Србија и Балкан

Редовни прегледи су кључни: Од рака грлића материце у Србији годишње оболи 1.100 жена

Право на превентивни преглед има свака жена једном годишње, моја основна порука је да га искористе, идите у домове здравља и обавите преглед, истакла је директорка Института "Др Милан Јовановић Батут" Верица Јовановић
Редовни прегледи су кључни: Од рака грлића материце у Србији годишње оболи 1.100 женаGetty © Photo by Michael Ciaglo/Getty Images

Према подацима регистра за рак Института за јавно здравље Србије "Др Милан Јовановић Батут" у Србији се сваке године у просеку региструје 1.100 жена новооболелих од рака грлића материце, а живот изгуби 447 жена, речено је данас на конференцији у Београду где је поручено да су редовни прегледи кључни да би се болест на време открила и успешно излечила.

Европска недеља превенције рака грлића материце обележава се ове године од данас до 28. јануара, а директорка Института "Др Милан Јовановић Батут" Верица Јовановић указала је да у Србији сваког дана три жене оболе од рака грлића материце, а да свакога дана једна жена изгуби живот и нагласила да су примарна и секундарна превенција важне у борби против те болести.

"Задатак свих нас је да поред примарне превенције која подразумева ХПВ вакцинацију промовишемо и приближимо значај ове вакцинације родитељима. Да знамо да се као препоручена вакцинација за време систематских прегледа када се прима вакцинација против дифтерије и тетануса у завршном разреду основних школа може примити управо и ХПВ вакцина", рекла је Јовановићева.

Она је истакла да је вакцинацијом против ХПВ вируса од јуна 2022. године до данас вакцинисано 31.309 деце, од чега 77 одсто девојчица, али да треба радити на промовисању вакцинације и код дечака, јер је безбедна и спречава пренос те инфекције и код једног и код другог пола.

Она је истакла да је обавеза и Канцеларије за скрининг Института за јавно здравље Србије, Републичког фонда за здравствено осигурање и Министарства здравља да се организација пружања здравствене заштите у области скрининга модификује и да се што више приближи женама које треба да обаве свој превентивни преглед.

"Право на превентивни преглед има свака жена једном годишње, моја основна порука је да га искористе, идите у домове здравља и обавите преглед.

Интензивираћемо позиве за организовани скрининг рака грлића материце. Радићемо на укључивању што већег броја општина на територији Србије и обезбедити начин да се дође на превентивни преглед без чекања", рекла је Јовановић.

Весна Вуковић Којовић из Републичког фонда за здравствено осигурање (РФЗО) подсетила је да је од јуна 2022. године по први пут обезбеђена вакцина за девојчице и дечаке од 9 до 19 година, на терет средстава обавезног здравственог осигурања.

"Бројеви које имамо указују на пораст повећања броја вакцинисане деце. Утрошене су око 64.000 дозе ове вакцине, а РФЗО је до овог тренутка већ обезбедио око 97.000 доза, што значи да увек има та тзв. златна резерва која је потребна када говоримо о имунизацији и за то је издвојено око 10,7 милиона евра", рекла је Вуковић Којовић.

Додала је да је циљ РФЗО да се што више омасови поступак имунизације деце.
Навела је и да је рак грлића материце веома малигно обољење, али да може у највећем броју случајева да се успешно спречи.

Из Сектора за јавно здравље Министарства здравља Славица Јефтић рекла је да ће све активности у циљу превенције рака грлића материце, а које је ресорно министарство до сада предузимало, бити настављене и додала да подржавају програм скрининга и програм превенције.

"Сви заједно треба да радимо пре свега на јавно-здравственом просвећивању наших жена, а након тога и да организационо подржимо све започете активности", рекла је она.

Начелник Службе за здравствену заштиту деце из Дома здравља "Др Симо Милошевић" Јелена Митровић навела је да је вакцина против ХПВ вируса, коју деца у узрасту од 9 до 19 година примају код педијатра, потпуно безбедна и да до сада нису пронађене никакве нежељене реакције.

Из Удружења за борбу против рака јајника и грлића материце "Проговори" Горица Ђокић навела је да је потребно да се додатно ради на подизању свести о значају имунизације али и на оснаживању скрининга, јер то може да промени постојећу статистику.

"О оваквим темама треба говорити 365 дана у години. Треба сви заједно да радимо на томе да подигнемо свест, јер је здравствена култура веома ниска , а једном годишње свако од нас може да издвоји време за преглед", рекла је она.

image