Француска и Немачка супротно о одлуци Приштине о забрани динара на КиМ
Амбасадор Француске у Приштини Оливије Геро изјавио је да су земље Квинте затражиле од Приштине суспензију одлуке Централне банке Косова која забрањује употребу динара и дефинише евро као једину валуту за готовинско плаћање, док је његов немачки колега Јерн Роде рекао да нису критиковале одлуку Центране банке о забрани динара на Косову већ начин њене имплементације.
"Захтев који смо поставили, ми и земље Квинте, јесте да направимо транзицију пре него што се ова уредба примени. Требало би да буде више консултација и информација пре него што се примени. Позивамо на суспензију ове уредбе ради правилног информисања становништва, и могућности изналажења могућих техничких решења", рекао је Геро гостујући на РТВ Дукађини.
Француски амбасадор је навео да је важно да обе стране седну и разговарају о техничким питањима примене уредбе ЦБК истичући да је то једини начин за решавање новонастале ситуације.
"Мислим да је важно за све да, упркос техничким детаљима, говоримо о пензијама, платама и правилном функционисању школа и болница које је користила српска заједница у овој земљи. Уредба ЦБК-а има за циљ да има већу транспарентност и ми то подржавамо, међутим она има потенцијал директног утицаја на то како ће ова заједница деловати, како ће ти људи примати своје пензије, желели бисмо да имамо више консултација пре имплементације истог и шире информације за људе, говоримо о конкретним питањима која погађају велики део људи", рекао је Геро.
Он је навео да је влада тзв. Косова морала да, пре свега, пронађе одговарајући начин да не забрани трансфер средстава.
"Влада Косова, као што демократске владе имају моћ да доносе клаузуле, када су ствари забрањене, мора да тражи и пронађе начине да ствари које предлажу не забрањују друге ствари, као што су трансфери новца. Треба разговарати са људима на које имају директан утицај, прави канал је да се води дијалог", нагласио је француски амбасадор.
Геро је поновио захтев земаља Квинте рекавши да и Француска такође очекује да Косово испуни своје обавезе и настави даље са формирањем Заједнице српских општина.
Он је оценио да не види боље решење у нормализацији односа Београда и Приштине од француско-немачког плана.
"Овде не видим никакво друго решење осим француско-немачког плана. То је решење које је предложено у септембру 2022. године и о коме се разговарало и коначно изашло у фебруару 2023. и као што је Јерн Роде (амбасадор Немачке у Приштини) рекао да је дало много предности за Косово, боље односе, територијални интегритет, чланство у међународним организацијама и друге ствари за шта се Косово борило годинама", рекао је Геро.
Он је навео и да је предлог нацрта ЗСО добар.
"Не само да мислим да је то добар нацрт, мислим да се и влада слаже, јер је премијер изразио спремност да прихвати ако је то део пакета, није предложио никакве измене, не мислим да је нацрт лош. Овај документ не даје овлашћења поред општина. Написан је такав какав јесте и односи се на испуњавање њихових овлашћења које поседују, потпуно је легалан. Чекамо Удружење са Косова, а то је следећи члан који говори о Српској православној цркви. Морамо да наставимо даље за интерес Косова", рекао је Геро.
Немачки амбасадор: Нисмо критиковали одлуку већ начин примене
С друге стране, амбасадор Немачке на Косову Јерн Роде изјавио је за РТВ Дукађини да земље Квинте нису критиковале одлуку Центране банке о забрани динара на Косову већ начин њене имплементације.
Роде је рекао да су за спровођење одлуке били потребни додатни разговори како не би дошло до ескалације ситуације.
"Ово је урађено на начин на који није требало да буде урађено. Грађане треба информисати. Ми не критикујемо одлуку ЦБК, већ начин на који се проводи, јер грађани нису били информисани. Имамо дијалог, нема потребе за додатним захтевима и тензијама", указао је Роде.
Додаје да је један од начина за решавање овог питања договор ЦБК и Народне банке Србије.
"Увек причамо о европским стандардима а добро управљање је један од начина. Употреба динара је већ неко време проблем, Србија треба да се ангажује око тог питања и трансфера евра и за то би требало да постоји начин. Две банке би требале разговарати у оквиру дијалога и решити то питање као што смо решили питање регистарских ознака, енергетике и друго", додао је Роде.
Роде каже да је оптимиста да ће превладати компромис и рационалност.
"Оптимиста сам и надам се да ће превладати компромис и рационалност и Уверени смо да је ово техничко питање и тако ћемо га и третирати, добро је имати јасне инструкције, јасне рокове, шта ће се дешавати и када и тада ће јавност бити боље информисана. Прочитао сам у новинама да ће Срби блокирати путеве, то су тензије а сада није време за то, потребан нам је дијалог", додао је он.