Србија и Балкан

Српске научнице добитнице најзначајније регионалне награде у медицини

Награђена постигнућа у истраживању потенцијалне улоге токсичних метала, кадмијума и олова, у настанку рака тестиса, и лечењу болести жуте мрље ока
Српске научнице добитнице најзначајније регионалне награде у медициниGetty © Photo by Costfoto/NurPhoto via Getty Images

Најпрестижнију регионалну награду у медицини "International Medis Awards for Medical Research", која се деценију додељује за највећа истраживачка достигнућа лекара и фармацеута из држава средње и источне Европе, освојиле су две научнице из Србије – дипломирани фармацеут Милена Анђелковић из Косовске Митровице и офталмолог доц. др Маја Живковић из Ниша.

Милена Анђелковић, научни сарадник на Катедри за токсикологију Фармацеутског факултета Универзитета у Београду, конкурисала је научним радом који се базира на истраживању потенцијалне улоге токсичних метала, кадмијума и олова, у настанку карцинома тестиса.

"Део рада који се базирао на сакупљања узорака људских остатака трајао је три године. Обрада података, публикације, као и израда саме докторске дисертације, знатно дуже", навела је др сц. Милена Анђелковић.

Научни рад доц. др Маја Живковић, офталмолога из Универзитетског Клиничког центра у Нишу и доцента на Медицинском факултету у Нишу, бави се лечењем болести жуте мрље ока.

"Жута мрља је један од најважнијих делова ока, заслужан за наш добар вид. Нажалост, колико год се борили, један од најчешћих узрока слепила је сенилна (старачка) дегенерација жуте мрље. Моје истраживање је било фокусирано на најсавременије лечење те болести", објаснила је доц. др Живковић.

За учешће у десетом "International Medis Awards" могли су да се пријаве лекари и фармацеути који су своје научноистраживачке радове објавили у угледним научним публикацијама са фактором утицаја вишим од 1.500.

Финалисти из Србије су били истраживачи из области фармације дипл. фарм. Милена Анђелковић, офталмологије доц. др Маја Живковић и реуматологије проф. др Ана Банко, чији су радови објављени у престижним светским научним часописима.

За награду за најбољи истраживачки рад такмичили су се лекари и фармацеути из Аустрије, Босне и Херцеговине, Бугарске, Црне Горе, Хрватске, Мађарске, Северне Македоније, Словеније и Србије. Комисија је ове године прегледала 242 научноистраживачка рада.

image