Вучевић: Србија најбољи пример развоја инфраструктуре дуж "Појаса и пута"

Председник Владе Србије Милош Вучевић је рекао да челично пријатељство Србије и Кине представља темељ заједнице две земље за заједничку будућност

Председник Владе Србије Милош Вучевић отворио је данас четврту конференцију "Тхинк-Танк" Института за појас и пут и том приликом је поручио да Србија представља најбољи пример развоја инфраструктуре у оквиру Иницијативе "Појас и пут" и да челично пријатељство Србије и Кине представља темељ заједнице две земље за заједничку будућност.

"Србија и Кина имају врло јасан план и жељу да наставе сарадњу кроз заједничку будућност на равноправним основама", изјавио је Вучевић на отварању Конференције, која се у Палати Србија одржава под покровитељством Владе Републике Србије и амбасаде Народне Републике Кине у Србији.

Подсетио је на недавни сусрет кинеског председника Си Ђинпинга и председника Србије Александра Вучића и поруке о челичном пријатељству Србије и Кине које су државници послали.

Подсетио је да је на Трећем форуму "Појас и пут" у Пекингу прошле године потписан Споразум о слободној трговини између две земље, што је истакао као најважнији документ који ће убрзати развој српске привреде.

Додао је да је приликом последња два сусрета председника Вучића и Сија потписано скоро 50 докумената и истакао да је Меморандум о разумевању и успостављању координационог механизма за праћење и имплементацију средњорочног акционог плана о заједничкој изградњи Иницијативе "Појас и пут", који је потписан прошле године, за Србију врло важан.

"За нас је посебно значајно што је Србија једна од 28 земаља оснивача Иницијативе Појас и пут", навео је Вучевић.

Истакао је да у оваквим геополитичким околностима веома важно што на Конференцији присуствују представници 15 земаља са четири континента и поручио је да Србија увек посвећује велику пажњу скуповима оваквог формата.

Подсетио је да су Институт за појас и пут основали Влада Србије, Универзитет у Новом Саду, Привредна комора Србије и кинеске компаније које послују у Србији и навео да је у споју привреде, образовања и политичког деловања кључ напретка у свакој сфери.
Вучевић је навео да осим челичног пријатељства, српски и кинески народ повезује проливена крв, јер су у НАТО агресији страдала оба народа.

Поручио је учесницима Конференције да су у Србији увек добродошли и пожелео им срећу у раду.

"Да заједно градимо свет равноправних народа, за који је Србија, на шта смо поносни, дала велике жртве", закључио је Вучевић.

Амбасадор Ли Минг: Визија постала стварност

Конференцију је заједно са премијером Вучевићем отворио амбасадор Народне Републике Кине у Србији Ли Минг, који је том приликом оценио да је посета председника Сија Београду протекла врло успешно и додао да је та посета основа за још боље односе.

Подсетио је да је 2013. године председник Си предложио Иницијативу "Појас и пут".

"Током протеклих 10 година иницијатива 'Појас и пут' се из визије претворила у стварност и достигла конкретне и реалне резултате", поручио је Ли.

Говорећи о значају градње саобраћајница, навео је кинеску изреку која каже "ако желите да се обогатите, градите путеве".

Додао је је да ће сајам "ЕКСПО 2027" бити подстицај, како за Србију, тако и за Кину и оценио да темељни разлог успеха кинеско-српске сарадње у Иницијативи лежи у односу двојице председника и поверењу које две земље имају међусобно.

Подсетио је да постоји једна Кина и да је Тајван део Кине, као и да је Србија уважила то и чврсто стала на страну међународног права и правде. Додао је да ће Кина увек подржати суверенитет и територијални интегритет Србије.