Србија и Балкан

Рингишпил између разоноде и повреде: Колико су места забаве безбедна за најмлађе и ко их контролише

После несреће у Куршумлији, покренута иницијатива да се формира комисија која ће у року од два до три месеца направити план и инструкцију како ће се убудуће контролисати фирме и инжењери који ће давати дозволе за рад
Рингишпил између разоноде и повреде: Колико су места забаве безбедна за најмлађе и ко их контролишеwww.globallookpress.com © Ph Claudio Mangiarotti

После инцидента у Куршумлији, у којем је тринаесторо деце повређено када се срушио рингишпил у луна парку, у јавности се још једном отворило питање колико су места забаве безбедна за најмлађе.

Александар Жупањевац, власник луна парка објаснио је за РТС да власници добијају атест од фирми које контролишу градилишта да су способни за рад, који важи годину дана, те да им потом локална самоуправа даје сагласност.

Жупањевац, међутим, указује на проблем што не постоји посебна институција која ће се бавити безбедношћу луна паркова.

"Покренули смо, после несреће у Куршумлији, са Владом и Градом Београдом иницијативу да се формира комисија која ће у року од два до три месеца направити план и инструкцију како ће се контролисати фирме и инжењери који ће давати дозволе за рад", најављује Жупањевац.

Жупањевац сматра да је за несрећу на рингишпилу у Крушумлији крив искључиво власник луна парка, као и да се незгоде у луна парковима углавном дешавају у мањим местима, где је упитна њихова контрола.

"Безбедност старих игралишта између лоше и катастрофалне"

Ђорђе Гавриловић из новосадског Института за заштиту на раду рекао је да је безбедност дечјих игралишта недовољно добра, с обзиром на правилник о њиховој сигурности, који је уведен пре шест година.

"Ниво безбедности нових игралишта је задовољавајући, али не увек, а главни разлог је изостанак одржавања власника, редовних прегледа именованих тела, као и надзора од надлежних инспекција. Безбедност старих игралишта, која су постављена пре почетка примене правилника, иде од лошег ка катастрофалном", указује Гавриловић.

Према његовим речима, за повреде настале на игралиштима одговоран је њихов власник, али је потребно подићи свест о безбедности код јавности, као и надлежних.

image