Србија и Балкан

Вучевић: Нећемо одустати од обавезног војног рока, питање је колико ће трајати

Министар одбране је нагласио да то није позив за рат, већ разумевање свих безбедносних аспеката геополитичких околности
Вучевић: Нећемо одустати од обавезног војног рока, питање је колико ће трајати© FOTO TANJUG/ MINISTARSTVO ODBRANE / DARIMIR BANDA

Потпредседник Владе Србије и министар одбране Милош Вучевић рекао је за РТС да то министарство и Генералштаб Војске Србије неће одустати од иницијативе за реактивирање обавезног служења војног рока.

"Ми смо доставили званичну иницијативу ка војном кабинету председника државе, председника Републике. Чућемо његова изјашњења, односно, његових сарадника. Након тога иде јавна расправа. Последња инстанца су влада, односно Народна скупштина, нови сазив Народне скупштине", рекао је Вучевић.

Истакао је да остаје питање да ли ће, ако се реактивира, војни рок трајати 100 или 120 дана.

"Наш предлог је најдуже до четири месеца и ми ћемо, наравно, ако држава то прихвати, тражити и један временски оквир да можемо припремити касарне, регрутационе центре за услове за прихват младе војске, нових регрута у складу са савременим околностима живота. Не желимо да вратимо време у седамдесете, осамдесете или деведесете, него да ти момци, будући војници, понос Србије, имају најбоље могуће услове за живот у касарнама", нагласио је Вучевић.

Министар одбране је рекао да је важно нагласити да то није позив за рат, већ разумевање свих безбедносних аспеката геополитичких околности, ситуације у држави, ситуације у региону и пре свега будућности Републике Србије.

Настављају се политички притисци на Србију

Говорећи о ситуацији на Косову и Метохији, Вучевић је оценио да је реалност да се против Срба на КиМ покрећу нови судски поступци за наводне ратне злочине и да се на тај начин целој српској заједници шаље порука да нису пожељни или не могу да остану и опстану на просторима где вековима живе.

"Друго, сигурно је да се настављају свеукупни политички притисци на Републику Србију по питању Kосова и Метохије. Али не само по том питању, ту је и питање односа према Руској Федерацији, покушаји унитаризације Босне и Херцеговине, питање односа у региону. Нимало лак период, пре свега, рекао бих, у наредних шест месеци, а Kосово и Метохија ће бити доминантна тема", истакао је Вучевић.

Како је додао, Београд треба да настави да буде максимално конструктиван, чувајући државне и националне интересе, али и да има јасно дефинисане црвене линије.

Мирослав Лајчак је рекао да очекује да ће Београд и Приштина доћи до договора до краја јануара. Вучевић је оценио и да није реално да се, не до краја јануара, него до краја године постигне нешто што се није постигло деценијама.

На питање какав је маневарски простор Београда у овом тренутку, Вучевић је оценио да је тај простор "површине петопарца".

"Само они који су веома вични геополитици, политици, стратегији па и тактици могу да одрже или сачувају лопту на таквом малом или суженом, скученом маневарском простору", навео је Вучевић.

О формирању владе

Милош Вучевић је рекао да очекује да ће наредних дана Републичка изборна комисија прогласити коначне резултате избора и да онда почиње да тече рок до 30 дана за конституисање Народне скупштине.

"Да ли је то око Сретења, да ли је који дан после Сретења, да не погрешим можда и пре. То је све ствар политичког договора и технички детаљи који не интересују много грађане и не треба. Сигурно је да ћемо у законом предвиђеним роковима, Уставом дефинисаним роковима, конституисати Скупштину и онда да уђемо у разговоре око формирања владе", рекао је Вучевић.

image