На југу Србије противзаконито истакнуте албанске заставе
Локaлне власти у Бујановцу и Прешеву крше законе Републике Србије и држави у којој живе шаљу сепаратистичке поруке истицањем албанске заставе на зграде општина.
Оно што "боде очи" је сама чињеница да челници општина нису много марили о закону, као ни о правилима истицања заставе друге државе.
На балкон зграде општинске управе у Бујановцу, поред заставе Србије и Европске уније, албанску заставу поставио је председник општине Нагип Арифи, преноси Радио-телевизија Србије.
Закон о изгледу грба, заставе и химне Републике Србије јасно предвиђа у којим случајевима и како се може истицати званична застава друге државе.
"Ако се застава Републике Србије истиче заједно са две друге заставе, застава Републике Србије налази се у средини", пише у Закону у члану 30. који се тиче истицања државне заставе са заставама других држава или институција.
Овај члан закона је у колизији са оним што је председник општине Нагип Арифи учинио у Бујановцу, будући да је у средини застава ЕУ, док је застава Републике Србије са леве стране, а заставу Албаније је поставио са десне (када сте лицем окренути према заставама).
Према Члану 41 Закона о изгледу грба, заставе и химне Републике Србије "Новчаном казном од 50.000 до 500.000 динара казниће се за прекршај правно лице" које на непримерен начин употреби једно од три обележја Републике Србије.
Сепаратистичке тежње Албанаца на југу Србије
"Прешевска долина" је сепаратистички политички термин који користе Албанци за две општине на југу Србије - Бујановац и Прешево, којима се некада додаје и Медвеђа.
Сепаратисти "Прешевски долину" назвају и "источно Косово" и покушавају да противуставно оцепе те општине и припоје их самопроглашеном Косову.
Све те сепаратистичке тежње заправо су, само део ширег плана о формирању јединствене државе Албанаца тзв. "велике Албаније", која би се, поред територије Србије простирала још и преко Северне Македоније, дела Црне Горе и Грчке.
Према извјештају "Галуп Балкан Монитора" из 2010. године, идеју "велике Албаније" подржава већина Албанаца: у Албанији 63%, на Kосову и Метохији 81% и у Северној Македонији 53% испитаника.
Заставе Албаније истакнуте су и дан раније у општинама са српском већином на КиМ, и то на објекте пред Српске православне цркве, као и на објекте у чијој близини живе Срби.
Истицање црвено-црних застава у Kлокоту уочи обележавања Дана заставе Албаније, још један је покушај застрашивања српског народа у том делу наше јужне покрајине, саопштила је Kанцеларија за KиМ.
Kанцеларија за KиМ наводи са заставе Албаније немају шта да траже покрај српских кућа у Kосовском Поморављу и Цркве Светог Петра и Павла и зато се ово неумесно "декорисање" не може протумачити другачије него као провокација и још један корак ка стварању "велике Албаније".
"Подсећамо да је Црква Светог Петра и Павла прошле године обијена и опљачкана на Задушнице, чиме је Србима јасно поручено да им је ускраћено чак и право да, у складу са хришћанским обичајима, оплакују своје мртве", саопштено је из Kанцеларије за KиМ.