Свет

Сателитски програм ЕУ далеко од тога да достигне Масков "старлинк"

Прекорачење рокова, повлачење сателитских компанија, додатно финансирање, само су неки од проблема због који је програм ИРИС² на танком леду
Сателитски програм ЕУ далеко од тога да достигне Масков "старлинк"Getty © NurPhoto / Contributor

Када је у питању покушај Европске уније да надмаши сателитски систем Илона Маска, проблем није само незграпни акроним (ИРИС²) иза којег се крије Инфраструктура за отпорност, међусобну повезаност и безбедност путем сателита.

Сателитски програм ЕУ суочава се са прекорачењем трошкова, све већим кашњењима и све жустријим споровима између Европске комисије и индустријских титана који покушавају да га изграде, пише "Политико".

Првобитно се очекивало да ће изградња војног сателитског система који би користиле европске војске и обавештајне агенције, поред цивила гладних гигабајта, коштати око шест милијарди евра. Та бројка је у најновијим предлозима порасла на 11,4 милијарде евра, према речима тројице званичника који су желели да остану анонимни с обзиром на осетљивост теме.

Додатни проблеми пројекта је што се и "Ербас" и "Талес аленија спејс" повлаче из конзорцијума "Спејсрајз" у чијем су оснивању учествовали.

"Спејсрајз", који окупља телекомуникационе оператере и сателитске компаније, планира да развије и затим наредних 12 година води ИРИС² у оквиру јавно-приватног партнерства.

Уместо да предводе конзорцијум, произвођачи сателита ће се фокусирати на производњу технологије као главни извођачи, рекао је Мајкл Шоелхорн, који води одбрамбени и свемирски сектор "Ербаса".

Након низа прекорачених рокова, Европска комисија дала је конзорцијуму "Спејсрајз" рок до 2. септембра да доведе ствари у ред и поднесе измењени предлог.

Ако Комисија пристане на нови нацрт, са ИРИС² који ће се састојати од стотина малих сателита лоцираних у више орбита, онда би тим за процену тендера ЕУ могао да одложи програм до 25. септембра.

То би омогућило да се уговори потпишу у првој половини октобра, само неколико недеља пре краја мандата актуелне Европске комисије, наводи се у нацрту распореда у који је "Политико" имао увид.

Такав преокрет би био олакшање за комесара за унутрашње тржиште Тјерија Бретона, који је од ИРИС² направио пројекат до којег му је лично стало. Он би тада могао да представи уговоре пре него што му у новембру истекне садашњи мандат у ЕК.

Али треба решити претходно огромне проблеме.

Иако "Спејсикс" има хиљаде "старлинк" сателита у орбити, званичници упознати са програмом ИРИС² кажу да практично нема шансе да ће систем ЕУ ове године преносити услуге на Земљу, како је планирано, користећи постојеће комерцијалне сателите, или да буде у потпуности оперативан до 2027. како је обећано.

Та кашњења су такође проблем с обзиром на конкуренцију за спектар и слотове у ниској орбити Земље - опсегу свемира најближем Земљи где се мега сазвежђа сателита, као што је "старлинк", брзо граде.

"Ако програм касни, могли бисмо изгубити додељивање спектра, а 'Спејсикс" или нека кинеска компанија би га могли користити уместо нас", рекао је један од званичника који није именован.

Такође, постоји рупа у финансијском плану програма.

Од садашњих пројектованих трошкова од 11,4 милијарде евра, конзорцијум "Спејсрајз" би обезбедио око 4,4 милијарде евра од три укључена сателитска оператера (СЕС, Еутелсат и Хиспасат), са 2,4 милијарде евра већ додељених из разних каса ЕУ и Европске свемирске агенције која би учествовала са око 600 милиона евра.

То би могло оставити отприлике четири милијарде евра недостајућег финансирања за ИРИС² које ће морати негде да се нађе ако се програм икада заврши. 

Проблеми са финансирањем и покретањем свемирских програма ЕУ нису ништа ново: било је сличних проблема са гео-навигационим системом "Галилео" и мрежом за посматрање Земље "Коперник", али оба су сада изузетно успешни системи.

"Као и за сваки водећи свемирски пројекат ЕУ, све ће бити финансирано", рекао је званичник ЕУ, инсистирајући да је обезбеђивање финансирања ИРИС² после 2027. увек било део плана.

Ипак, очекивани финансијски захтеви за завршетак ИРИС² су много већи од износа који се првобитно очекивао, рекли су званичници упознати са разговорима.

Сукоб у Украјини првобитно је помогао да се оправда покретање ИРИС² с обзиром на важност сателитских комуникационих система у првим месецима након почетка конфликта. Али жеља да се ојачају одбрамбени капацитети, могла би да доведе до невољности да се плаћа и за мега сателитски систем.

Европска свемирска агенција, која делује као техничка рука на великим сателитским програмима ЕУ као што су "Галилео" и "Коперник", одбила је да коментарише да ли ће следеће године тражити значајно додатно финансирање за ИРИС² од земаља чланица ЕУ.

Велике земље су већ јасно изразиле своју забринутост.

Немачки вицеканцелар Роберт Хабек рекао је у оштром писму Бретону раније ове године да "превелики" програм ИРИС² треба ставити на лед и поново размотрити.

Ако до јесени не буде постигнут договор између конзорцијума "Спејсрајз" и Европске комисије, онда ће идеја о изградњи и функционисању ИРИС² као јавно-приватног партнерства вероватно морати да се у потпуности преиспита, рекла су двојица званичника.

image