Свет

Адио војној неутралности: Швајцарска се придружује "војном шенгену"

Програмом "војне мобилности" циљ је да се поједностави процес коришћења цивилне логистичке инфраструктуре у интересу приоритетног транспорта војне опреме и НАТО особља
Адио војној неутралности: Швајцарска се придружује "војном шенгену"© Sean Gallup/Getty Images

Швајцарска тражи да се придружи пројекту "војне мобилности" ЕУ, који има за циљ да олакша кретање трупа и војне опреме преко европске територије, наводи се у саопштењу објављеном на сајту Савезног већа.

"Савезно веће је 21. августа 2024. одобрило учешће Швајцарске у два пројекта ЕУ 'Стална структурисана сарадња у области безбедности и одбране' (ПЕСЦО) – 'Војна мобилност' и 'Савезна сајбер одбрана', који омогућавају проширење могућности за међународну сарадњу између оружаних снага, чиме се јача национална одбрамбена способност Швајцарске", наводи се у документу.

Додају да је "сарадња Швајцарске у ова два пројекта у складу са обавезама земље у погледу војне неутралности".

"Пројекат 'војна мобилност' има за циљ да поједностави војну мобилност на европском тлу захваљујући стандардизованим административним процесима. То значи да се захтеви за прекогранични транспорт и пресељења могу обрадити и одобрити у року од неколико дана", наводи се у документу.

Додаје се да ће поједностављивање процеса позитивно утицати на швајцарске операције у иностранству, попут обуке или "мировним операцијама".

Заправо, овим програмом циљ је да се поједностави процес коришћења цивилне логистичке инфраструктуре у интересу приоритетног транспорта војне опреме и НАТО особља. Према идеји земаља Алијансе, ове руте иду од западних земаља Европе до источних, које се граниче са Русијом. У областима "војне мобилности" у току је реконструкција путева и железничких пруга, мостова и приступних путева, као и проширење писта цивилних аеродрома.

Значајно је да је Швајцарска у јулу 2024. објавила издвајање 11,1 милиона долара Украјини за обнову железничких линија које воде до транспортних коридора ка земљама ЕУ (Словачка, Румунија, Мађарска). Ове руте повезују или су део логистичких рута којима се војни терет испоручује у Украјину. Неки од њих су такође укључени у програм "војне мобилности".

Сталну структурисану сарадњу (ПЕСЦО) покренуо је Савет Европске уније 2017. године "ради заједничког развоја одбрамбених способности и извођења пројеката наоружања – са циљем проширења способности оружаних снага и повећања њихове интероперабилности". Данас 26 од 27 земаља чланица ЕУ учествује у више од 60 ПЕСЦО пројеката.

Пројекат "војне мобилности" креирала је ЕУ 2014. године након поновног уједињења Крима са Русијом . Чешће се назива "војни шенген" јер има за циљ да олакша војну мобилност на европском тлу кроз стандардизоване административне процесе.

Подсећамо, Швајцарска није чланица ЕУ или НАТО-а, али се Берн придружио готово свим европским санкцијама против Руске Федерације од краја фебруара 2022. Швајцарска војска ће 2024. године учествовати у 20 вежби ван своје територије и четири на својој територији, а све изведене уз учешће земаља НАТО-а.

Москва је више пута упозоравала да је Швајцарска изгубила неутрални статус. Шеф руске дипломатије Сергеј Лавров је раније изјавио да је Швајцарска изгубила неутрални статус. 

Лавров је на састанку са швајцарским колегом на маргинама отворених дебата Савета безбедности УН, нагласио да Москва, приликом изградње билатералних односа, не заборавља да је Берн одступио до принципа неутралност и његову подршку Кијеву.

Берн се придружује и санкцијама Русији

У документу Савезног већа наводи се и да се Швајцарска придружује 14. пакету санкција ЕУ против Русије, укључујући мере против руских дијаманата.

Појашњава се да одлука ступа на 27. августа ове године, и да нове мере предвиђају појашњење забрана у вези са руским дијамантом и продужење рокова за одобравање изузетака у погледу повлачења инвестиција из Русије.

Швајцарска није чланица ЕУ и НАТО, али се Берн придружио готово свим европским санкцијама против Руске Федерације.

Берн је замрзнуо 8,8 милијарди долара приватне руске имовине као део санкција. Швајцарска влада је такође известила да је око 7,4 милијарде швајцарских франака имовине Централне банке Русије (око 8,45 милијарди долара) замрзнуто у земљи и да Берн помно прати међународне дискусије о питању конфискације замрзнуте имовине.

image