Одложено суђење Кецмановићима: Адвокат породице Дукић поставља два круцијална питања
У Вишем суду у Београду данас је за 17. мај одложен парнични поступак против оца, мајке и дечака који је 3. маја прошле године у Основној школи "Владислав Рибникар" убио девет ученика и чувара те школе.
Суђење је одложено због изостанка оптужених В. и М. Кецмановић, који су одлучили да најпре изнесу одбрану у кривичном поступку. За данашње суђење било је предвиђано њихово саслушање.
Њихов пуномоћник Марина Ивеља пренела је да Кецмановићи сматрају да би сведочење у парничном поступку компромитовало њихову одбрану у кривичном поступку који је затворен за јавност, а наставља се 1. априла.
За следеће суђење позвана су четири сведока, који су у време кривичног догађаја били запослени у основној школи Владислав Рибникар.
Пуномоћник породице Дукић тражио је да заменик државног правобраниоца достави суду оружани лист који је издат Кецмановићу за држање и ношење оружја, односно да ли је уопште имао дозволу.
Затражено је и да се достави документација о разлозима из којих је Владимир Кецмановић ослобођен од служења војног рока.
Након суђења, пуномоћник породице Дукић, Снежана Дуњић новинарима је рекла да је чудно што се након 10 месеци и даље поставља питање да ли је Кецмановић имао дозволу за држање и ношење оружја.
Дуњић је навела и да је данас заменик државног правобраниоца доставио сет документације, међу којима је потврда о оружаном листу, док самог оружаног листа физички нема.
"Чудно је што ми још увек не знамо разлоге ослобађања Кецмановића од служења војног рока, што сматрам да је врло битно, имајућу у виду да је реч о особи која има дозволу да држи толику количину оружја и битно је по ком основу је њему дато да држи то наоружање", рекла је Дуњић.
Суд ће одлучивати о тужби и тек по окончању парничног поступка ће донети одлуку да ли у потпуности или делимично прихвата тужбени захтев породица, или га евентуално одбија.
Тужба је поднета у парничном поступку због накнаде нематеријалне штете за претрпљене душевне болове услед смрти блиског лица, као и на име претрпљеног страха.
Овом тужбом је затражена и новчана рента, односно будуће давање одређеног износа новца од дана пресуђења па док за то трају услови и то на име будуће нематеријалне штете за претрпљене душевне болове услед смрти блиског лица.
Суд је раније одредио, у односу на оца дечака, привремене мере забране располагања и отуђења имовине у кривичном поступку који се води против њега, а према мајци у парничном поступку.
У парничном поступку против дечакове мајке Виши суд у Београду донео је решење о привременој мери у односу на имовину у њеном власништву, односно да је блокирана за продају и изнајмљивање.
Пред Вишим судом у Београду недавно је почео и кривични поступак против оца и мајке дечака, као и инструктора и власника стрељачког клуба у којем је, како се сумња, К.К. учио да пуца, док је малолетник кривично неодговоран јер у тренутку масакра није навршио 14 година.
Поред овог парничног поступка води се још један по тужби 27 чланова породице убијених, а недавно је и наставница која је тешко рањена у пуцњави поднела тужбу против родитеља дечака.