на донацију хране

У 20 земаља ЕУ које су донирање хране уредили на овај начин, готово да нема проблема са бацањем хране
Црквена кухиња дневно обезбеди 2.000 оброка за сиромашне: Приоритет укинути порез на донацију хранеGetty © Peter Summers/Getty Images

Више од 35.000 људи у Србији храни се у народним кухињама, а пола милиона грађана на ивици је сиромаштва, док се истовремено баци или уништи 10 пута више хране него што се донира.

Један од разлога је порез на донацију хране, због чега је приоритет хуманитарних организација у 2024. години да се он укине. Слично је урађено у 20 земаља ЕУ и од тада готово да нема проблема са бацањем хране.

Марко Јовановић из хуманитарне организације "Радост на дар" каже да њихова црквена кухиња обезбеђује дневно више од 2.000 оброка за суграђане који су у тешкој материјалној ситуацији.

"Многи су без крова над главом. Ко жели може да донира храну која је упакована, конзервирана, сви знамо како отприлике то треба да изгледа. То су и пакети уља, брашна шећера, пиринча, пасуља", наводи Јовановић.

До 6. јануара, испред Храма Светог Саве, као и још 36 храмова у престоници, биће подељено 60.000 бадњака, а добровољним прилозима финансираће се црквене кухиње. Могу се донети и топла одећа и обућа.

Владика тимочки Петар Богдановић, члан организације "Верско добротворно старатељство", поручује да љубав јесте давање и жртвовање за другог.

"Колико год наша логика и ум нам говори да треба да будемо себични, да се штитимо, и користољубиви и да нам је други човек непријатељ, Господ нас ослобађа и подучава нас да слободно волимо и да ћемо без обзира на све на крају бити на добитку", истиче владика.

image