Србија и Балкан

Умро најдуговечнији хрватски шпијун - Јосип Манолић, бивши председник хрватске владе

Манолић је у хрватској јавности сматран за контроверзу личност, оптуживан и да је у затвору отровао кардинала Степинца, што је он порицао
Умро најдуговечнији хрватски шпијун - Јосип Манолић, бивши председник хрватске владе© Принтскрин ХРТ: Недељом у два

Бивши председник хрватске Владе и најпознатији хрватски шпијун Јосип Манолић преминуо је у 105. години живота, пренела је хрватска штампа.

Манолић је у јавности сматран контроверзном личношћу. Био је деценијама припадник Удбе, тајне комунистичке полиције.

Рођен је 22. марта 1920. у Калиновцу. Био је учесник партизанског покрета. У октобру 1944. године именован је за начелника Озне у Бјеловару.

Године 1946. отишао је у Загреб, као начелник Сектора за извршење казнених санкција у Секретаријату за унутрашње послове. Налазио се у пратњи кардинала Алојзија Степинца приликом његовог одласка у затвор у Лепоглави.

Манолић је касније отпуживан да је отровао Степинца, што је он порицао. "Није било никаквог тровања Степинца", изјавио је касније. "Он је имао статус повлашћеног затвореника, за кога нису важили правилници и закони тадашње о поступању са затвореницима."

Са будућим председником независне Хрватске Фрањом Туђманом упознао се 1942. године и ускоро се са њим спријатељио.

После националиситчког покрета Маспок у Хрватској 1972. је пензионисан.

Године 1990. је са Туђманом основао Хрватску демократску заједницу (ХДЗ), чији је био потпредседник.

Након избора 1990. постао је председник Владе Републике Хрватске, а 1991. шеф Канцеларије за заштиту уставног поретка.

Касније  је изјавио да се са Туђманом разишао поводом питања Босне и Херцеговине: "То је била тачка разилажења", рекао је Манолић. "Постојала је струја у БиХ која нас је стално вукла у сукоб с Муслиманима. Наш главни непријатељ била је Милошевићева Србија и ЈНА."

Године 1994. је изашао из ХДЗ-а и са Стејапном Месићем основао странку Хрватски независни демократи (ХНД), која није постигла успех на изборима.

Манолић је у процесу против шесторице бивших челника Хрватске Републике Херцег Босне сведочио у Хашком суду као сведок тужилаштва.

Наредних година се Манолић стално појављивао у хрватским медијима, углавном се сукобљавајући са хадезеовцима. За бившег премијера Томислава Карамарка је године 2015. изјавио да је био обавештајац Удбе, због чега га је Карамарко тужио, али је Манолић на суду ослобођен кривице.

И његов приватни живот је привлачио пажњу јавности, рецимо када се у 97. години венчао са другом супругом Мирјаном.  

Овај хрватски политичар је млађим генерацијама постао познат углавном захваљујући друштвеним мрежама. Његова "Фејсбук" страница је својевремено имала више од 10.000 пратилаца.

image