Ескобар: Имамо проблем са Куртијем
Заменика помоћника државног секретара САД за Западни Балкан Габријел Ескобар изјавио је данас да САД имају проблем у комуникацији са премијером привремених приштинских институција Аљбином Куртијем, као и Европска унија, НАТО, Велика Британија, али и многи други попут Албаније и Северне Македоније.
Он је то рекао на онлајн конференцији за новинаре на питање да ли САД и даље виде Приштину као партнера.
"Партнерство САД и народа Косова не зависе од једног човека или странке, али имамо проблем у комуникацији са Куртији. Имали смо, уживали у веома, веома блиском партнерству са Косовом у прошлости. Веома бисмо волели да се тај однос врати на онај какав је био пре", рекао је Ескобар.
На питање о Заједници српских општина, Ескобар је рекао да Приштина никада није рекла да ли прихвата предлог статута ЗСО који је предложила Европска унија, као и да је САД тешко да разуме зашто то не чине.
"Желим да поновим, ЗСО не би била друга Република Српска. То не би била држава у држави. У статуту који дозвољава извршну власт, извршну власт или било шта што би могло да створи уставна или функционална питања за Косово. То је једноставно прилика за општине са српском већином, да координирају пружање општинских услуга на српском језику за грађане Косова. То је то. И то је правно обавезујуће. Тако да смо чули много различитих разлога зашто то није поднето или зашто није напредовало, ниједан не прихватамо. Требало би да се крене даље", рекао је Ескобар.
Он је додао да се САД залаже за то да дође до наставак дијалога, као и да нема алтернативе дијалогу и позвао Београд и Приштину да поштују договорено у Бриселу и да спроводе договорено у доброј вољи и спрече провокације.
"То је и разлог мог путовања на Косово", рекао је Ескобар.
Он је казао да сутра путује на Косово.
"Након тога путујем и у Црну Гору где ћу разговарати са руководством те земље о НАТО-у и европском путу".
Ескобар се осврнуо на изјаву амбасадора САД у Приштини Џефрија Ховенијера да је тренутно тешко за САД да се залаже за Приштину у међународној арени.
"Пут ка ЕУ и НАТО води преко пет земаља које нису признале Косово. Те земље би желеле да виде напредак по свим питањима која су обухваћена дијалогом који води ЕУ. Игнорисањем дијалога Косово игнорише европске партнере и немогуће је да убедимо да напредују у даљој интеграцији Косова. Веома сам забринут што Косово не чује америчку понуду за партнерство за даље и брже померања интеграције", рекао је Ескобар.
Одлука ЦБК о динару катастрофална
Специјални изасланик САД за Западни Балкан назвао је катастрофалном одлуку такозване Централне банке Косова о укидању динара и позвао владу у Приштини да сарађује са међународном заједницом како би се пронашло решење за такву одлуку.
Он је позвао владу у Приштини да озбиљно схвати забринутост међународне заједнице о третману мањина на територији КиМ.
"Потребна нам је да Влада Косова сарађује са међународном заједницом да помогне у проналажењу решења за ову, рекао бих, катастрофалну одлуку, па чак и некомпетентну одлуку о спровођењу одлуке која је створила хаос у економији Косова", рекао је Ескобар.
Он је истакао да постоји много извештаја о потешкоћама са којима се суочавају грађани на КиМ, који зависе од социјалних исплата из Србије, и набројао пет разлога због којих су САД забринуте у вези са доношењем одлуке такозване Централне банке Косова.
"Један је брзина којом је спроведена", рекао је Ескобар нагласивши да се не ради о легитимности одлуке, већ о њеној имплементацији.
У том контексту указао је на пример Француске којој је требало скоро годину дана да уведе евро, док су, истакао је Ескобар, на северу КиМ хтели да спроведу одлуку за мање од три недеље.
Ескобар је истакао и да влада у Приштини није пружила никакву алтернативу људима да приме своје исплате.
"Ти људи зависе од исплата, и они треба да их примају, имају право на њих", нагласио је Ескобар.
Навео је и да није било контакта са заједницама на које је утицала одлука тзв. ЦБК због чега су многи који су њоме погођени "остављени да нагађају шта је следец́и корак".
Ескобар је међу разлозима навео и да је Приштина, две недеље пре објављивања ове одлуке, договорила у Скопљу на самиту Западног Балкана и ЕУ да ће постојати механизам за плаћање до краја године, што, нагласио је, значи да, да је Приштина сачекала, меганизам плаћања за транспарентна електронска плац́ања био би решен.
"И пети разлог је био да смо се борили да натерамо Косово да дозволи међународној заједници да помогне у пружању техничке помоћи у проналажењу решења за ово питање", нагласио је Ескобар.